Haber Iş Müfettişi Iskeleden Düşerek Öldü

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında münza tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. münza

münza TÜİSAG Üyesi

Yine bir üzücü haber daha. Allah Rahmet Eylesin, Yakınlarına Rabbim sabır versin.

İnşaat denetiminde korkunç olay

ANKARA’dan Kayseri’ye gelen iş mefttişi 29 yaşındaki Naci Ayvalıoğlu ile inşaat mühendisi Baki Güneş, 8 katlı inşaatın 5’inci katında denetim yaparken iskelesinden düşerek öldü.
    Sitene Ekle

Olay, merkez Melikgazi İlçesi Tacettinveli Mahallesi’ndeki Hassan Yapı’ya işyeri ve konut inşaatında meydana geldi.

Ankara’dan gelen 25 iş müfettişinden biri olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Güvenliği Ankara Grup Başkanlığı’nda görevli ve 1 yıllık evli 29 yaşındaki Naci Ayvalıoğlu, firmanın inşaatı mühendisi Baki Güneş ile birlikte inşaatta denetleme yaptı.

İnşaatın 5’inci katındaki iskelenin çökmesi sonucu Müfettiş Ayvalıoğlu ve Güneş, 2’nci kattaki dükkanların olduğu bölümün terasına düştü. Müfettiş Naci Ayvalıoğlu ile kendisine inşaatı gezdiren inşaat firmasında görevli mühendis Baki Güneş olay yerinde öldü.

2. muratts

muratts TÜİSAG Üyesi

Allah rahmet eylesin..

iskele çökmesi ile alakalı duyduğum kaçıncı haber olduğunu hatırlamıyorum..iskele kurma işinin artık bu işin profesyonellerine devredilmesi şart..almanyada bir kaç yakınım iskele sektöründe çalışıyordu..artık burda da bu işin erbabı kişilere devredilmesi şart..sıva ustası iskeleyi kendisi kurup çalışıyor ülkemizde maalesef..
    sırf bu yüzden isg işi yapsam mı yapmasam mı diye düşünmeye başladım..risk çok büyük maalesef,önlem de alamıyorsunuz mevcut durumda..

Ahmet Orhan ÖZDURAL bu yazıya teşekkür etti.
  3. aragon34

aragon34 TÜİSAG Üyesi

Korkunç bir olay. İskele kurmamışlar, resmen tuzak kurmuşlar. Bu durumu da kimse fark etmemiş. İnşaatın birinde saha kontrolü yapıyorum; iskelenin tabanla 4.kat arasında herhangi bir bağlantısının olmadığını gördüm, durumu şantiye şefine bildirdim. Şantiye şefi "mümkün değil olamaz" dedi. Buyrun birlikte bakalım dedim, gerçeği birlikte gördük.

4. Egemen_01

Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

Allah Rahmet eylesin. Yakınlarına sabırlar versin. Benim dikkat çekmek istediğim husus basında 2 gündür iskele çökmesi şeklinde lanse ediliyor ancak çöken iskele görüntüsü ile ilgili tek bir kare fotoğraf yok yada benmi göremedim. Sanki bu işin içinde başka bir iş var. Neyse yakında çıkar ortaya zaten gerçekler. Hepimizin başı sağolsun.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. münza

münza TÜİSAG Üyesi

Evet malesef bikaç gündür iskeleden düşen işçilerin haberi çok verilmeye başlandı. Havaların ısınmasıyla inşaat işlerinin artmasından dolayı sayılar arttı. Bu gidişle daha çok duyacağız gibi.

6. Alkan Emir

Alkan Emir TÜİSAG Üyesi

Rahmetlinin güvensiz alana geçmesi ve bulunması kendi insiyatifi ile mi olmuş, yoksa birileri güvence mi vermiş?
    Acaba bu kadar riski neden almış? Tanık vardır umarım.

Müfettişin dahi ölmesi ne kadar iğrenç bir İSG yönetim sistemimizin olduğunu çok net ortaya koymaktadır.
    Artık iş kazalarının yaşanmaması için sorunun çözümü çok açık ve kolaydır.
    Bir konsey kurdular ne iş yaptığını dahi bilemediğimiz, onu kullanırlar mı bilmiyorum ama...
    Tavsiyem şudur;
    Bir kurul kurulacak ve bu kurulda;
    • Uzmanlar ve Hekimler
    • Akademisyenler
    • İSGGM uzmanları
    • Meslek odaları mühendisleri ve doktorları olacak.
    Bu kurul tüm yıl isg alanında görsel teknik klavuz oluşturma çalışmaları yapacak ve bunları yayınlayacak. Ve bu klavuzlar tabiki sürekli güncellenecek. Tüzük haline gelene kadar tavsiye niteliğinde olacak klavuzlar sektörlere ivedi olarak mail edilecek. Dinamik ve pratik bir döküman olacak. Bu klavuzlar bir SERVER yardımıyla uzman ve hekimlere ve de işverenlere de interaktif olarak iletilecek. İnteraktif diyorum çünkü hata ve öneri olgulaşmasına muhtaçtır İSG alanı.

Medeni bir ülkede kurallarınız net değilse hata yapma olasılığınız çok yüksektir.
    İSG alanı, kuralların özgürlük hakkıyla kolayca çiğnenebilecek bir alan değildir.
    Ama biz maşallah türkiye olarak İSG alanında EU dan daha özgürüz.
    Zaten özgürlük fenomeni son yüzyılda toplumları kandırmak için öne çıkarıldı baronlar tarafından,
    Özgürlük tanımsız ve sınırsız kavramken, Adalet tanımlı ve sınırlı kavramdır.
    Bu yüzden isg alanında adalete, disipline ihtiyaç vardır.
    İSG kurallarımızı ulus çapında dinamik bir şekilde evrensel ve pratik şartlara uygun isg standartları yazmalıyız, yanlış yapanı cezalandırmalıyız ve doğru yapanı da ödüllendirmeliyiz.
    Biz bu sorunları aşabiliriz eğer istersek...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Egemen_01 bu yazıya teşekkür etti.
  7. tuğçe kaya

tuğçe kaya TÜİSAG Üyesi

iş güvenliği uzmanları için bir sendika var mı peki :S

8. Alkan Emir

Alkan Emir TÜİSAG Üyesi

sendika size ne kazandıracak, kendi ceplerini doldururken sizi mi düşünecekler.
    ayrıca sendikalar iş kolu olarak ayrılıyor, meslek gruplarına göre olmadığını biliyorum.
    bu mevzut ile sendika ancak soma da rezil olduğu kadar rezil olur.
    sendika yanlış mevzutı uygulama adına size sadece % 1 katkı koyar yada koyamaz.
    bize daha fazlası lazım.

Tplam iş güvenliği sistemine geçilmesi ve herkesin aktif ve insiyatif sahibi olması gerekiyor.
    10 ar yıllık planlar yapılmalı, kavgasız, rantsız ve akılcı olmalı.
    çok dinamik ve dirençli sorunlarımız var ve statükolar üreterek sorunları çözemeyiz.

Eğer,
    kendinizi iş kazası sorumluluğundan korumak ve en az görmek istiyor iseniz size tavsiyem;
    az tehlikeli sınıfta yer alan, yabancı menşeili, ohsas 18001 sistemi olan, cirosunun % 1 i kadar isg bütçesi ayırabilen, saha nezaretçisi olan, güvensiz çalışanı işten atabilen, isg sorumluluklarını yazılı imzalı olarak bildiren, size harcama yetkisi veren, tek vardiya çalışan, turnoveri yılda % 1 i geçmeyen, 1500 tl altında ücret almayan çalışanın olduğu, major riskleri gününde kapatmayana ceza veren, günlük iş güvenliği devriyesi olan, risk defterine tüm riskleri yazma özgürlüğü veren, yılda min 6 saat iş güvenliği eğitimi veren, iş güvenliği danışmanlığı alan, iş güvenliği yarışmaları ve ödülleri düzenleyen, kkd alırken fiyat düşünmeyen, ce siz tezgahı olmayan, sahada 5s-ergonomi-nvaa-görsel-talimat eksikleri olmayan şirketlerde çalışmanızdır.
    Aksi durumda sizi sendika da kurtarmaz. zaten siz savcının yanında meramınızı anlatırken onlar mitinglerde bayrak sallıyor olacak.
    niteliklere bakılmadan sendika ekibi kurulması sadece türkiyeye mahsustur. bizde ideoloji orjinli sendikalarımız var.

TESTERE 8 fimi çekiliyormuş, bence biz iş güvenliği uzmanları rahat rol alabiliriz...
    "Seninle bir oyun oynacağız"

Egemen_01 bu yazıya teşekkür etti.
  9. Erdem BULUT

Erdem BULUT TÜİSAG Üyesi

Görev şehidi olan İş Müfettişimize Allahtan rahmet diliyoruz...Çok üzücü bir olay...Şantiye Şefi mühendis arkadaşımız da hayatını kaybetmiş...Bir iskele dikkatsizliği ve 2 yetişmiş, genç, teknik uzman insanın kaybı... Naci Ayvalıoğlu ve Baki Güneş'in Yakınlarına Allah sabır versin...
    Sözün bittiği anlardır ölümlü iş kazaları...

10. Ahmet Orhan ÖZDURAL

Ahmet Orhan ÖZDURAL TÜİSAG Üyesi

İş müfettişimize ve İnşaat Mühendisi diğer arkadaşa Allahtan rahmet dilerken İskelede yapılan çalışmalarda emniyet kemeri kullanmanın ne kadar gerekli bir önlem olduğunu bir kez daha gördüm.

11. Alev Gültekin

Alev Gültekin TÜİSAG Üyesi

Oturduğum binanın karşısındaki binada mantoloma ,boyama çalışmasını görseydeniz sirkmi gelmiş derdiniz.
    Ölenlere Allahtan rahmet dilerim.

uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
  12. uzmancan

uzmancan TÜİSAG Üyesi

Yasal sıkıntı oluşturmayacak şekilde bu tür" SİRK"görüntüleri fotoğraflarını forumumuzun ilgili yerinde paylaşabilme imkanınız olur mu?.Teşekkürler.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica