Haber ' Iş Güvenliği Yasası Işsizliği Artırabilir '

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

'Iş Güvenliği Yasası işsizliği artırabilir'

129126_issizlik_1.jpg
    Esnaf odaları, 'berber, kasap Bağ-Kur primini zor öderken, 200-300 liralık ek yükü kaldıramaz, eleman çıkarır' dedi.

Avrupa Birliği müktesebatına uyum için başlatılan iş sağlığı ve iş güvenliği uzmanı bulundurma mecburiyeti yarından itibaren başlıyor. Bir taraftan esnafın bilgi eksikliğini kullanmaya çalışan dolandırıcılar, diğer taraftan cezai müeyyide sebebiyle ne yapacağını bilemez halde olan esnafın sıkıntısını dile getiren İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz, “tehlikeli” sınıf olarak belirlenen meslek gruplarının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Bir berberin “Çalışan kabloya takılıp düşebilir” diye tehlikeli sınıfa alındığını söyleyen Yılmaz, “Bazı esnaf, Bağ-Kur primini dahi ödeyemiyor. Bir çalışan için 390 lira SGK primi ödeyen esnafa, iş sağlığı ve güvenliği hizmeti için 200-250 lira ek külfet gelecek. Devlet desteği ise devede kulak bile değil. Yük bu halde kalırsa esnaf yanındaki elemanını çıkaracak. Bu da işsizliği artıracak. Bunun yerine iş sağlığı ve güvenliği yasasını uygulayanın SGK prim yükü azaltılsa, hem yasa uygulanmış hem istihdam artmış olur” dedi.İş yeri hekimliği konusunda eleştirilerini dile getiren Doktor Erkut Erdoğan da “Geçen yıl Türkiye nüfusu 1 milyon 300 bin artarken sadece 7-8 bin civarında doktor mezun oldu. Her hekime aylık 40 saatlik aile hekimliğinin yanı sıra aylık 30 saat de iş yeri hekimliği mecburiyeti getiriliyor. Zaten kamuda çalışanlarda hak ihlâli var. Şimdi doktor ve hemşirelere tehlikeli görevlendirmeler yapılacak” iddiasında bulundu.

Doktor açığı artacak

İş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemek için başlatılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, aile hekimlerine önemli bir yük getirecek. Haziran ayında Sağlık Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasındaki protokolle yaklaşık 126 bin doktora mesai saatleri dışında özel sektörde iş yeri hekimi olarak çalışabilme izni getirildi. Bu anlaşma ile hekim açığı ortaya çıkınca, özel sektördeki hekimlere de iş yeri hekimi olabilme serbestliği getirildi. Tam gün yasasını düzenleyen Torba Kanun ile yürürlüğe giren uygulamanın bir hekim için 1000-2000 lira arasında ek gelir sağlayacağı belirtiliyor.
    Canan ERASLAN/TÜRKİYE GAZETESİ

Kaynak: http://www.turkiyegazetesi.com.tr/ekonomi/129126.aspx

2. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

berberde ''çalışan kabloya takılıp düşebilir'' diye tehlikeli sınıfa alınmış olamaz. biyolojik riskler yüzünden olabilir. esnafların sınıf değiştirmeye çalışma çabası sadece.
    sigortasız işçi çalıştıramayacaklar artık. yoksa bu tepkinin 200-250 lira ek ücret için olduğunu sanmıyorum

3. bilgesena

bilgesena TÜİSAG Üyesi

Berberler saç boyasında kimyasal madde kullanıyorlar ve hiçbir önlem almıyorlar.Tabiki tehlikeli sınıfta olacak kablo takılması ile ne alakası var.

4. spider

spider TÜİSAG Üyesi

Mine Hanım, ben tam tersini düşünüyorum bu tür iş yerlerine bu yasadan dolayı yükümlülük geldiğinde insanlar yanında çalıştırdıkları çırak ve kalfalarının işine son verdi maalesef. Hatta ben şöyle bir şey de duydum bir iş yeri var Büyük abi işveren diğer üç kardeş sigortalıymış. Bu yasadan gelen yükümlülükten kurtulmak için üç kardeş abilerine ortak olmuşlar yanlarında çalıştırdıkları iki çırağı da göndermişler. Anlıyormusunuz Durum böyle maalesef...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

spider bu ülkede 6 milyon sigortasız işçinin çalıştırıldığını okuyoruz bi yerlerden. şimdi 6 milyon sigortasız işçinin hepsini işten mi çıkaracaklar

6. spider

spider TÜİSAG Üyesi

Siz bu yasanın istihdamı ve kayıt dışını arttıracağına nasıl inanıyorsunuz. Adam vergi vermekten aciz ve de vermemenin yollarını arıyor. Bu yasa ile mi yanında çalıştırdığını sigortalayacak. Pehh

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

yasanın kayıt dışını arttırdığını söylemedim ki. siz yasa yüzünden işten çıkarmaların artacağını söylediniz. 6 milyon işçiyi işten çıkaramazlar diyorum bende. kontrol mekanizması olarak isg uzmanları görülüyor. ama maalesef işini iyi yapmayanlar da olacaktır. yani görmezden gelen uzman da olacaktır

8. spider

spider TÜİSAG Üyesi

Bunu siz yadınız bende göürüşümü belirttim..

"""""berberde ''çalışan kabloya takılıp düşebilir'' diye tehlikeli sınıfa alınmış olamaz. biyolojik riskler yüzünden olabilir. esnafların sınıf değiştirmeye çalışma çabası sadece.
    sigortasız işçi çalıştıramayacaklar artık. yoksa bu tepkinin 200-250 lira ek ücret için olduğunu sanmıyorum
    """"""

bir meslek grubununun tamamı bunu yapıyor demiyorum. Berber yada yanında bir çırak bir kalfa çalıştıran işyeri sahipleri üzülerek de olsa yanındakini işten çıkarıyor onu anlatmaya çalışıyorum size.. 6331'in kapsamı dışında olmak için yapıyor.

Bence herkes anladı ne demek istediğimi .

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica