"İŞ GÜVENLİKÇİ" ne demek?

Konu, 'İş Kazası Bilirkişi Rapor Örnekleri' kısmında darkvezir tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

"İŞ GÜVENLİKÇİ" unvanını kendinize yakıştırıyor musunuz ?

1. EVET

18,1%
  2. HAYIR

81,9%
  1. darkvezir

darkvezir TÜİSAG Üyesi

Bu konuda sadece ben mi takıntılıyım bilmiyorum ama hem belirli bir lisans eğitimi alıp "mühendis, mimar veya tekniker" unvanı kazanmış hem de üzerine onaylı bir eğitim alıp "uzman" unvanı kazanan bir profesyonele "İŞ GÜVENLİKÇİ" denmesini doğru bulmuyorum.

Yüksek lisans programlarını bitiren arkadaşlar var direk sınava girip uzman oluyorlar, Yüksek Mühendis gibi unvanlara sahip oluyorlar, siz burada forumun başlığna büyük harflerle "İŞ GÜVENLİKÇİLER" diyorsunuz... Ayrıca dilimiz kuralları dahilinde çok doğru bir kullanım olduğunu düşünmüyorm. Bir inşaat mühendisi olarak bana "İNŞAAT MÜHENDİSÇİ" veya "İNŞAATÇI" denmesi doğru olur muydu? Bu ek dilimizde genelde somut kavramlara ve imalat-satış anlamındaki meslek dallarını tanımlamak için ekleniyor örn: simit, ecza, çöp, süt vb.

Çalıştığım iş yerinde bu şekilde söylemlerde bulunanlar oluyor. Tabi söyleyenin bunu değerlendirebilme kapasitesini muhakeme ettikten sonra gerekli açıklamayı yapıyor veya ark niyetli ise cevabı veriyorum.

Değerlendirme siz Sayın İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlarınındır.

Saygılar.

novartis, cagdashacioglu, nigarcinar ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

iş güvenlikçi tabirine fazla takılmayın..hatırlarsanız üniversite yıllarında kendi aramızda da kullanırdık; inşaatçı,elektronikçi,tıpçı,makinacı,çevreci,işletmeci.... vs vs tabirlerini:)
    sonuçta bu forum bir aile olduğuna göre biz bizeyiz farketmez diye düşünüyorum...art niyet olmadıkça..
    iyi çalışmalar.............................................

Elif DALKILIÇ bu yazıya teşekkür etti.
  3. seyhan26

seyhan26 TÜİSAG Üyesi

ünvan olarak iş güvenliği uzmanı bana daha güzel ve anlamlı geliyor

4. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Evet aile içinde farketmez ama iş ortamında iş güvenliği uzmanı denmesini tercih ederim...
    Tabi eğer bu ünvanı alabilirsem :)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. okko

okko TÜİSAG Üyesi

İş güvenlikçi üniversitede iş güvenliğe dersine giren öğretmene verilen ad :D

matematikçi edebiyatçı der gibi :D

6. MARBLE_İSG

MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

Güvenlikçi ne demek? Bizler AVM lerde kapılarda x-ray cihazında duran yada stadyumlarda görev alan güvenlik firmaları elemanımıyız...
    Güvenlikçi değil biz uzmanız...İş güvenliği uzmanı.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

novartis, volkancoskun, nigarcinar ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  7. Hakan COŞKUN

Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

Diğer insanları kırmayacak şekilde bir yazı yazarsan seviniriz arkadaşım.sonuçta onlar ne kadar güvenlikçi olsalarda onlarda senin benim gibi insan.belki ailesinin durumu olmadığı için okuyamadı ve ''iş güvenliği uzmanı''olamadı.Bu yüzden kullanacağımız kelimelere ve tavrımıza dikkat etmeliyiz diye düşünüyorum.
    Ayrıca ünvanınız gördüğünüz saygıyla doğru orantılır.Yaptığınız işlerle davranışlarınızla..iş güvenlikçi derler ama herkes size saygı duyar.İş güvenliği uzmanı derler hiç bir işi yaptıramazsınız..olay tamamen sizde bitiyor..

Saygılarımla..

huuleeaan ve ediko bu yazıya teşekkür etti.
  8. dj_shark

dj_shark TÜİSAG Üyesi

İş güvenlikçiler yakalayın :)

9. MARBLE_İSG

MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

Nikor arkadaşım olayı nerelere götürüp saptırmışsınız.Tabiki onlarda güvenlikçilerde insanlar ve arkadaşlarımızdır.Ne alaka kırmak yada küçümsemek, ne haddimedir benim.Üstelik benim kardeşimde onlardan.Sanırım ya ben anlatamadım yada siz yanlış anladınız.Kelime anlamında güvenlikçi kavramına değindim.Orada bir nüans farkı var.Güvenlikçi farklı anlama gelir iş güvenliği farklı anlam ve farklı iştir.Ben bu noktaya değindim.Yoksa kimse yanlış anlamasın ve olayı farklı yerlere çekmesin.Buna en çok ben üzülürüm.Saygılar.

10. Mustafa ESEN

Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

iş güvenliği uzmanı yerine iş güvenliği görevlisi olsa imiş daha iyi olurdu çevre görevlisi gibi bence

11. fatihsuat25

fatihsuat25 TÜİSAG Üyesi

bende iş güvenliği mühendisi lafını anlam veremiyorum bu bölümün mühendisliği yokki =)

Haluk DEMİRCİOĞLU, Cansu ZİYA ve sld_41 bu yazıya teşekkür etti.
  12. Cevre5559

Cevre5559 TÜİSAG Üyesi

Banada iç güvenlikçi denildiğini duymuştum:kararsız:

Burak HEKİM bu yazıya teşekkür etti.
  13. Erman Bağcı

Erman Bağcı TÜİSAG Üyesi

Emniyetçi diyorlar yapcak bişi yok :)

Cansu Yaşar bu yazıya teşekkür etti.
  14. sld_41

sld_41 TÜİSAG Üyesi

senin durum daha da garipmiş yaaa :) iç güvenlik acaba böyle bir dal mı varmış :D

15. Cevre5559

Cevre5559 TÜİSAG Üyesi

içerideki huzur ve sukuneti sağladığımdan olsa gerek:hey:

sld_41 bu yazıya teşekkür etti.
  16. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Benim duyduğum en güzeli de saftigciydi, safety cinin türkçeleştirilmiş haliymiş çok hoşuma gitmişti :D bu arada kimin kime ne dediğinin ne önemi var, önemli olan saygıyı kazanabilmek hatta ben de bana uzman denmesini sevmiyorum bizim askerde bi laf vardı bi baltaya sap olamadın uzman da mı olamadın diye.... hep bu laf aklıma geliyo, askerden kalma alışkanlık yani :)

H.Ece SÜRMEN bu yazıya teşekkür etti.
  17. sld_41

sld_41 TÜİSAG Üyesi

yaa bana da sen olmadan çalışamayız diyorlar bu durumda ben ne oluyorum ;))))

18. sld_41

sld_41 TÜİSAG Üyesi

:) e
    ediko sen apayrı bi alemsin :) dediğin gibi uzman olmak değil o saygıyı kazanacak kadar insan davranmak önemli ;)

19. denizdeniz

denizdeniz TÜİSAG Üyesi

20. Fatih ÖZKAN

Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

Çalışanların burada da adı yok! : )

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica