Haber Iş Güvenliğinde Yeni Kolaylık

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

İş güvenliğinde yeni kolaylık

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında anlaşma sağlandı. 1 Ocak 2014’ten itibaren tehlikeli veya çok tehlikeli sınıfta hizmet veren iş yerlerinde iş güvenliği hizmeti ücretsiz verilecek.

1 Ocak 2014’ten itibaren 50’nin altında çalışanı olan ve tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler işyeri hekimleri, iş güvenliği uzmanları ile sözleşme yapmak zorunda olduğuna işaret eden Birlik İş Güvenliği Enerji İşçi ve Çevre Sağlığı Eğitim Araştırma Derneği (BİR-DER) Başkanı Abdullah Bozkır, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda 10 ve altında işçi çalıştıran işyerlerine yönelik düzenleme getirildiğini açıkladı.

Baklagil, şeker pancarı ve tohum yetiştirmek, balıkçılık ve makine imalatı’ gibi ‘tehlikeli’ ve ‘madencilik, doğalgaz ve petrol çıkarımı, mermer ocağı, elmas madenciliği’ gibi çok tehlikeli sınıflarda 10 ve altı işçi çalıştıran işletmelere devlet, 1 Ocak 2014’ten itibaren ücretsiz iş güvenliği hizmeti verecek. Yeni düzenlemeye göre; toplum sağlığı merkezlerinde görevlendirilecek iş güvenliği uzmanları, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta; 10 ve altında işçi çalıştıran işletmelere ücretsiz hizmet verecek.

BİR TAKIM BELİRSİZ NOKTALAR VAR

Abdullah Bozkır, Halk Sağlığı Müdürlüklerine gönderilen yazıda, illerde 10 ve altında çalışanı olan işletmelerin tespit edilmesinin istendiğini söyledi. Bozkır, “Bu hizmeti hangi personelle yapılacak? Orası karışık. Bizim öngörümüz; bu işi yapacak ne işyeri hekimi ne de iş güvenliği uzmanı var” diye konuştu.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/ekonomi/is-guvenliginde-yeni-kolaylik/haber-260156

Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  2. meric0661

meric0661 TÜİSAG Üyesi

YANLIŞ BİR AÇIKLAMA YAPILMIŞ,DEVLETİN BÖYLE ÜCRETSİZ BİR HİZMET VERMESİ GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL...

3. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

KPSS ile uzman ataması yapması gerekir

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica