Soru : İş Kazasında Tali Kusurlu Olmak

harun1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar merhaba. geçen yıl işyerinde ölümlü iş kazası meydana geldi ve bende iş güvenliği uzmanı olarak tali kusurluyum. mahkeme devam etmekte. asli kusurlu olanlarda var.. kendimi anlattım ama ikinci bilirkişi raporuna göre yine tali kusurlu oldugum yazılmış ve yine itiraz edicez.çünkü bilirkişi işi tam olarak anlamadan bilmeden yine bizi suçlamış. tali kusurlu olarak sizce nasıl sonuçlanır ceza alırmıyım?

harun1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
sanırım burdaki bütün uzman arkadaşlar şanslı.. bugüne kadar başlarına böyle birşey gelmemiş... yorum bile yapmıyor kimse...bende tecrübeli arkdaşlar bilgi almak istemiştim ..tşkler

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Konu hakkında daha detaylı bilgi için bir avukata danışmanız yerinde olacaktır.

TÜRK CEZA KANUNU
Kanun Numarası : 5237
Kabul Tarihi : 26/9/2004
Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 12/10/2004 Sayı :25611

Taksirle öldürme

Madde 85- (1) Taksirle bir insanın ölümüne neden olan kişi, iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Fiil, birden fazla insanın ölümüne ya da bir veya birden fazla kişinin ölümü ile birlikte bir veya birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmuş ise, kişi iki yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (2)

Kanunun ilgili maddesine göre işlenilen suça verilecek cezanın alt sınırı 2 yıl hapis cezasıdır. Asli veya tali kusurlu olmanız ve suçtaki kusur oranı, verilecek cezanın artmasına veya azalmasına neden olacaktır.

Cezanın belirlenmesi
MADDE 61. - (1) Hakim, somut olayda;
a) Suçun işleniş biçimini,
b) Suçun işlenmesinde kullanılan araçları,
c) Suçun işlendiği zaman ve yeri,
d) Suçun konusunun önem ve değerini,
e) Meydana gelen zarar veya tehlikenin ağırlığını,
f) Failin kast veya taksire dayalı kusurunun ağırlığını,
g) Failin güttüğü amaç ve saiki,

Göz önünde bulundurarak, işlenen suçun kanuni tanımında öngörülen cezanın alt ve üst sınırı arasında temel cezayı belirler.

osö

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
sanırım burdaki bütün uzman arkadaşlar şanslı.. bugüne kadar başlarına böyle birşey gelmemiş... yorum bile yapmıyor kimse...bende tecrübeli arkdaşlar bilgi almak istemiştim ..tşkler
Arkadaşım bende bu yılın başında bir iş yerinde ölümlü bir iş kazası yaşadım ve tali kusurlu bulundum ancak ben kaza yaşandığında o işyerinden 2 ay önce ayrılmıştım yerime başka bir iş ğüvenliği uzmanı vardı ancak dava bana açıldı mahkemenle ilgili bilgi verebilirsen yani süreçle ilgili ,sevinirim

harun1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
mahkeme 1,5 sene oldu devam ediyo..ikinci bilirkişi raporu istendi.simdi ona göre yine mahkeme olucak..yine itiraz edicez..bakalım nasıl sonuçlanıcak..bilirkişiler saçmasapan rapor yazıyo...ve hakimde bilip bilmeden bilrkişi raporuna gore ceza verice ksanırım...

aykut durukan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşım bende bu yılın başında bir iş yerinde ölümlü bir iş kazası yaşadım ve tali kusurlu bulundum ancak ben kaza yaşandığında o işyerinden 2 ay önce ayrılmıştım yerime başka bir iş ğüvenliği uzmanı vardı ancak dava bana açıldı mahkemenle ilgili bilgi verebilirsen yani süreçle ilgili ,sevinirim

2 ayda dünya değişir; binaya eklenti yapılmış olabilir,yeni makine-ekipman alınmış olabilir, işe yeni başlayanlar olabilir,risk değerlendirmesinin baştan sona değişmesini gerektiren durumlar olabilir neden sizi sorumlu tutmuşlar
iş yerini bıraktıktan sonra 15 gün daha sorumluyuz diye biliyorum,yanlış mı biliyorum?????

osö

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
mahkeme 1,5 sene oldu devam ediyo..ikinci bilirkişi raporu istendi.simdi ona göre yine mahkeme olucak..yine itiraz edicez..bakalım nasıl sonuçlanıcak..bilirkişiler saçmasapan rapor yazıyo...ve hakimde bilip bilmeden bilrkişi raporuna gore ceza verice ksanırım...
Cevabın için teşekkür ederim niye seni sürekli tali kusurlu buluyorlar ayda bir kaç saat hizmet verdiğimiz yerde nasıl bukadar sorumllulugumuz oluyor anlamıyorum diğer yazında ikinci bilir kişide tali kusurlu buldu diyorsun ,bu söylediğin üçüncü bilir kişimi
geçmiş olsun inşallah sonuç senin için iyi olur

osö

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
2 ayda dünya değişir; binaya eklenti yapılmış olabilir,yeni makine-ekipman alınmış olabilir, işe yeni başlayanlar olabilir,risk değerlendirmesinin baştan sona değişmesini gerektiren durumlar olabilir neden sizi sorumlu tutmuşlar
iş yerini bıraktıktan sonra 15 gün daha sorumluyuz diye biliyorum,yanlış mı biliyorum?????
zaten bende hayretler içindeyim bilir kişi nasıl böyle bir şey yaptı anlayamadım ama savcı davayı bana açtı hukuk tarihinde bir ilk heralde yanlız sizdeki 15 gün daha sorumlu olur bilgisinin bir dayanağı varmı bilgilendirirseniz sevinirim

harun1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
tamamen bilirkişilerin saçmalıkları ve maalesef hakimlerde işi bilmediği için bilrkişi raporuna göre ceza veriyor... tmam bilirkişi teknik konuda yardımcı olur hakime ama sonunda bu tali kusurlu bu asli kusurlu demek onun işi mi?? bıraksın onada hakim karar versin... benide bilmediğim bir çalışma için suçlamış... orda olsaydı gerekli tedbirleri aldırsaydı deftere yazsaydı falan...

aykut durukan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
zaten bende hayretler içindeyim bilir kişi nasıl böyle bir şey yaptı anlayamadım ama savcı davayı bana açtı hukuk tarihinde bir ilk heralde yanlız sizdeki 15 gün daha sorumlu olur bilgisinin bir dayanağı varmı bilgilendirirseniz sevinirim
nerede okudum hatırlamıyorum ama tekrar araştıracağım

ugunes90

Üye
TÜİSAG Üyesi
Harun Bey, geçmiş olsun. Son durum ne oldu acaba ? Nasıl bir yol izlediniz.

sabri56

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar merhaba. geçen yıl işyerinde ölümlü iş kazası meydana geldi ve bende iş güvenliği uzmanı olarak tali kusurluyum. mahkeme devam etmekte. asli kusurlu olanlarda var.. kendimi anlattım ama ikinci bilirkişi raporuna göre yine tali kusurlu oldugum yazılmış ve yine itiraz edicez.çünkü bilirkişi işi tam olarak anlamadan bilmeden yine bizi suçlamış. tali kusurlu olarak sizce nasıl sonuçlanır ceza alırmıyım?
Merhaba, Eğer inşaatla ilgili yeterli risk analizin varsa, çalışanlara eğitim verdiysen, kişisel koruyucuları kullanmaları için ve gördüğün bazı aksaklıkları zamanında yazdıysan, çalıştığın inşaatın normal inşaatlardan çok farklı bir özelliği yoksa eğer varsa özellikle ilgili bir kaç satır, örneğin yüksek inşaat için yüzey asansörü, kule vinç vb. kullanılan değişik makineler var da onlarla ilgili periyodik kontrol raporları, operatör belgeleri vb. normal zamanda da tam zamanlı inşaatta bulunmuyorsun. Asla ceza almazsın, tali kusurlu da olmazsın. Bilirkişi arkadaşların zaman zaman raporlarını görüyorum. Önümüze geldiğinde düzeltmek bize düşüyor. kaldı ki işveren hizmet alsa bile sorumluluktan kaçamaz. keşke olayı bilsem ve raporları görsem daha net yazabilirdim. Onlar ne yazarsa yazsın siz iş davalarında tecrübeli bir avukatla yola çıkın. Boşanma konularında tecrübeli bir avukatla değil. Bilmem anlatabiliyormuyum ! Geçmiş olsun dileklerimle. Herkes bilsin ki inşaatlarda kuralları tam uygulamak asla ve asla mümkün değildir. Dün bir inşaatta kurulmuş olan yüzey asansörünü methederek çağırdılar. Türkiye çapında ünlü bir inşaat şirketi. asansöre bakarken yanda iskele kuruyorlar yaklaşık 8 kat çıkmışlar daha da montajı devam ediyor. Üzerinde emniyet kemeri takılı olan bir içi iskelenin dışından tarzan gibi ve çok hızlı bir şekilde dışarıdan tırmanmaya başladı. Videosunu hemen çektim. Eğer düşseydi, her türlü yasal görevlerini yapmış olan bir uzman o an orada değil suçlanacak mı? Ne yazık ki suçlananları görüyorum. Bilin ki uzman 30 sene iş güvenliğini duymamış birisine birkaç saat eğitim vermekle zerre kadar etkili olamaz. mühendislere, patronlara anlatamıyorsun... onun için rahat olun. Bilen tecrübeli birilerini bulabilirsiniz.

mujganasya

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
geçen yıl kısmi süreli baktığım inşaatlardan birinde pazar günü koğuşta kalan işçilerden birisi yarına hazırlık yapıyım diye inşaata girip düşüyor.butun evrakları tam...benden yana ...ama bana da kamu davası açıldı ....raporda tali kusurlu görünüyorum.oysa ki bilirkişi hiç bir evrağı tarafıma sormamıştır.kafadan tali kusur yazılmış bana...bakalım ne olacak...

Erdem Gedik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bu mesleği hakkı ile yapan herkese sabır diliyorum. İşveren tarafı sahaya çık yazma etme bütçeye girmeden iş durdurmadan sahada ne yapıyorsan yap der, bakanlık tarafı yaz et bize bildir der, sahada bu işin hakkını veren uzman arkadaşlar darp edilir, bakanlık uzmanlarına mahkemelerde sahip çıkmaz, onların görevi rehberlik ve danışmanlık diye anlatmaz, elinde ne bir bütçe ne bir yetki olan üç kuruş maaşa çalışan uzmanlara tirilyonluk adamların sorumluluğunu yükleyemezsiniz, bu adamların cezası en fazla belgelerinin askıya alınmasıdır diye savcılara hakimlere bilgilendirme yapmaz, eski müfettiş uzman bozuntuları işverenlerden rant sağlamak için uzman hatası kollayıp uzmana rücu ettirme peşinde koşar, kafası çalışmayan bilgisiz adamlar bilir kişi raporları düzenleyerek insanların hayatları ile üç kuruş için oynar. Sahada yanlızsın, mahkemede yanlızsın, sizin kuracağınız sistem yerin dibine batsın!

mujganasya

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhaba kamu davasına çıktım savcılık raporunda tali kusurluydum.hakim yeniden bilirkişi ve inşaata keşif dedi yeniden rapor istedi .bütün evrakları sunmuştuk.ben hakime üzerime düşen bütün görevleri yaptığımı evrakları sunduğumu iş güvenliği uzmanınnın sürekli inşaatın başında durması gibi kanunda bir zorunluluk olmadığını...ayrıca pazar günü çalışma yapıldığını .benim görevimin ortam gözetimi yapıp eksikleri işverene gerek yazılı gerekse sözlü bildirdiğimi.ayrıca risk değerlendirmesinde de inşaatla ilgili gerekli bütün tehlikelerin yazdığını.hakime anlattım.asıl sorumluluğun işverene ait olduğunu belirttim....bakalım hayırlısı...

mujganasya

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhaba harun bey davanızda bir gelişme oldu mu acaba...

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
merhaba harun bey davanızda bir gelişme oldu mu acaba...
mujgan hanım lütfen sizde yazınız gelişme oldukca hakim neler istiyor merak ettim onların da fazla bilgisi yok dogal olarak, danısman oldugumuzu anlatmalıyız

mujganasya

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tamam.söyledim hakime ben danismanim dedim bu kanun yanlış yorumlanıyor dedim.adam pazar günü çıkıp ordan dusuyorsa kardeşim isverene baret ini tak kemer tak herseyi riskleri ve tehlikeleri rd de belirtmiştim kkd imzalatmisim sınav yapmışım. Ben pazar günü kaldıki pazartesi de olsa ben oraya hergün gitmiyorum kanun böyle diyor.ben herkesin elini mi tutacağım dedim.o da yeniden kesif ve bilirkişi kararı verdi.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.