Iş Kazası

ALTUĞ01

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar uzmanlığını yaptığım bir tekstil fabrikasında risk analizinde de onaylı defterde belirtmiş olduğum tavana asılı halde bulunan havalandırma pervanelerinin montajının sağlamlaştırılması konusunda yapmış olduğum hem yazılı hem sözlü uyarılarım sonucu pervaneler sağlamlaştırıldı ancak yinede pervanelerden birisi çalışanın üzerine düştü. Çalışan hastaneye götürüldü herhangi bir sağlık sorunu yok. Sonuç olarak Ölüm veya yaralanma olmayan bir kazada tutanak tutmak gerekir mi?

mühendis85

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Öncelikle işçinizin sağlığının iyi olmasına sevindim, geçmiş olsun. Kazayı bakanlığa bildirdiniz mi Altuğ Bey? Ayrıca bakanlığa bildirim olsa da olmasa da kaza araştırma raporu tutup yetkililere imzalatın ve bu raporu saklayın. Raporda kazanın olduğu olay yerinin fotoğrafları da olursa daha iyi olur. Kazaya uğrayan işçinin sağlık durumu şuan iyi olabilir fakat ilerleyen zamanlarda bu kaza sebebi ile farklı sağlık sorunları ortaya çıkabilir ve haklı olarak dava açabilir. Hazırlayacağınız raporda kazanın nasıl meydana geldiği ile ilgili bilgi, kazaya uğrayan işçiye eğitim verildiği, kazaya neden olan tehlike kaynağı, risk, kök neden, risk analizinde bu tehlikenin ve alınması gereken önlemlerin belirtildiği olmalı (aynı şekilde kurulda bu tehlikeye karşı tedbir alınması ile ilgili bir karar varsa bunu da yazın). Kazayı gören şahitler, ustabaşı, işveren ve sizin imzanız bulunmalı bu raporda. Kaza araştırma raporuna ek olarak risk analizinde, onaylı defterde, kurul tutanaklarında bu olayla ilgili kısımları ekleyip arşivleyin. Her kaza için aynı araştırma raporunu hazırlayın bence. Neticede bu kaza sonucu yaralanma hatta ölüm bile gerçekleşebilirdi. Tekrar geçmiş olsun.

İyi çalışmalar dilerim ...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.