Haber Iş Kazalarindaki Aci Tablo

Konu, 'Basında TÜİSAG / İSAG' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

HILAL_20141012_1.jpgHILAL_20141012_9.jpg

uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
  2. Gamze

AKDENIZ_GUNCEL_20141013_5.jpg

3. Gamze

BASKENT_GAZETESI_20141013_9.jpg

4. Hakan ERDOĞAN

Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Üyesi

İSAG Başkanı Kavlak: "Türkiye'de iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle her yıl yaklaşık bin ila 2 bin çalışan hayatını kaybediyor."

İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği(İSAG) Başkanı Levent Kavlak, Türkiye'de iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle her yıl yaklaşık bin ila 2 bin çalışanın hayatını kaybettiğini bildirdi.

İSAG, Radyasyondan Koruma Uzmanları Derneği(RADKOR) ve Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Nükleer Bilimler Uygulama ve Araştırma Merkezinin ortaklaşa düzenlediği, "İş Sağlığı ve Güvenliğinde Radyasyondan Korunma Çalıştayı", Akdeniz Üniversitesi Olbia Konferans Salonunda yapıldı.

Kavlak, çalıştayla ilgili yaptığı açıklamada, 2013 itibarıyla Türkiye genelinde 11.070 iş yerinde 26 bin iyonlaştırıcı radyasyon kaynağı bulunduğunu kaydetti.

Radyasyon kaynaklarının 18.960'ının tıp, geriye kalan 7.040'ının ise endüstri sektöründeki işyerlerinde bulunduğunu anlatan Kavlak, şöyle konuştu:

"İyonlaştırıcı radyasyon kaynakları tıp, endüstri, tarım, hayvancılık, araştırma, eğitim amaçlı yaygın olarak kullanılmaktadır. On binlerce kişi bu alanlarda görev yapmaktadır. Bu uygulamalar nedeniyle radyasyonla çalışanların, tesisteki diğer çalışanların ve toplumun radyasyondan korunması ve güvenliğinin sağlanması önem taşımaktadır."

"Türkiye'de 120 bin iş güvenliği uzmanı var"

Türkiye'de yaklaşık 120 bin iş güvenliği uzmanı ve 20 bin işyeri hekimi ile sayıları 140 bini bulan iş sağlığı ve güvenliği profesyoneli bulunduğuna değinen Kavlak, "Bu kişilerin mesleklerinde başarılı olabilmeleri için her ay farklı bir şehirde sektörel çalıştaylar yaparak çok önemli çalışmalara imza atıyoruz" diye konuştu.

Türkiye'de iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle her yıl yaklaşık bin ila 2 bin çalışanın hayatını kaybettiğine işaret eden Kavlak, şunları kaydetti:

"İSAG olarak yapacağımız çalışmaların önemini ve kutsiyetini bilerek hareket ediyoruz. Yaptığımız bilimsel çalışmaların önemli olduğunu biliyoruz. Bunun için iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin sahada yaşadıkları sorunları ortak görüşlerle çözmek istiyoruz. Bu amaçla, ilgili kurumlarla görüşmeler yapıyor, iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin meslek haklarının kazanımıyla mesleki gelişimlerine katkı vermek için mücadele ediyoruz."

Antalya'da Akdeniz Üniversitesinde gerçekleştirilen Radyasyondan Korunma Çalıştayı hakkında bilgi veren Kavlak, şunları söyledi:

"İSAG, İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği olarak İSG Profesyonellerinin mesleki gelişimlerine katkı vermek amacıyla her ay ülkemizin değişik bir şehrinde yaptığımız bilimsel çalışmalara Akdeniz Üniversitesi Fizik Bölümü Nükleer Tıp Merkezi ve RADKOR (Radyasyondan Korunma Uzmanları Derneği) ile Akdeniz Üniversitesi konferans salonunda; İSG profesyonellerini radyasyondan korunmaları konusunda bilgilendirilmeleri için düzenlenen çalıştayda bir araya getirdik.
    Çalıştaya Ankara üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesinden değerli profesörlerimiz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve Eczacıbaşı yöneticileri konuşmacı olarak katılımda bulundular. Ülkemizde 11.070 adet işyerinde görev yapacak olan İSG Profesyonellerinin, 26 binin üzerinde bulunan İyonlaştırıcı Radyasyon kaynaklarıyla ilgili korunma yöntemleri ile birlikte TAEK(Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) yönetmelikleri ve uygulamaları hakkında geniş kapsamlı bilgilendirilmeler ile radyasyonlu alanlarda iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin güven içerisinde çalışabilmeleri için gerekli olan eğitimleri hakkında geniş kapsamları bilgilerin verildiği çalıştaya, İSG profesyonelleri büyük ilgi gösterdi. İlerleyen günlerde çalıştay sunumları, sizlerin paylaşımlarına sunulacaktır. İSG profesyonellerinin mesleki gelişimlerine katkı vermek amacıyla yaptığımız çalışmalar, önümüzdeki ay İstanbul'da önemli bir çalıştayla devam edilecektir

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica