İş Güvenliği Uzmanlığı Yapmaya Yeni Başlayacaklar İçin Tavsiyeler

öftmz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu konudaki yazıların hepsini okudum sanki 5 yıllık deneyim kattı bu yazılar bana zaten stajdanda az çok bilgi birikimim vardı iyice pekişti.Çok teşekkür ediyorum ..

atmaça

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
MERHABA arkadaşlar , bende iş güvenlik c sınıfı sertifika almaya hak kazandım
tecrübelerinize , önerilerinizi aktarmanızı dilerim

luxxon

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar

yakın bir zamanda bir osgb firmasında işe başlayacağım acaba sahada ilk neler yapmalıyım?

Yani dokümantasyon adına ilk ne yapmalıyım, bakanlığa herhangi bir şey bildiriyormuyum. tamam isg kurulunu kurduk peki sonra ki adimlar ne olacak, check listi elimi alip sahayi cikip genel duruma mi bakayim yoksa dokumantasyonlara mi gireyim veyahut egitimlerden mi baslayayim?

Nuriye

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba;
Ekim ayı sınavında başarılı oldum sertifikamı(C sınıfı) bekliyorum bu arada iş aramaya başladım ancak nerden ve nasıl başlayacağım bilmiyorum.İstanbul avrupa yakasında oturuyorum tecrübem yok yardımlarını bekliyorum.

ESKserkan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Belge sınava girdikten kaç gün yada ay sonra elimize ulaşıyor.

Yusuf SAYAR

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Gerçekten çok güzel paylaşımlar var, teşekkürler..
acemiler için güzel yazılar, takipteyim:evet:

Nuriye

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
yaklaşık 1 ay içerisinde

Alper KAYA

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Bu işe yeni başlayacak arkadaşlara en büyük önerim önce iş veren veya vekiliyle bu konuyu konuşması olacaktır.
Önce sahaya ya da tesise çıkıp baksa da pek bir şey göremeyecektir çünkü tecrübesizdir. Eğer iş verenden desteği görürse zamanla hem tecrübesini kazanır hem de sistemini kurar.
Şantiyede çalışacaksanız ister mühendis ister formen olsun sakın geri adım atmayın. Şantiyenin kuralıdır bu. Karşı çıktıklarında geri adım atarsan bittiğin andır bu :)
Türk şirketlerinde HSE kültürünün oturmasını bekliyorsanız daha çok beklersiniz. Üzgünüm ama böyle.
Daha söylenecek çok şey var aslında. Şimdi işe başladığınızda teknik olarak neler yapmanız gerektiğini anlatmaya başlarsam çok uzun sürer. Eğer daha önceden bir yönetim sistemi var ise onu devam ettirin. Gerçi yeni başlayan birisine de HSE yönetim sistemini kurdurtmaz kimse :))

nbak

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar merhaba,

benim sizlere sormak istediğim bir konu var. 6331'e göre İSG uzmanları serbest çalışabilecek mi yoksa ya tam zamanlı bir işyerinde ya da OSGB lere bağlı mı çalışması gerekiyor?

yiğitemre

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bir işyerinde ne kadar süre çalışacağımızı nasıl hesaplarız arkadaşlar

mühendis85

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar merhaba,

benim sizlere sormak istediğim bir konu var. 6331'e göre İSG uzmanları serbest çalışabilecek mi yoksa ya tam zamanlı bir işyerinde ya da OSGB lere bağlı mı çalışması gerekiyor?

Sayın nbak , iş güvenliği uzmanları çalışan sayısına bağlı olarak serbest çalışabilir.

bir işyerinde ne kadar süre çalışacağımızı nasıl hesaplarız arkadaşlar
Sayın yiğitemre, işgüvenliği uzmanlarının görev yetki ve sorumlulukları hakkında yönetmeliğe göre çalışam sürenizi hesaplayabilirsiniz. bkz. madde 10

Fakat yeni bir taslak var çalışma süreleri orada farklı. Bu taslağın yürürlüğe girmesiyle çalışma süreleri değişecek bilginize....

yiğitemre

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
yeni çıkan taslaklara nereden ulaşabilirim.bu konuda yeniyim ve gündemi takip etmek istiyorum.yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

cagbulak

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhaba arkadaşlar. ben bir limanda işe başladım. daha önceden tecrübesi olan varsa bu alanda paylaşırsa sevinirim..

BAYRAM ŞEKER

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
burcu hnm ben tıp merkezinin isg uzmanıyım ben burada nasıl kurul oluşturabilirim.kimleri kurula almalıyım

tuncay

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bakın arkadaşlar iş kanunu ve 6331 sayılı kanunu tüzükleri bence işverene harfiyen uygulatın.onlara önemi anlatın beynivarsa içine kadar sokun.Uygulanmaya uygulanmaya işçi kazaları artar ve bunların birinde sizde vebal alırsınız.Ben kanunu öyle yada böyle uygulatacağım diyerek işe başlayın.He kanunun yetmediği yerde yorum yapın ama dogru olsun ve iş kazalarını önleyin.Bence hem işçiyi hemde işvereni kanuna karşı yaptırımlarla korumalısınız..

thesari

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba Arkadaşlar ,
cevabını bulamadığım bir soru var . bilen cevaplarsa sevinirim.
Soru : Merkezi İstanbul da bulunan az tehlikeli bir şirket bünyesinde Merkezde 25 tam zamanlı çalışan , Antalya şubesinde 20 çalışan , İzmirde 15 çalışanı var. Bu işyeri 1TEMMUZ2013 ten itibaren İSG uzmanı bulundurmalımı ? sadece İstanbulda mı yada her şubedemi bulundurmalı ? ya da bulundurması 1 ocak 2014 ten itibaren mi gerekli ?
biraz KÜME SORUSU gibi oldu kusura bakmayın :) bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Mustafa SARI
Kimyager
C SINIFI İSG UZMAN ADAYI

jeo20

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Mustafa bey, 1 temmuz 2014 den itibaren her şubesinde isg hizmetlerini alması gerekiyor.
50 den az çalışanı olan, az tehlikeli işyerleri için yönetmelikler o tarihde uygulanmaya başlanacak

kizilsu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
güzel bir konuya değinmişin eline sağlık.

thesari

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
aynı işyeri 6 ay süre ile merkezinde ve antalyada 50 çalışan üzerine çıkmaktadır. diğer 6 ay da ise dediğim rakamlarda seyretmekte çalışan sayısı. ozaman isg uzmanı bulundurmalı mı ? ( sorum 1 temmuz 2014 öncesinde yürürlüğe girecek yasalar içindir. 1 temmuz 2014 ten sonra heryer bulunduracak onu biliyorum. bunu dikkate alıpta cevaplarsanız sevinirim. =)

UzmanE

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Tecrübelerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.