Bilgi : İş Kazasında İşverence Yapılacak İdari İşlemler

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
a- Kazaya uğrayan sigortalıya kurum sağlık tesislerince işe el konuluncaya kadar ( S.S.K sağlık tesislerine işyeri vizite kağıdı ile ulaştırılıncağı ana kadar) sağlık durumunun gerektirdiği sağlık yardımlarının (İşyeri doktoru işyerinde ise işyeri doktorunca, sağlık memuru varsa o an için yapılabilecek ilk müdahale) yapılır.

b- Görgü şahitlerinin ifadesi alınarak işverence 3 nüsha halinde olayın tafsilatlı bir şekilde tutanağa geçirilir. Tutanak işveren veya vekili ve görgü şahitlerince imzalanır.

c- Kazanın meydana geldiği yer zabıtasına (Jandarma veya Emniyet Birimleri ) derhal yazı ile bildirilir.

d- Sosyal Sigortalar Kurumu ilgili Sigorta Müdürlüğüne kaza anından itibaren en geç 2 gün içinde yazılı bildirimde bulunulur.(Bu bildirim Vizite kağıdı ile yapılır.)

e- Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ilgili Bölge Müdürlüğüne kaza anından itibaren en geç 2 gün içinde yazılı bildirimde bulunulur.(Bu bildirim iş Kazası Bildirim Formu ile yapılır.)

f- Kurum Müfettişlerince soruşturmanın yapılacağı düşünülerek; işçinin fiilen işe başlamadan kendisinden alınan veya işyeri doktorunca tanzim edilen doktor raporu (iş ağır ve tehlikeli işe giriyorsa, akciğer grafisi ve kan grubu tespit edilmiş "Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalışabilir" raporu ) ve iş kazası anında işverence tutulmuş bulunan tutanağın bir nüshası ayrı bir dosyada dosyalanır.

g- İş kazası Cumhuriyet Başsavcılığına intikal etmiş ise Başsavcılıkça istenilen belgeler bir dosya halinde bu makama gönderilir.

Kaynak : http://www.mustafagulsen.com/genel_dosyalar/mevzuat/dosyalar/iskazasi.htm

Ali Seryal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
a- Kazaya uğrayan sigortalıya kurum sağlık tesislerince işe el konuluncaya kadar ( S.S.K sağlık tesislerine işyeri vizite kağıdı ile ulaştırılıncağı ana kadar) sağlık durumunun gerektirdiği sağlık yardımlarının (İşyeri doktoru işyerinde ise işyeri doktorunca, sağlık memuru varsa o an için yapılabilecek ilk müdahale) yapılır.

b- Görgü şahitlerinin ifadesi alınarak işverence 3 nüsha halinde olayın tafsilatlı bir şekilde tutanağa geçirilir. Tutanak işveren veya vekili ve görgü şahitlerince imzalanır.

c- Kazanın meydana geldiği yer zabıtasına (Jandarma veya Emniyet Birimleri ) derhal yazı ile bildirilir.

d- Sosyal Sigortalar Kurumu ilgili Sigorta Müdürlüğüne kaza anından itibaren en geç 2 gün içinde yazılı bildirimde bulunulur.(Bu bildirim Vizite kağıdı ile yapılır.)

e- Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ilgili Bölge Müdürlüğüne kaza anından itibaren en geç 2 gün içinde yazılı bildirimde bulunulur.(Bu bildirim iş Kazası Bildirim Formu ile yapılır.)

f- Kurum Müfettişlerince soruşturmanın yapılacağı düşünülerek; işçinin fiilen işe başlamadan kendisinden alınan veya işyeri doktorunca tanzim edilen doktor raporu (iş ağır ve tehlikeli işe giriyorsa, akciğer grafisi ve kan grubu tespit edilmiş "Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalışabilir" raporu ) ve iş kazası anında işverence tutulmuş bulunan tutanağın bir nüshası ayrı bir dosyada dosyalanır.

g- İş kazası Cumhuriyet Başsavcılığına intikal etmiş ise Başsavcılıkça istenilen belgeler bir dosya halinde bu makama gönderilir.

Kaynak : http://www.mustafagulsen.com/genel_dosyalar/mevzuat/dosyalar/iskazasi.htm

KAAN bey bence bunları düzeltmemiz gerek , eski 4857' ye göre yazdıklarınız doğru ancak 6331'e göre daha farklı.
Mesela başıma geldi daha bugun.
ÇSGB bölge Md'ne iş kazası bildiriminde bulunduk sadece SGK yeterli denildi. Açtım kitapları 506 SSK kanunu ve 6331 İSG kanunu şunu demiyor;
''e- Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ilgili Bölge Müdürlüğüne kaza anından itibaren en geç 2 gün içinde yazılı bildirimde bulunulur.(Bu bildirim iş Kazası Bildirim Formu ile yapılır.)''
Bir an için kendimden şüphe ettim ve anladım ki 6331 sayılı kanunun da gözardı ettiğimiz eksiklikleri varmış.

Nermin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
yani bu durumda 1. ilk yardım.
2.SGK ya online bildirim..olacak..
işyerinde veya elimizde olması gereken başka tutanak mı olacak sadece

Ali Seryal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Evet arkadaşlar, bakanlık ve sgk ile görüştüm sordum, iş kazası bildirimleri sadece bağlı bulunulan sgk müdürlüğüne online olarak yapılacak ve evrak gönderilmeyecek(hafif yaralanmalar için) denildi.Ancak ölüm-sakatlık-uzuv kopması vb gibi buyuk iş kazalarında ise online bildirim sonrası hastane raporu, kaza tutanağı, iş kazası bildirim gibi evrakları iadeli olarak postalanmasını istiyorlar, çünkü bu durumlarda soruşturma başlatılacaktır. Benim arkadaşlara tavsiyem hafif kazalarda bile online bildirim sonrası bu belgeleri hazırlayın ve kaza dosyasında saklayın

Ekli dosyalar

• İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI BİLDİRGESİ.JPG
    İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI BİLDİRGESİ.JPG
    347 KB · Görüntüleme: 341
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.