Iş Güvenliği Uzmanlığı Pembe Tablo!

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Abdullah Güldoğan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Yazıyı oylamaya açıyorum.

1. Haklı olduğunu düşünüyorum.

oy sayısı 64
    48,9%
  2. Haksız olduğunu düşünüyorum.

oy sayısı 21
    16,0%
  3. Bir kesimi hedef aldığını düşünüyorum.

oy sayısı 5
    3,8%
  4. Haklı yanları da var haksız yanları da var.

oy sayısı 41
    31,3%
  1. Abdullah Güldoğan

Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

Üslup ile ilgili düşüncenizi anlamadım. O ara kolay kapanmaz meslek bağı daha önemli ISG uzmanlığına sırtınızı yaslamayın diye genel bir uyarı yaptım. Alınan arkadaşlar yanlış alınıyor alınacak gücenecek bir şey söylemiyorum. Farkında olmak lazım ne yaptığımızın.

Sevecen Günel bu yazıya teşekkür etti.
  2. volkancoskun

volkancoskun TÜİSAG Üyesi

bazı konularda haklısınız asla düşük ücretle yapılacak bi meslek değil ama meslek eğitimi yetersiz sanki biraz stajı filan daha uzun olmalıydı saha deneyimi çok önemli riskli bi iş fizik kimya konusuna gelincede gerçekten bi mağduriyet söz konusu üniversite eğitimleri gerçekten çok düşük kalitede dünyada 500 üniversitede 1 tane türk üniversitesi olmaması eğitimin balon olduğunu gösterir. ama bazı konularda size katılmıyorum sonuçta bi meslek kazanmak için okuruz üniversiteyi mesleğe kariyere aç bölümler için isg çok güzel bi kapıdır ama mesleğin doğru anlanması ve icra edilmesi taraftarıyım paradan önemlisi işci sağlığı ve işini iyi yapmak

Batu OSGB bu yazıya teşekkür etti.
  3. zaferkul01

zaferkul01 TÜİSAG Üyesi

kesinlikle katılıyorum.herşey çok güzel açıklanmış

öftmz ve vagaturk bu yazıya teşekkür etti.
  4. SerkanKURT

SerkanKURT TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar vizyonunuzu yüksek tutun emin olun ki mesleki ayrım yapmadan söylüyorum .Kimya-Fizik veya Mühendislikler eğer İSG uzmanlığını mesleğinizle ilgisi olmayan bir alanda yapıyorsanız bu bir avantaj Çünkü;
    1-Benim gözlemim şu ki Fabrikalarda İşletme Körlüğü denen olay o meslek dalında olan birinde daha sıklıkla oluşabiliyor ve görmesi gerekenleri göremiyor ve Uzmanılığında başarısız olabiliyor.
    2-Kimya-Fizik ve Mühendislikler bu bölümlerin ortak yanları var hepsi Analitik düşünceye önem vermekte.Neden bu bölümleri bitirenlerden bilim adamı olması beklenir anlamış değilim.Birçok dalda bu bölümlerin mezunları kullanılabilir.İSG uzmanlığı bunlardan biri..Hatta önümüzdeki yıllar içinde farklı ortamlar da oluşturulabileceğini düşünüyorum.Yukarıda saydığım meslek dalları saygı değer bölümlerdir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. imsorryimlate

imsorryimlate TÜİSAG Üyesi

İş güvenliği disiplinlerarası bir bilimdir. Kimya sektörü kimyacı olmasını, üretim proses aşaması makine müh. olmasını tercih eder haklısınız. Ama zaten bu eksikliğin giderilmesi için, gerekli bilgilerin hepsi, yangın, makine ekip.ve uyg &yön., inşaatve yüksekte çalışma, kimyasal&fiziksel teh.,..vs başlıkları altında eğitimlerde işlendi ve eğitimden sonraki staj da; örneğin çalışma prensipleri bilinmeyen bir makinenin işleyişini yerinde görebilmek gibi vb. nedenlerle zorunlu kılınmıştır kanımca.(5 iş günü yine de az). Şahsen stajımı fiilen yaptım ve şans eseri bir çok fabrikada yanımdaki mühendis ve uzman arkadaşlarla bilgi alışverişi yaparak, birçok makine ve ekipmanın işleyişini öğrenme şansım oldu. Bir makine mühendisinin bütün makine ekipmanlarının işleyişini bildiğini söyleyemezsiniz. Benim eşim makine mühendisi ve kendisi de meslek liselerinde uygulamalı eğitim aldıklarından uygulama konusunda çok daha fazla şey bildiklerini belirtebiliyor. Yani meslek tercih sebebi olur derken bu kadar keskin bir sınır çizmemelisiniz.

ali kartal bu yazıya teşekkür etti.
  6. xxx xxxxx

xxx xxxxx TÜİSAG Üyesi

HİÇ BİLENLE BİLMEYEN BİR OLUR MU ?

Bu konuya başka bir açıdan bakmanızı istedim

Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Programının Konuları ​

Bu konuları bilmek her teknik çalışan insanın boynunun borçu zaten ​

2 İş Sağlığı ve Güvenliğinin Kavram ve Kurallarının Gelişimi
    3 İş Sağlığı ve Güvenliğine Genel Bakış ve Güvenlik Kültürü
    4 Türkiye’de ve Dünyada İş Sağlığı ve Güvenliği
    5 Temel Hukuk
    6 İş Hukuku
    7 Kanunlarda İş Sağlığı ve Güvenliği
    8 Ulusal ve Uluslararası Kuruluşlar ve Sözleşmeler
    9 İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri
    10 İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları
    11 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri
    12 Risk Yönetimi ve Değerlendirmesi
    13 Çalışma Ortamı Gözetimi
    14 İş Hijyeni
    15 İşyeri Bina ve Eklentileri
    16 Fiziksel Risk Etmenleri
    17 Kimyasal Risk Etmenleri
    18 Biyolojik Risk Etmenleri
    19 Psikososyal Risk Etmenleri
    20 Ergonomi
    21 Korunma Politikaları
    22 Kaynak İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği
    23 Elektrikle Çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliği
    24 Kaldırma Araçlarında İş Sağlığı ve Güvenliği
    25 Motorlu Araçlarda İş Sağlığı ve Güvenliği
    26 El Aletlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği
    27 Bakım - Onarım İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği
    28 Yangın
    29 Acil Durum Planları
    30 Sağlık ve Güvenlik İşaretleri
    31 Havalandırma ve İklimlendirme Prensipleri
    32 Basınçlı Kaplarla Çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliği
    33 Kapalı Alanlarda Çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliği
    34 Ekranlı Araçlarla Çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliği
    35 Elle Kaldırma ve Taşıma İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği
    36 Yüksekte Çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliği
    37 İnşaat İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği
    38 Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği
    39 Kişisel Koruyucu Donanımlar
    40 İş Ekipmanlarının Tasarım, İmalat ve Kullanımında İş Sağlığı ve Güvenliği
    41 İş Kazaları
    42 Sağlık Gözetimi ve Meslek Hastalıkları
    43 İş Güvenliği Yönünden Yapılması Gereken Kontroller ve Düzenlenecek Belgeler
    44 Ağır ve Tehlikeli İşler
    45 Çalışma Yaşamında Özel Risk Grupları
    46 Vardiyalı Çalışma ve Gece Çalışması
    47 Çalışma Hayatında Etik
    48 Yetişkin Eğitimi, İşyerinde Sağlık Güvenlik Eğitimi ve İletişim

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

sailor84 ve Batu OSGB bu yazıya teşekkür etti.
  7. ali kartal

ali kartal TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar hepimiz belirli bir seviyeye gelmiş yetişmiş insanlarız.şimdi yeni mezun olan bir makina mühendisi bir fabrikada işe başladığında ne kadar bilgisi var.üretilen bir parçayı ' yeni gelin' tabiri vardır ya öyle tutuyo.aradan zaman gectikce izlenimleri ve bilgileriyle pişmeye başlıyor.yani okulda öğrendiği bir sürü teorik bilgiyi değil önce etraftakileri kullanıyor.
    bu işte de aynı mühendis olsun mimar olsun fizikçi olsun kimyacı olsun herbiri başlangıçta ne yapacağını bilemeyecek daha sonra pişecektir.bu konu sadece kişinin kendini geliştirmesiyle alakalı bir durum.herkes fabrikada çalısacak diyede birsey yok bir sürü sektör var bakkalı marketi kuaförü oralarada mı mühendis bakacak.cok dar bi pencereden bakıyorsunuz.sektör oldukça büyük tek sıkıntı devletin buna bir yere gelince dur demesi sınırlama getirmesi.belge sahibi coğaldıkça değerin kalitenin azalacağı doğru ama bence meslekle alakası yok yalnızzz!!!kişinin kendini geliştirmesi şartıyla

SON OLARAK vegaturk diplomalarınızı öldürmeyin diplomalarınıza sarılın diyor;
    İŞE YARAMAYAN KİLİSENİN PAPAZI DAVASI VARYA İŞE YARAMAYAN YARATILMAYAN DİPLOMAYA KİM NİYE SARILSIN.
    HAZIR İŞ KAPISI AÇILMIŞ KİŞİ BU FIRSATI NEDEN DEĞERLENDİRMESİN. SEN ONLARIN YERİNDE OLSAN BU BELGEYİ ALMAZMIYDIN ?
    SİZ BU İSG UZMANLIĞINI BENİMSEMİŞSİNİZ SİZİN BUNU MESLEK OLARAK GÖRDÜĞÜNÜZ KADAR FİZİKÇİ KİMYACIDA GÖRECEK ÇÜNKÜ ONUN MESLEĞİ BU OLACAK . KİMSE BU İŞİ AYAKLAR ALTINA ALAMAZ.DÜŞÜK FİYATA OLUR DİYEN İNSANLAR ZATEN BU İŞTE DİKİŞ TUTTURAMAYACAK İNSANLARDIR, KALİTELERİ KİŞİLİKLERİ BELLİDİR.
    AMA BUNU YAPAN MÜHENDİSTE OLABİLİR MİMARDA FİZİKÇİDE TEKNİK ÖĞRETMENDE BU KİŞİNİN KARAKTERİYLE ALAKALI OLAN BİR DURUMDUR.
    NE GÜZEL DEMİŞSİN HER MEZUN KİŞİ PARA KAZANMAK İSTER DİYE ;MÜHENDİSİ MİMARI ZATEN MEZUN OLUP TÜRKİYE ŞARTLARINDA İYİ PARALARA ÇALIŞAN İNSANLAR, HELE Kİ KALİTESİNİ DE ORTAYA KOYMUŞSA.
    BIRAKIN İSG DEN DE SİZİN KADAR DİRSEK ÇÜRÜTMÜŞ AMA SİZİN KADAR HAKKINI ALAMAMIŞ İNSANLAR FAYDALANSIN. SİZDE SADECE MESLEĞİNİZİ YAPIN 1000 LİRADA EKSİK ALIVERİN NOLMUŞŞ YANİİ

8. Mesut_Adanir

Mesut_Adanir TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar sanal ortamda herkes düşüncesini yazabiliyor ama iş icraata gelince hiç kimse elini taşın altına koymuyor.çsgb bu işin tv lerde reklamını bile yaparak halkı bilinçlendirmeye çalışırken bizim iş güvenliği uzmanı arkadaşlarımız birbirleri ile tartışmaktan böyle şeylere zaman ayıramıyor.tv lerde gazetelerde 120 bin iş güvenliği uzmanı açığından bahsederken bazı arkadaşlar gidin kendi işinizi yapın diyor.Ben vagaturk e katılmıyorum ve art niyetli görüyorum çünkü iş güvenliği uzmanı olmak ve bu mesleği kazanmak ve mesleği yapmak çok kolay bir iş değil tamamen kapasite meselesi yapamayacak arkadaşlar zaten piyasayı bozan arkadaşlar fiyatları düşüren ve tamamen meslek ahlakına aykırı sözler sarfeden kişilerdir.Yani şunu söylemek istiyorum yaptığımız ya da yapacağımız iş her insanın yapabileceği sıradan bir iş değil.
    BU MESLEĞİN ÖNEMİNE ÖNCE KENDİMİZ İNANMALIYIZ Kİ İNSANLARA BUNUN NE KADAR ÖNEMLİ BİR DURUM OLDUĞUNU ANLATABİLELİM.

ali kartal, Batu OSGB ve imsorryimlate bu yazıya teşekkür etti.
  9. Abdullah Güldoğan

Her türlü eleştiri kabul edilebilir fakat ; "SİZDE SADECE MESLEĞİNİZİ YAPIN 1000 LİRADA EKSİK ALIVERİN NOLMUŞŞ YANİİ" İbaresi çok yanlış. Ben 8 kişi mülakatla İSG uzmanı başvurusu yapılan yerde tek mühendis olduğum için 5 fizik 2 kimya mezunu arkadaşın önüne geçtim. Yani bu iş kapısında mühendis mimar kendi işini yapsın fen-edebiyatçılar piyasayı mı toplasın. YOK ÖYLE YAĞMA. Üniversite sınavlarında 200 puanla 379 puan alan insanları sektör aynı kefeye koymaz. Emeğinin karşılığını rızkının ettiğini alır herkes. Bu da yanlış anlaşılmasın "komşusu aç yatarken tok yatan bizden değildir" denilmiş(S.A.V.). Mantıklı düşündüğünüzde söylediğiniz ne kadar düşük gelecek size de. Herkese iyi çalışmalar.

10. elaisg

elaisg TÜİSAG Üyesi

Bizim durumumuz herkesten daha vahim. Üniversite tercih dönemimizde İş Güvenliği öyle bir anlatıldı ki bazı arkadaşlarımız puanlarının yetmesine hatta artmasına rağmen Lisans tercihi yapmaktan vazgeçip İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÖNLİSANS tercihi yaptı. 2 yılda mezun olup hemen çok paralar kazanıp kariyer yapacaktık falan filan. İlk şoku yaşadık 2 yıl zaten eğitimi aldık ama bir de uzmanlık sınavına giriyoruz. Üniversiteler tepki gösterdi imza topladık fakat bir sonuç alamadık. Mezun olduk herkes çok rahattı iş bulacaktı. ama bir baktık ki pembe tablodan geriye 1000TL ye çalışırsan gel yoksa kal diyen işverenler,çalıştırıp maaşını vermeyenler,diplomasını kullandırıp o sorumluluğu teknikerin sırtına yüklemeye çalışanlar ve daha neler nelerle karşılaştık.Bazılarımız hiç iş bulamadı. Bütün bunlar yetmezmiş gibi artık çok kolay şekilde İŞ GÜVENLİĞİ uzmanı olunduğunu farkettik. Ne yazık ki sizlerin kendi uzmanlık alanlarınız var fakat bizim işimiz gücümüz, içimiz dışımız İSG. Acıyan bize acısın :) Herkese kazasız günler...

öftmz, Başak1989, imsorryimlate ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. Görkem Yargül

Görkem Yargül TÜİSAG Üyesi

İş sağlığını ve iş güvenliğini düşünen hiç yok millet paranın peşine düşmüş dünyada iş kazasında dereceye girmiş bir ülke olarak yazıklar olsun. İsg uzmanı kadar kutsal bir meslek göremiyorum. Gelişmiş ülkeler iş kazadını sıfıra indirmek için neler yapıyor biz kendi aramızda neyi konuşuyoruz ya.

bernat ve Başak1989 bu yazıya teşekkür etti.
  12. elaisg

elaisg TÜİSAG Üyesi

Biz Güney Korelillerle çalışıyoruz. Dişlerini 25 dakika fırçalayan bir milletin İSGye ve İNSANa verdiği önemi değeri varın siz düşünün artık.

13. imsorryimlate

imsorryimlate TÜİSAG Üyesi

Çünkü bir türlü işimize odaklanamıyoruz, çünkü mühendis dışındaki teknik elemanlar sektörden dışlanmaya çalışıyor. O kadar işçinin hayatı söz konusuyken ve deli gibi uzmana ihtiyaç varken...Ben hepsini görmezden gelir, üç maymunu oynarım işimi yaparım demek gerçekten bir yerden sonra mümkün olmuyor. Konu sahibi arkadaşa bakarsak, üniversite sınavında aldığımız puanlara göre iş güvenliği uzmanlığı yapacağız! Bu arkadaş işini gücünü bırakmış, bunları düşünüyor bir de topic açıyor işte bu acınası bir durum.

bernat, Başak1989, volkancoskun ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  14. Batu OSGB

Batu OSGB TÜİSAG Üyesi

[
    2013 Yılı başından bugüne kadar çeşitli işyerlerindeki yada OSGB bünyesinde çalışan çeşitli sınıflarda ağırlıklı olarak ( C sınıfı)olan arkadaşlarımızın vasıfsız bir eleman gibi çalıştırıldıklarına şahit oldum.Yapmış olduğum araştırmada ücretleri 2200-3000 Tl arasında değişiyor. Bırakın İş güvenliği uzmanı olmayı bu arkadaşlar yeni mezun bile olsa Üniversitelerin Mühendislik dallarından mezun olmuş kişiler bu ücretlere çalışıyorlar.Bu tutarlarda en iyi hali 1500 gibi rakamlara çalışanlara var.İş yok bulamadım o yüzden çalışıyorum hep aynı mazeretler.Bu platformda arkadaşlarımıza bu konularda yardımcı olup ücret belirleme ve bu ilkesel hale getirebilirsek mağdur olmayacaklardır. Özellikle OSGB bünyesinde çalışan arkadaşlarımız daha fazla eziliyor.Tüm riskleri kendileri aldığı halde aldığı ücret ne yazıkki küçümsemek için söylemiyorum simit satan arkadaşlarımız kadar bile değil. Bu konularda burda görüşlerimizi paylaşırsak belli bir tavır içinde hareket edebiliriz.

Ayhan AKMAN
    Mak.Yük.Müh
    CSGB MÜFETTİŞİ
    A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

İsmailDEMİR, Mesut_Adanir, odarkness ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  15. jeo20

jeo20 TÜİSAG Üyesi

sayın üstadım,doğru demişsiniz ama yeni uzman olmuş bir arkadaşımızın ilk etapda parayı düşünmemesi gerekir.sizin gibi üstadların bulunduğu bir OSGB de 1500 almış 2000 almış pek farketmemesi gerekir.bir süre sonra,tecrübeliden o bilgiler alınıp tecrübe edinilirse zaten o zaman istenilen ücretler alınabilir.

ama herşeye rağmen tabiki 1500 liraya gibi cüzi ücretlere yapılacak,sorumluluğu alınacak bir iş değil.gönül ister ki min.isg uzmanı ücreti 2500 olsun.

16. volkancoskun

ve üniversite sınavı kadar sağlıksız yanlış saçma sapan bi sınav dünyada yok eğitim sistemi zaten b... ne ekersen onu biçersin sen dünyada 500 üniversiteye gireme 2023 HEDEFİN ÜRETİMDE ALMANYANIN 50/1 İ OLSUN BU GERÇEKTEN ÇOK KOMİK :) KORSANDA TAKLİTÇİLİKTE İŞ KAZALARINDA BÜTÜN OLUMSUZ BRANŞLARDA DÜNYADA ZİRVEYE OYNA al sana öss sınav sistemi ve onun meyveleri ÖSS yi kriter almak aşırı derece saçma olur bazı gerçekleri görmek lazım

taylantalu ve imsorryimlate bu yazıya teşekkür etti.
  17. volkancoskun

gönül istemesin hocam tüm isg uzmanları istiyor bunu örgütlenirsek bi büyüğümüzün meslekte tecrübeli abilerimizin ablalarımızın ışığı tavsiyeleri doğrultusunda müspet sonuçlar alacağımıza inanıyorum işi ticarete dökmemek lazım meslek kutsal bi meslek yeni başlayan için iş yeri hekimi maaşının en azından yarısının kuruşu kuruşuna hakkımız olduğuna inanıyorum yazık günah simitçi 1500 tl almıyo:)

imsorryimlate bu yazıya teşekkür etti.
  18. fatih akbulut

fatih akbulut TÜİSAG Üyesi

ben bu yazıyı yazan kişinin isg firması olan bir kişi olduğuna bakarak samimiyetinde şüphe ediyorum...herkes kendi sektörüne fazla kişinin katılmasını istemez ve bunu türlü türlü engeller... bu heryerde böyledir..

imsorryimlate bu yazıya teşekkür etti.
  19. Abdullah Güldoğan

Daha önce eleştirilerin büyük kısmına cevap verdim artık vermemeyi düşünüyordum ama fatih bey isg uzmanı olduğum için samimiyetsiz bulmuş. Konunun yanlış anlamalara açık olduğunu biliyordum konuyu açarken de çok düşündüm. Sertifika ile Diploma arasında bir bağ biz öz eleştiri yaptım kendi çapımda. Sözlerim beni bağlar. Kimse belge almasın DEMEDİM. Belgeyi alanlar kullanmasın DEMEDİM. Ben diplomamla düşündüğüm miktarlarda para kazanabilirsem ISG uzmanlığı yapmayı düşünmüyorum. Bilmiyorum Fatih bey'in samimiyetine ulaşabildikmi.

20. vahide gündaş

vahide gündaş TÜİSAG Üyesi

bir kimyager olarak katılıyorum.11 yıl önce mezun oldum,kimyager olarak nadiren iş ilanlarına rastlıyorum halaaaaaa
    kimse kimyager ne iş yapar bilmiyor,fizik bölümü keza öyle.kara türkiye gerçeklerinde gençler etiketlenip içi boş niteliksiz üniversite mezunları olarak piyasanın gerçeklerinden habersiz mezun edildiler,n,celeri bunalıma girdi,n,celeri tezgartar oldu,
    öğrenilen nice zor teorik bilgiler kayıp 4 sene olarak hayatlarımızda kaldı.

Fasih Fatih DEMİRTAŞ ve volkancoskun bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica