Soru Iş Kazası Sonrası Isg Uzmanının Karakola Ifade Zorunluluğu?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında eski tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. alix

alix TÜİSAG Üyesi

İş yeri sahipleri cogunlukta oldugu aşikar. Uzmanın ilk etapta ifade verme zorunluluğu yoktur. Dışarıya karşı sorumlu ve imza yetkileri olan işveren/işveren vekili, amirlari silsisile yolu ile ifadeye çağırılır. Olay ve mahkeme sürecine göre daha sonraki süreçlerde uzmanın bilgisine de basvurulur. İş yerinde saatlik duran uzmanı, olmadığı zamanlarda koluk kuvvetlerı nerede bulacak.?

2. SerkanKURT

SerkanKURT TÜİSAG Üyesi

Bu mesleği tercih eden arkadaşlar(ki bende tercih ettim) Devlet karşısında muhatap istiyor..İşte o muhataplarda sizlersiniz...Eğer işlerinizi yasalara uygun olarak yapıyorsanız problem yok..ama yapmıyorsanız..Kanun önünde suçlu duruma düşersiniz..Ceza-i müediyelerine de katlanırsınız..Bu kadar..

3. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Sayın alix çağırttırır getirtir İSG uzmanını kolluk kuveti. İnşalla başınıza gelmez ama hemen buluyorlar adamı merak etmeyin.

4. senel

senel TÜİSAG Üyesi

OSGB ye bağlı çalışan bir uzman olarak, ben ayda bir kez firmalara gidiyorum ve firmada iş kazası olmuş ama gerekli yerlere haber vermemişler, bu durumda ne yapmalıyız?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. alix

alix TÜİSAG Üyesi

Her türlü bildirim ve ifadeler işveren/işveren vekili sorumlulugundadır. Bu durumda sizin yapacagınız tek şey tespit ve öneri defterine yazmak ve kaza kaza incelemerini yaparak RD leri revize etmek.Bildirimde bulunmayan kuruluş yükümlü olup da yapmadadığı eksiklilerden dolayı ceza alacaktır. Bu şekilde sorumluluğunuzu atabilirsiniz.

6. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Ediko' ya katılıyorum. Ne yazık ki bizim savcılarımız da, kolluk güçlerimizde mevzuatı neresinden okuyorlar bilmiyorum ama isg uzmanı sanki iş veren vekili veya işveren gibi ifade verilmeye çağrılıyor.
    Mevzuata göre bakarsak bizim işçiye karşı kolluk gücüne ifadeyi gerektirecek bir sorumluluğumuz yok. İşçi işverene dava açar, işverende isg uzmanına dava açar. Mevzuata göre bu şekilde ancak uygulama da kanunun işverene yüklediği tüm sorumlulukları isg uzmanına da yüklemiş gibi muamele yapılıyor.
    İnşallah kimse ifadeye gitmek zorunda kalmaz. Kazasız günler.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. çağatayözcan

çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, geçenlerde bir seminere katıldım ve hukukçuların ortak fikri şu; önceden herhangi bir iş kazası olduğunda Sn.Savcı olay yerine geldiğinde bir muhatap bulamazdı bir kargaşa olurdu ama artık öyle değil artık her ne olursa olsun muhatap işverendir,ilk hesabı ona soruluyor dediler.
    Bilginize.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica