Soru Iş Güvenliği Yasasının Uygulanması Sırasında Karşılaşılan Zorluklar

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında bernay279 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. bernay279

bernay279 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar;
    Yaşadığım yerdeki ticaret odası başkanı, İş Güvenliği yasasının uygulanması sırasında karşılaştığımız zorluklarla ilgili bir rapor hazırlamamı rica etti. Siz de fikirlerinizi söyleyerek bana yardımcı olurmusunuz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürederim

2. ilkernacar

ilkernacar TÜİSAG Üyesi

karşılaşmadığım ama gördüğüm uygulanamazlık var...Mesela vinçlerde beyan yükünün 1.25 katı ile test etmek gerekiyor ama vinçlerin çoğu beyan yükünü aşınca alarm veriyor veya kaldırmıyor.

uturan ve bernay279 bu yazıya teşekkür etti.
  3. Haluk Şahin

Haluk Şahin TÜİSAG Üyesi

Mantalite en büyük sorun işveren sürekli almaya kazanmaya alışmış. Masraf yapmaya para harcamaya kapalı eee nolcak yaz yaz bakalım risk analizine tesbit öneri defterine soora rabbin kim ses yok. Denetim gelince sana sorarla n yaptın bakanlığa bildirimde bulundun mu? Yok al başına belayı...

sdt.dml ve bernay279 bu yazıya teşekkür etti.
  4. yağmurberk

yağmurberk TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar yangın söndürme ve tahliye tatbikatlarını yılda iki kez yaptırırdık şimdi ise en az yılda bir olarak yönetmelikte geçtiğinden işverenler yılda bir yeterli diyor bana kalırsa yeterli değil yönetmelikler değişmemeliydi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

bernay279 bu yazıya teşekkür etti.
  5. cenk26

cenk26 TÜİSAG Üyesi

Bence igu nın şu an ki ana problemi işyerlerine denetimlerin olmamamsı ve de ceza kesilmiyor olmasıdır

6. asistoli

asistoli TÜİSAG Üyesi

evet katılıyorum, en büyük sorunlardan biri iş verenler sürekli kazanmaya alışmış, masraf yapma kısmına gelince formalite işler gibi bakılıyor.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Haluk Şahin ve bernay279 bu yazıya teşekkür etti.
  7. cenk26

cenk26 TÜİSAG Üyesi

Ne zaman ki devlet denetlemeleri ciddi anlamda yapmaya başlar ve ceza kesmeye başlar işte o zaman işverenler bu işi ciddiye almaya başlarlar,yani şu an top çsgb de dir.

Ahmet Özcan ve bernay279 bu yazıya teşekkür etti.
  8. bernay279

bernay279 TÜİSAG Üyesi

evet, katılıyorum, iş verenler bu yasayı üzerlerine yüklenen yeni bir yük olduğunu düşünüyor, raporu okumuyorlar bile..

Haluk Şahin ve asistoli bu yazıya teşekkür etti.
  9. bernay279

bernay279 TÜİSAG Üyesi

katılıyorum, bakanlık teftişlerle yasaya sahip çıkmalı ve ceza kesmeli, ben müfettişlerin gelip, uyarı yapıp, 2 ay sonra gelicez dediklerini, o zaman da birşey yapmadıklarını gördüm :(

uturan bu yazıya teşekkür etti.
  10. bernay279

bernay279 TÜİSAG Üyesi

Sanırım bu araç güvenliği açısından alınan bir tedbir ama test edilmesi sırasında prosedür nasıl olur bilemiyorum

11. çağan genç

çağan genç TÜİSAG Üyesi

işverenler hep zarar ediyoz diyorlar. ama nasılsa hep onlar kazanıyor...

12. uzman

uzman TÜİSAG Üyesi

normalde kaldırması gerekir.ancak firmalarda sıklıkla olan durum üzerinde yazan tonajın olmaması

13. asistoli

asistoli TÜİSAG Üyesi

Katılıyorum, raporu okumuyorlar bile. :evet:

14. bernay279

bernay279 TÜİSAG Üyesi

ben bundan sonra raporu okudum diye imzalatmaya karar verdim :) yasal olarak gerekli değil ama hiç olmazsa okutur imzalatırım, içim rahatlar :)

15. asistoli

asistoli TÜİSAG Üyesi

Mail ortamında da atıyorum rapor, tespit öneri, kurul kararları, iletim raporunu da isteyip :D

16. ilkernacar

ilkernacar TÜİSAG Üyesi

üzerinde yazan tonajı kaldırmasına kaldırıyor da, test için sınırın üzerine çıkmak gerekiyor. Ona da üzerindeki yazılım izin vermiyor başlıyor ötmeye veya kaldırmıyor. Eğer ayarları ile oynarsan da garanti kapsamından çıkıyor. Hadi sistem izin verdi ve sen 1.25 katı test olarak kaldırdın ve biryerleri kırıldı. Yine garanti kapsamından çıkıyor. Bence üreticilerin test kaldırma sınırlarını da belirtmesinde fayda var. (Türk yönetmeliklerine özel :)

17. Mehmet ERCAN

Mehmet ERCAN TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar İşveren ve devletten beklenti yerine Biz ne yapabiliriz bence bu açıdan bakmak gerekir.

18. Mehmet ERCAN

Mehmet ERCAN TÜİSAG Üyesi

Güvenlik kültürünü yerleştirmek için bizler öncü olmalıyız.

19. OGÜN.

OGÜN. TÜİSAG Üyesi

Yasa işvereni OSGB ile çalışmaya sevk ediyor. bireysel olarak işveren ne işeri hekimi nede iş güvenliği uzmanı ile çalışmak istiyor. Çünkü sigorta masrafları, özlük hakları vb..... hep bunlar işverene maliyet getiriyor. Ama OSGB öylemi ay sonunda hizmet faturasını ödüyor işveren gerisine karışmıyor.....

bernay279 ve merve3535 bu yazıya teşekkür etti.
  20. asistoli

asistoli TÜİSAG Üyesi

Evet bu da bireysel çalışmanın önünü kapatıyor. :evet:

halil Özen, uturan ve bernay279 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica