İş Güvenliğine Başlayacak Arkadaşların yapması gerekenler.

isgisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu başlık daha önce açıldı fakat konu yeterince toparlanmış görünmedi. Kafamda bir sürü yapılacaklar var ama neyin doğru neyin yanlış olduğu konusunda tereddütlerim var.Konuyu daha profesyonel bir hale getirmek için maddelerle yazıyorum. Yorum ve cevapları bu maddeler çercevesinde paylaşırsak daha iyi olacakğı kanaatindeyim.

C sınıfı iş güvenliği belgem var bir şirkete başvurdum kabul edildim diyelim.Yapcaklarım sıra ile nelerdir.

1. Bakanlığa bir yazı gönderecekmiyim. Göndereceksem ne olacak.
2. firma ile ne gibi bir sözleşme yapacağım.

diyelimki bunları hallettim nasıl iş güvenliği dökümanı oluşturacağım.

1. Sadece yasalarda gerekli dökümanlar hangileridir. Risk değelendirme, Acil eylem planı, Yıllık değerlendirme VB.
2. Askeri şartların dışında neler yapılabilir.

Saygılarımla,

Davut

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sormuş olduğun sorular benim de kafamı meşgul ediyor! Konunun takipçisiyim...

abdurrahman aktürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu konuya cevaplar bir çok soru işaretini ortadan kaldıracaktır

charlesdexter

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar evet bu konnun cevbını bende deneyimli arkadaşlardan rica ediyorum
Öncelikle c sınıfı isg uzmanıyım Çalıştığım yer parlayıcı ve patlayıcı ekipmanların olduğu yer Türkiyenin 5 yerinde depolar var Çalışan sayısı 5 yerin toplamnı 120

Sorularım
C sınıfı isg belgem bu tip işyerine bakmaya yeterli olacakmıdır (A class gereklimidir)
Kanunen bu personellere eğitimleri ben verebilirmiyim (eğitim verecek kapasitedeyim cünkü C sınıdım olmadan öncede 10 senedir bu işi yapmaktayım)
Firma ile sözleşme yapmalıyım sözleşme örneği var mıdır ?
Sözleşmeyi bakanlığa bildirmelimiyim ?

KİM

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Evet, bu konularda benim kafamı sürekli meşgul ediyor.

Tam zamanlı olarak başka bir iş yaparken C sınıfı uzman sertifikamı kullanmak adına 1-10 kişinin çalıştırıldığı bir işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak da çalışabilir miyim?

hknnzn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
PEKİ SÖZLEŞME YAPTIN DİYELİM .BENCE BU SÖZLEŞMEDE ÜCRETİNDE YAZMASI GEREKİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.BU ŞEKİLDE BAKANLIKTA İSG UZMANLARINI BEDAVA ÇAŞILTIRMAMIŞ OLUR.KENDİ FİRMASINDA ÇALIŞSA BİLE MAAŞINDAN HARİÇ BU İŞ İÇİN ÜCRET ÖDEMESİ VE BU ÜCRETİN ASKARİ OLARAK SÖZLEŞMEDE YAZILARAK BAKANLIĞA GÖNDERİLMESİ GEREKİ.TÜEKİYEDE MADUR OLANLAR SADECE DOKTORLAR VE ÖĞRETMENLER DEĞİL .BİLMEM BİRAZ ANLATABLDİMMİ ?

hknnzn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
sözleşmeyi bakanlığa bildirmez isen isg uzmanı olarak çalıştığını ispat edemezsin ve b-a sınıfları için sınav hakkı kazanamasın

charlesdexter

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Çok tehlikeli işlerde C belgesi yeterlimidir (Cünkü bildiğim kadarı ile belirli süre C ler B ye B ler A sınıfına bakabiliyor) Yada A sınıfının yanında bir C çok tehlikeli yerde çalışabilirmi ?
Dİğer sorum personel eğitimi vermek için ayrıyeten bir sertifikasyon gerek limi ?
Sözleşme örneğini buradan buldum fakat tam olarak sözleşmeyi göndereceğimiz adres neresidir ?

oezguel

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
"askeri" değil arkadaşlar, "asgari" (en az)
sorularınız çok yerinde olmuş,
umarım uygulamanın ne olduğuna dair cevaplar deneyimli arkadaşlar tarafından verilir,
ben de aynı durumdayım.

bkaragüzel

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar, C sınıfı İSG uzmanlığı sertifikasına sahip olan kendi branşında ( mesela maden mühendisi olarak maden ocaklarında ve aynı iş yerinde 750 günlük sigortası varsa ) çalışmışsa A grubu işyerlerinde çalışabilir. yönetmelikte bu şekilde geçiyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.