İş kazasını, işveren bildirmez ise sigortalının yapması gerekenler nelerdir?

Konu, 'İş Kazaları Hakkında' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. Kaan SAKA

    Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin



    Sigortalı, uğradığı iş kazasını en geç kazadan sonraki gün içinde işveren veya Kurum’a bildirmekle yükümlüdür. Sigortalıya, uğradığı iş kazasını işveren veya Kurum’a bildirme yükümlülüğü getirilmesine karşın, bildirme mecburiyetinin yerine getirilmemesine herhangi bir müeyyide öngörülmemiştir.

    Işveren SSK 15.maddesi uyarınca iş kazasına uğrayan sigortalıya Kurum tarafından olaya el konuncaya kadar sağlık durumunun gerektirdiği sağlık yardımlarını yapmakla ve iş kazasını kaza yeri yetkili zabıtasına (polis veya jandarma) derhal, Kurum’a da kazadan sonraki iki gün içinde yazılı olarak bildirilmek zorundadır. Aksi halde doğan ve ileride doğacak olan Kurum zararlarından işveren sorumludur. İşverenin zamanında bu bildirimleri yapmaması halinde işçi de gerek SSK’ya gerekse Bölge Müdürlüğü’ne yazılı olarak iş kazasını bildirebilir.

    Kaynak : iskazasi.com



     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica