Iş Kazası Bildirim

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Onur Eşsizoğlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. Onur Eşsizoğlu

    Onur Eşsizoğlu TÜİSAG Üyesi



    Arkadaşlar elde ezilme sonucu açık yaraya dikiş uygulanan bir iş kazası geçirdik. Çalışan geçici rapor aldı. Bakanlığa internetten bildirim yapılsa yeterli oluyor mu artık ? Bunun süreci nasıldır eskiden emniyete falan da bildirmek gerekiyordu genel olarak adımları yazabilir misiniz acaba ? İş yerinde de saklanmak üzere bir tutanak hazırlanması gerekiyor mu ayrıca ? Yoksa o internet bildiriminin çıktısını saklasak olur mu ? Aklımdaki sorular genel olarak bunlar ama siz işlemi bana şuraya gideceksin şunu yapacaksın şeklinde özetlerseniz daha kolay olur. Teşekkürler. İyi çalışmalar.



     
  2. K.Onur

    K.Onur TÜİSAG Üyesi



    İş kazalarında tek bildirim
    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 'iş kazası ve meslek hastalıklarının kayıt ve bildirimi' başlıklı 14'üncü maddesinde, 'kayıt ve bildirim' yükümlülükleri düzenlenmiştir. Buna göre, işverenler, bütün iş kazalarının ve meslek hastalıklarının kaydını tutacak, gerekli incelemeleri yaparak bunlar ile ilgili raporları düzenleyecek; işyerinde meydana gelen ancak yaralanma veya ölüme neden olmadığı halde işyeri ya da iş ekipmanının zarara uğramasına yol açan veya çalışan, işyeri ya da iş ekipmanını zarara uğratma potansiyeli olan olayları inceleyerek bunlar ile ilgili raporları da düzenleyecektir. Ve işveren, aşağıdaki hallerde belirtilen sürede Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimde bulunacaktır:

    a) İş kazalarını kazadan sonraki üç iş günü içinde.

    b) Sağlık hizmeti sunucuları veya işyeri hekimi tarafından kendisine bildirilen meslek hastalıklarını, öğrendiği tarihten itibaren üç iş günü içinde.

    Buna göre, iş kazalarının Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve bağlı birimlere bildirimi, 30.12.2013 itibariyle kalkmıştır. Şöyle ki, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 77. maddesine göre, işverenler işyerlerinde meydana gelen iş kazasını ve tespit edilecek meslek hastalığını en geç iki işgünü içinde yazı ile ilgili bölge müdürlüğüne bildirmek zorundaydılar. Ancak 4857 sayılı İş Kanunu'nun 77'nci maddesi, 6331 sayılı İşSGK'nun 37'nci maddesi ile yürürlükten kaldırıldığından bu zorunluluk sona ermiştir. Böylece SGK'ya tek bildirim ilkesi yasal hale gelmiş olup bildirim yapılmadığı takdirde, 2000.-TL İPC uygulanacağı düzenlenmiştir.

    Bilginize.Saygılarımla.



     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica