Soru Iş Kazalarında Iş Yeri Maaş Kesintisi Yapar Mı?

Konu, 'İş Kazaları Hakkında' kısmında AYHAN YÜZYIL tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. AYHAN YÜZYIL

    AYHAN YÜZYIL TÜİSAG Üyesi



    iş kazalarında işveren maaş kesintisi yapabilir mi?



     
  2. Bekir38

    Bekir38 TÜİSAG Üyesi



    nasıl yani?
    soru sanırım eksik,,
    iş kazasında raporlu ise zaten sgk dan alınır, yok raporlu değil ise (2 günden az istirahatli) onu işveren öder diye biliyorum,,,



     
  3. osman.koyuncu

    osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

    6331 Sayılı kanunun 19.Maddesinde çalışanların yükümlülükleri açıkça belirtilmiştir. Bu bağlamda çalışanlar ; iş güvenliği kurallarına uymak , kendi ve çevresindekilerin güvenliğini tehlikeye atmamak , kişisel koruyucu donanımları kendisine teslim ve tarif edildiği şekilde kullanmak v.s. gibi yükümlülüklerle donatılmıştır.

    Bu doğrultuda sorunuzu şöyle cevaplayabilirim ;
    1. İş kazası sonucunda ortaya çıkan makine-teçhizat v.s. zararlarını işveren kusurlu olan işçiden tazmin etme (mahkeme yoluyla) yoluna gidebilir , sağlık giderlerini iş göremezlik ödeneği yolu ile sgk ödeyeceği için araştırmayı sgk yapar ve kusurlu olan kişi/kuruma rücu ettirir.
    2. 4857 sayılı iş kanuna göre
      Madde 38 - İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez. İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz. Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye'de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur
    Şayet işveren , çalışan , tesis ''işçi kusuru'' nedeni ile iş kazası sonucunda zarar görmüşse mahkeme yolu ile tazmin etme yolunu tercih etmelidir.

     
  4. AYHAN YÜZYIL

    AYHAN YÜZYIL TÜİSAG Üyesi

    soru aslında şu şekilde mesela bir işçi iş yerinde bir iş kazası geçirdi ve doktora gitti.Doktor iş kazası geçiren personele 2 günlük iş kazası raporu verdi.İşçinin normal maaşı 900 TL olsun 30 gün üzerinden.Günlük maaşı 30 tl ile 2 gün iş kazasından dolayı maaşı kesintiye uğradığı için alacağı maaş 840 tl gibi.Bu kalan 2 günlük maaşını şirket olarak kesebilir mi kesemez mi.Eğer keser ise yasal dayanağı ne ve sigortadan bu kişi 2 günlük parasını alabiliyor mu?2 gün sadece örnek amaçlı verilmiş gün sayısı Bu sayı 10 gün de olabilir.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    Last edited by a moderator: 14 Ekim 2014
  5. trapezuslu

    trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

    Mevzuatımızda işveren bu iki günlük parayı verir diye birşey yok. İşveren verir vermez tamamen kendi insiyatifinde. Eğer "iş kazası" diye kayda geçmişse kişi isterse bir gün raporlu isterse 50 gün raporlu olsun parasını alır. Normal yollarla hastaneye gidip te (baş ağrısı, faranjit, bronşit, evde kayıp düşme vb.) rapor alırsa kişi, sgk 3. gün ve sonrasının parasını öder. Bunlarla ilgili mevzuat "SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ" www.mevzuat.gov.tr adresinden erişebilirsiniz. Madde 40 sorularınıza cevap olacaktır sanırım.

     
    Last edited: 14 Ekim 2014
  6. Bekir38

    Bekir38 TÜİSAG Üyesi

    benim cevabım yine aynı Ayhan bey,
    örnekteki gibi bir iş kazasında rapor 2 gün ise zaten kanunen sgk ya bildirme zorunluluğu yok bildiğim kadarı ile,
    dolayısı ile 2 günlük ücreti işveren ödeyecek, rapor 10 gün ise, raporu zaten mecburen sgk ya bildirecek, 10 günlük parasını sgk dan, 20 günü de işverenden alacak,

    burda şöyle durumlar olabiliyor,
    çalışan 2000 tl alıyor ama sgk ya 1000 tl den ödeniyor,
    bazı işverenler bu durumda aradaki farkı ödüyorlar,

    eğer sormak istediğiniz böyle bir durum ise işverenin insiyatifine kalmış bir durum,
    tabi çalışan isterse bu durumu sgk ya şikayet de edebilir, o zaman işler karışık bir hale gelir,,, :D



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. mehmet42

    mehmet42 TÜİSAG Üyesi

    2 günlük rapor bildirilmez 10 günlük bildirilir diye bi kural yok. hepsi bildirilmeli. Aksi halde SGK yaptığı tüm masrafları işverenden alır, işkurada bildirrmemekten okkalı bir ceza (2014 yılı için 2240 TL) ödemek zorunda kalır.

     
  8. mehmet42

    mehmet42 TÜİSAG Üyesi

    Çalışılmayan günler için işveren ücret ödemek zorunda değildir. Rapor işkazası sonucu ise her gün için SGK iş göremezlik ödeneği öder. Buda brüt ücretinin (Tabi SGK ya bildirilen) 2/3'ü kadardır. işveren buna rağmen ücretini ödeyebilir. öderse bu ücretler içinde SGK'ya tam bildirim yapmalıdır. Yani ücret ödemezse 28 gün , öderse 30 gün hizmet bildirmelidir.
    Hastalık raporlarıdada durum aynıdır. Sadece hastalaık raporlarında ilk 2 gün için SGK ücret ödemez, işverende ödemeyebilir.

     
    UzmanMühendis bu yazıya teşekkür etti.
  9. osman.koyuncu

    osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

    Ayhan bey ,

    Soru farklı sorulduğu için farklı cevap vermiştim. Bahsettiğiniz ücret farkı kanunlarda ödenip ödenmeyeceği hususu açık bırakılmış bir konudur. Şöyle ki ;

    4857 sayılı İş Kanunu’nun 48.maddesi ikinci fıkrasına ‘’Hastalık nedeni ile çalışılmayan günlerde Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından ödenen geçici iş görmezlik ödeneği aylık ücretli işçilerin ücretlerinden mahsup edilir.’’ hükmü konularak , dolaylı olarak raporlu sürelerde işçilere ücret ödenmeyebileceği kabul edilmiştir.

    FAKAT

    Borçlar Kanunu’nun 328.maddesi ,’’Uzun müddet için yapılan hizmet akdinde , işçi hastalıktan ve askerlikten veya bu gibi sebeplerden dolayı kusuru olmaksızın nispeten kısa bir müddet için işi ifa edemediği takdirde o müddet için ücret istemeğe hakkı vardır.’’ hükmünde ise işçiye kusuru olmadığı halde hastalığı veya geçirdiği kaza nedeniyle işi ifa edemediği sürelere ilişkin ücretini isteme hakkı vermektedir. Burada iş göremezlik ödeneği işçinin aldığı ücretin tamamını kapsamadığı için farkını istemek olarak yorumlanabilmektedir.

    Bu nedenledir ki işveren ödeme yapmak zorundadır veya değildir şeklinde kesin bir durum yoktur. İşveren ödeme yapmayabilir fakat işçi bu konuda yargıya başvurduğunda arada ki farkı tahsil edebilir. (Tabii ki tahsil edilecek kurum tamamen yargının vereceği kararda saklı ??? SGK yada ödemesi kararı çıkarabilir. Benzer Yargıtay kararları vardı diye hatırlıyorum fakat henüz bulamadım , bulursam paylaşacağım)

    İyi çalışmalar ,

     
    barutçu ve AYHAN YÜZYIL bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

  1. iş kazasında maaş kesilir mi

    ,
  2. iş kazası geçiren işçinin maaşı kesilir mi

    ,
  3. iş kazasında işyeri maaş öder mi

    ,
  4. iş kazasında maaş ödemesi,
  5. iş kazalarında maaş ödemesi,
  6. iş kazası geçiren işçinin maaşı,
  7. iş kazalarında maaş kesilir mi,
  8. ıs kazası raporu,
  9. iş kazasında kesinti olur mu,
  10. iş kazası ile normal rapor arasındaki fark
Yandex.Metrica