Bilgilendirme Iş Kazaları Giderek Artacak

Konu, 'Konu Dışı' kısmında ygtr hoca tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ygtr hoca

ygtr hoca TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

(Bu yazıyı 14 temmuz 2014 te yazıp yayınlamıştım.
    Keşke haklı çıkmasaydım.
    Artmaya da devam edecek)

İş kazaları artacak:

"Devlet" ,"ilgili Bakanlığı", "müfettişleri ve memurları" 6331 Sayılı İSG yasa sonucunda iş kazalarındaki sorumluluğu İSG uzmanlarına yamadık ,taşın altından elimizi çektik diye düşünüyor.
    Ve İşvereni, çalışani, işveren vekili ve uzmanları kazalardan sorumlu tutmaya çalışıp;"Ne haliniz varsa görün" diyorlar.
    Devlet çalışma güvenliği denetimini tamamen bırakmak istiyor.
    Olabilirdi bırakabilirdi ; ama böyle bir reel-gerçek bir denetim sitemi kurmadan, "acemi uzmanlar","şaşkın OSGB" lere denetimi terk ettiler.
    İşverene de "sen ne yapman gerektiğini bilirsin!" dediler.

İşveren ise kanunu ve yönetmelikleri şöyle yorumladı: "İş kazalarında günah keçisi olarak,İSG uzmanları ilan edilmiştir"...
    Dolayısı ile; kazalara karşı ISG uzmanı bulunduran işverenin artık kazalardan korkmasına gerek kalmadı.

Yani artık Bakanlık ve görevlileri, iş kazaları ile illiyet bağını kopardığını sanarak kendini bir rehavet atmosferine bıraktı.
    Bu rehavet atmosferinin ılık esintisini estirerek; işverene artık bizden korkmana gerek yok,yap göstermelik bir şeyler ben karışmam diyor.

(Dost acı söyler:İş verene kötü bir haberim var bilhassa tazminat davalarında durum size aktarıldığı gibi değil.Öngörülebilir taksir ile 15 yıldan yargılanabilirsiniz.)

Geriye sadece mahkemeler kalıyor.Ama süreçlere ve sonuçlarına bakınca ;
    "İşimiz Allah'a kalmış".

Bütün bu sonuçlara bakınca;
    İŞ KAZALARI ARTACAK, küçük kazalar ,az sayılı ölümler ört bas edilecek, ve beraberinde büyük kazalar (ve çevre felaketleri) sıklaşacak.
    Bu bir tahmin değildir: gerçek verilerden ortaya çıkarılan sonuçtur.

14 temmuzda yazılmış bir yazımdan alıntı.

okan dasdemir, endmüh, Öznur Buldu ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Katılıyorum, zira ihbar yapıyorum, 3 üncü şahıslar konuya muadil olamaz diye kapatıyorlar ihbar kaydımı..
    demek durum bundan ibaret..
    gerçi yıl başında söylenmişti, 2014 ılımlı geçecek iş verenler için.. evet ama işçiler için çok sert geçiyor..
    çok üzücü.. :ağlama:

Last edited by a moderator: 10 Eylül 2014
    ygtr hoca bu yazıya teşekkür etti.
  3. mfk321

mfk321 TÜİSAG Üyesi

Herkes biliyor ama bizde ki ahlak kavramı gelişmediği için bunlar oluyor.
    1 ocak 2014 ten itibaren tehlikeli ve çok tehlikeli meslek gruplarında İSG hizmeti alma sorumluluğu var.
    Bakan açıkladı, gazeteler yazdı.
    SGK nın mı, çalışma bakanlığının mı, İsg katipin mi artık kimin sistemindeyse zaten görünüyor hizmet almayanlar.
    Bas cezayı olsun bitsin.
    Her ay için 11.000 TL para cezası var.
    Başla cezaya bak bakalım ne olacak?
    Bu kadar pişkinlik ayıptır yahu!
    Koca bakan ben her işletmeyi denetleyemem diyor.
    Doğru. Denetleyemezsin ama en azından hizmet almaya zorlarsın.
    O da yok.
    Niye?
    2014 yılı geçiş yılı olacak, ceza kesilmeyecek denmiş.
    Benim duyduğum bu!
    O yüzden sallıyor herkes.
    Ayıptır.

4. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

e bunu hepimiz duyduk.. mecdiyeköy deki kazadan sonra gazetelerde yazdı.. müfettiş yapma deniyor..
    onu bırak, dediğim gibi, ben ihbar yaptım, dikkate almadılar.. ötesi var mı bunun? bizzat ben şahit oldum

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Last edited by a moderator: 11 Eylül 2014
  5. ygtr hoca

23 Eylül 2014 FOX tv de Sn Bakanımız F. Çelik canlı yayındaydı.
    6331 ve yönetmelikleri çıkarttığı için kendini tebrik etti.
    Uzmanlar ile ilgili pek bir şey söylemedi.
    Ama ücretin iş verenden alınmasının iyi olduğunu ve böyle gideceğini ima etti.
    Benim anladığım; "İSG uzmanları görevlerini hakkınca yapsınlar ,yoksa gözünün yaşına bakmayız" demek istedi.
    "İşverenin görevi uzmanın ücretini verip hizmeti istemektir,hiç bir patron cani değildir " benzeri şeyler söyledi.

Sn uzman meslektaşlarım durum bundan ibarettir.
    Artık ,"Giderilmeyen hayati tehlikeleri yönetmelikteki yetkileri kullanarak çalışma iş müdürlüğüne bildirerek şikayet mi edersiniz !!!"
    Yoksa zavallı çalışanların kazalanmasını seyrederek mahkemede iş verene siper mi olursunuz?
    Ya da beğenmediğiniz gerçek mesleğiniz ile işsiz kalmaya razı mı olursunuz ??? Bilmem...

Ersgur bu yazıya teşekkür etti.
  6. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

patronlara 1500 tl ye hapis yatacak uzman lazım
    bu iş kesinlikle yapılmaz artık

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

ygtr hoca ve Funda Gürsoy Özkocacık bu yazıya teşekkür etti.
  7. emine aslihan

emine aslihan TÜİSAG Üyesi

İş güvenliği uzmanlığı mesleği kazalar olduğunda patron hapse girmesin diye bulunmuş bir yoldur.

8. ygtr hoca

53 üncü dakikadan sonrası ve 1nci saatten sonrası ve asıl 1.09.00 tam isg uzmanlarını ilgilendiriyor.

Şöyle diyor: "..uzmanlar...patronun işverenin işini kolaylaştırıyor...kendisi güvenliği sağlayacak patron da rahat edecek...(müfettiş değil)...patronu rahatlatan önünü açan kişi...patron parasını veriyor...ben gelemiyorum işe bütün sorumluluk sende... eksik istemiyorum...diyecektir patron."
    İ.Küçükkaya soruyor maaşını aldığı işvereni nasıl eleştirecek?
    Cevaben Sn bakanımız şöyle :" ...görevi bu yapacak..."
    diyor bakanımız.
    En içten saygılarımla Bakanlığımıza başarılar diliyorum...

Ersgur ve Funda Gürsoy Özkocacık bu yazıya teşekkür etti.
  9. Funda Gürsoy Özkocacık

Funda Gürsoy Özkocacık TÜİSAG Üyesi

İsterlerse bütün işletmeleri denetleyebilirler, tek tek bakan gezecek değil. Biraz zahmete girip kalkacaklar oturdukları yerden sahaya çıkacaklar olayların içine girip şahit olacak ve belki de onlarda yeni birşeyler öğrenecekler! Yalnız gezerken kişilere özel muamele yaparak değil, işini yapmak için gezecek.

10. ygtr hoca

Soma faciasını incelerken iki açıdan inceleyin:
    1) Kazanın nedenleri,
    2) Ölüm nedenleri.
    (Ölüm nedeni ile kaza nedeni aynı olmayabilir. Bu da kusur ve illiyet bağını alınacak önlemleri ve sonuçları etkileyecektir.)

1) Kaza nedenleri ile bir daha tekrarlanmaması için alınacak önlemler ve yapılan hatalar-kusurlar ortaya çıkacaktır.
    (Kazanın nedenlerinden birisi özensiz ölçümler olmasına rağmen ölüm nedeni değildir.)
    2) Ölüm nedenleri nelerdir.( Örnek olarak ölüm nedeni karbonmonoksit ile "kimyasal boğulma" dır, bu ise ölçüm hatası sonucu değildir. Maskelerin yetersiz eğitim sonucu uygun kullanılamaması, Maskelerin kurtarma özelliğinin yetersizliği vb.)

Bu konular hukuk ve teknik bilirkişilik için önemlidir.

http://t24.com.tr/haber/eynez-maden-ocagi-uzmanlar-tarafindan-incelenmeli,273474

11. ygtr hoca

12. ygtr hoca

Sn Bakanımız Faruk Çelik : ifadeleri:
    "Türkiye’de yüksek rezervli büyük madenlerin yanı sıra çok sayıda küçük maden var. Bunlar efektif değil. Buradaki, Karaman’daki maden gibi... İş sağlığı güvenliği hükümlerine uygun olmayan... İşveren, böyle küçük madenler olunca, az sayıda işçinin çalıştığı, rezervi tükenmek üzere olan bu tip ocaklara gereken yatırımı yapmıyor. Daha fazla kar elde etmek için maliyeti minimumda tutmaya çalışıyor ve bu sebeple mevzuatın gereği olan tedbirlerin yarattığı masraftan kaçınıyor. Ben işte bu tür madenlerin kapatılması gerekir diyorum. Bunların kapatılması ve bunların yerine, daha büyük ve iş sağlığı güvenliği koşullarının sağlanabileceği madenlere ağırlık verilmesi gerekir."

ANCAK:
    Öncelikle şunu hatırlatayım; Soma ve daha önce kaza olan Zonguldak havzası küçük değil 1000 den fazla çalışanın olduğu işletmeler.
    Demek ki maden ocaklarında boyuttan fazla başka şeyleri de dikkate almak gerek.
    Devletin kendini sorgulaması lazım.
    Türkiye'de madencilik ve çalışan sayısı aniden artmış değildir. Tersine 1980 sonrası madenler de çalışan sayısı Zonguldak ,Kütahya, vd. bölgelerde azalmıştır.
    Buna rağmen son yıllardaki fark edilir toplu ölümler ve (aldırılmayan tekli ölümler) uzuv kayıplarının artması , sadece iletişim araçlarının artması ile açıklanamaz.
    Art ardına yaşanan seçimler ve siyasi ,ticari yaklaşımlar, sonucu sayın bakanım iyi niyetini ve çalışkanlığını kullanamaz duruma gelmiştir.

Bence madenlerde sorunu; küçük büyük olarak değil "İŞ Sağlığı Güvenliğini uygulayan ve uygulamayan" olarak incelemek lazım.

http://www.gazetevatan.com/murat-celik-692039-yazar-yazisi--hepsi-kapatilmali-/

Last edited by a moderator: 30 Ekim 2014
  13. Serçin YAPRAK

Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik: '' MADEN KAPATILMALIYDI '' diye konuştu. Mevzuata aykırı olan, iş sağlığı güvenliği hükümlerine uygun olmayan, vs. Madem kapatılmalıydı o zaman kapatsaydınız. Burada 18 candan bahsediyoruz. 18 evlattan, 18 insandan... söylenen bu laflar dalga geçer gibi. İnsanın içi acıyor.

14. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Yani bizi yönetenleri dinledikçe yönetilmediğimize karar verdim. Veya bilmediğimiz, tanımadığımız birileri herhalde bizi yönetiyorlar. İkidir bu teraneyi dinliyoruz. Bir bakan nasıl olur da sitem eder! O makam icraat makamıdır. Ben sitem ederim, sen edersin ama yetkili etmez; UYGULAR, UYGULATTIRIR.

ygtr hoca ve Ersgur bu yazıya teşekkür etti.
  15. ygtr hoca

Sn Bakanlarımız ortak açıklamalarında;
    "iş güvenliği uzmanı hayati tehlikeyi gördüğünde hem işverene hem bakanlığa anında bildirecek...;İşten atılırsa bakanlık olaya müdahale edecek" diye açıklama yapmışlar.
    1- Uzman bakanlığa bildirim yapıtğı anda işveren; hemen boyar süsler, denetime hazırlanır... müfettişler geldiğinde, uzmanı fırçalar; "neden haksız yere şikayet ettin diye". (Tüm büyük işverenlerin mutlaka siyasi koruyucusu vardır..)
    2- Uzmanı işten atar...
    3- Uzmanı kendisine zarar vermekle suçlar mahkemeye başvurur, tazminat ister, kazanır..
    .4- Uzmanın adını sektörde afişe eder iş bulamaz hale getirir...
    5- Bu şikayeti yapacak birikimde donanımda (teknik ve ekonomik anlamda) Uzman piyasada 50 kişi yoktur (onlara da kimse iş vermiyor zaten başımıza iş almayalım 300 Tl ye imza atacak varken bir de bizi sıkıştıracak "adama" neden 3000 TL vereyim diyorlar.)...
    6- Aynı iş yerinde yıllardır çalışan mühendise fazladan uzmanlık imzası da attırılacak bunu da düşünün...
    7- Uzman sihirbaz Mandake gibi (çogu zaman gizlenen saklanan gözterilmeyen) tehlikeleri nasıl önceden öngörüp farkedecek....
    8- Eger mükemmel bir yönetmelik olan Risk Deg. Yönetmeliğinin ne olduğunu anlayıp uygulatabilseydiniz RD ekibinin gerçekten oluşturulmasını ve tüm deneyimli çalışanların ve iş verenin bu işleme katılmasını sağlayabilseydiniz bu kazalar azalırdı....Tersine Risk D. işlemini göstermelik bir evrak ahline gelmesini teşvik ettiniz....
    9- Tüm Bakanlıklar ve baglı kamu kurumlarının hiç birinde (abartmıyorum hiç birinde) Risk Değ. Yönetmeliğinin uygulandığı RD ekibinin ve tehlike tespit toplantılarının yapıldığı gerçek bir RD operasyonu yoktur....
    10-Neden her tür iletişimi gayet iyi yapıyorsunuz da; İş Sağlığı ve Güvenliği Kültürünü yaymak için TV lere Filmlere dizilere 5-10 dakikalık etkileyici kaza güvenlik bilincini artıran parçaları düşünmüyorsunuz....Neden her şeyde kullandığınız Diyanet işlerini ,Milli Eğitim bakanlığını, hatta savunma bakanlığını ISG kültürü oluşturma için düşünmediniz.
    (Faydalı olacağı inancı ile yazdım.Sürç-i lisanım varsa affola.Kısacık bir yerde bu kadar oldu.)

Funda Gürsoy Özkocacık ve GamzeTokur bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica