iş makineleri

nesim

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
merhaba arkadaşlar iş makinelerinin kullanılması için G sınfı ehliyetli
olması gerekir kişilerin bu belgeyi makine mühendisleri odasından mı alınması gerekli yoksa meb bağlı bir kurumdan mı alınması gerekli.
bir sorum daha olcak iş makinelerinin periyodik kontrolleri nasıl kim tarafından yapılıyor.Paletli dozerler ve büyük kepçelerin bakımı
yardımlarınız için teşekkür ederim.

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
nesim bey,iş makinaları için G sınıfı sürücü belgesi zorunluluğu,karayollarında da kullanılacak iş makinaları için geçerlidir.yani sadece işletme içinde kullanılacaksa operatörlük belgesi yeterlidir,G sınıfı sürücü belgesi zorunluluğu yoktur.operatörlük belgesi eğitimini de sadece makina mühendisleri odası(sanırım 20 saat) vermektedir.bakım ile periyodik kontroller farklı şeylerdir.bakım için yetki belgesine gerek yok ancak forklift gibi kaldırma araçları varsa,periyodik kontroller için mak.müh.odasından veya SMM dediğimiz serbest müşavir mühendislerden destek alabilirsiniz.....

nesim

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
şimdi bu iş makinaları yol yapımında kullanılıyor.Zaten iş makinelerinin trafiğe çıkm ası yasak diye biliyorum.Bunların içinde normal kamyon üzerine kurulmuş vinç sistemide var bunun kontrolü nasl yapılmalı bi fikriniz var mı

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
iş makinası trafiğe açık yolda kullanılıyorsa G sınıfı sürücü belgesi olmalı..
kamyon üzeri vinç sistemine ait proje mutlaka vardır.vinçler de kaldırma araçları olduğuna göre,3 aylık periyodik kontrolleri için yukarıda bahsettiğim yetkililere başvurunuz.

nesim

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
teşekkürler

nesim

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
merhaba arkadaşlar işletme içinde kum yığmak amaçlı dozer çalışıyor.Trafiğe çıkmıyor.Bu çalışanın operatör belgesi var fakat G sınıfı ehliyet alması gerekli m?Yardımlarınız için teşekkür ederim

MehmetZengin

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Trafiğe çıkmaması kaydıyla işletme içinde operatör belgesi ile kullanabilir.

nesim

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
teşekkürler

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
bu her iş makinası için mi böyle?

tayfun1959

Üye
TÜİSAG Üyesi
Kurum içi yetkili (MEB+TMMO) yerlerden alınan sertifikalar yeterlidir. Ancak İş sağlığı ve güvenliği için arkasından gerekli ehliyetini alması gerekir.

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merak ettiğim bir husus var, o nedenle bir iki örnek senaryo ile sormak ve öğrenmek isterim. Neticede bu araç dozer olduğuna göre paletli bir araç. Dolayısı ile karayoluna zaten paletli araç çıkamaz ayrıca zaten uzun yürüyemez. Fakat
1) Çalışma esnasında oldu da, operatör aracı devirdi fakat kendisine bir şey olmadı, maddi hasar meydana geldi
2) Çalışma esnasında başka bir araca çaptı, ölüm ve yaralanma yok, maddi hasar meydana geldi
3) Çalışma esnasında başka bir araç dozere çarptı, ölüm ve yaralanma yok, maddi hasar meydana geldi

Karayolları Trafik Kanununa göre iş makineleri de motorlu araçlar kapsamında bulunduğu için, şirket bünyesinde bulunan iş makinelerine de Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (Trafik Sigortası) yaptırılması gerekli olduğunu da biliyoruz.

Sonuç olarak, her durumda her iki aracında tamir ve bakıma girmesi gerekti. Fakat bunun için sigorta kavramının devreye girmesi gerekiyor? Yani bir tutanak düzenlenmesi gerekiyor, ki araç/araçların tamir ve bakım masrafı mevcut sigorta sisteminden alınabilsin.

Düzenlenen İş Yeri Kaza/Olay Tutanağı da dahil olmak üzere, sigortaya şirketine verilecek evraklar arasında nasıl ki diğer araç sürücüsüne ait trafik ehliyeti konulacağı gibi, sadece operatörün sahip olduğu operatör belgesi yeterli oluyor mu ? yoksa operatör belgesine ilave olarak G sınıfı ehliyetinin de olması gerekiyor mu ?

tayfun1959

Üye
TÜİSAG Üyesi
En doğrusu Gerekli ehliyetlere sahip olmayanların iş makinalarını kullanmasına müsade edilmemesidir.Nerede olursa olsun .İster şantiyede ister karayolunda...

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
şunu ayırdedelim;
G sınıfı sürücü belgesidir yani araç trafiğine açık karayolunda kullanılan araçlar için gereklidir..
operatörlük belgesi,iş makinasını kullanmaya yetkili olmak için alınmış belgedir...
iş makinası trafikte de kullanılacaksa G sınıfı sürücü belgesi de gerekir...trafiğe çıkmıyorsa alınma mecburiyeti yoktur...
operatör belgesi bütün iş makinaları için gereklidir...

E

Emin YAMAN

Guest
Merhaba arkadaşlar,
Operatörlük Belgelerinin Ehliyete çevrilmesi için bir işlem PAS geçiliyor.
Operatörlük Belgesini, veren kurum Opertatörlük Belgelerini MTSAS modülü dediğimiz sürücü kurslarının ehliyetleri işlediği kısma işlemesi gerekli. Örnek veriyorum. bir odadan aldığınız belge eğer MTSAS modülüne işli değil ise Emniyet Genel Müdürlüğünde belgeniz gözükmediği için Ehliyete çeviremezsiniz.
Operatörlük Belgerlerini MEB denetiminde vakıf, dernek, yaygın eğitim kurumları ve özel öğretim kurumları verebilir.

Benim sizlere acizane tavsiyem Operatörlük Belgesi Alırken Odalar, Dernekler, Yaygın Eğitim Kurumları yerine 5580 Sayılı kanun kapsamında açlmış olan Özel Öğretim Kurumlarını tercih etmeniz menfaatinize olacaktır.
Neden böyle söyledim daha önce yaygın eğitim kurumlarından ve farklı odalardan alınan belgelerin Emniyet Genel Müdürlüğünden geri döndüğünü sadece Operatörlük Belgesi olarak kaldığını gördüm...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.