Soru Iş Sağlığı Güvenliği Kanununda Personel Servislerinin Yeri

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında falcon168 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. falcon168

falcon168 TÜİSAG Üyesi

İş güvenliği uzmanı işlerindeki personel servisleri hakkında hangi düzenlemeleri(klima, emniyet kemeri, güzargah belgesi vb.) yaptırmalıdır. Ve uzman ne derece sorumludur. Ben kanun ve yönetmeliklerde bu konu hakkında bir bilgiye ulaşamadım. Bu konuda çalışma yapan arkadaş varsa paylaşabilir mi?

2. osman.koyuncu

osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

Personel servislerinde ki yapılacak değerlendirme ve tedbir-öneri sorumluluğu ;
    • Servis şirketin kendi aracı ile sağlanıyorsa direkt sizin ,
    • Anlaşmalı dış firma tarafından sağlanıyorsa o firmanın işvereni - isg uzmanına aittir.
    *** 4857 Kanun Madde 2--- İşverenin işyerinde ürettiği mal veya hizmet ile nitelik yönünden bağlılığı bulunan ve aynı yönetim altında örgütlenen yerler (işyerine bağlı yerler) ile dinlenme, çocuk emzirme, yemek, uyku, yıkanma, muayene ve bakım, beden ve meslekî eğitim ve avlu gibi diğer eklentiler ve araçlar da işyerinden sayılır. İşyeri, işyerine bağlı yerler, eklentiler ve araçlar ile oluşturulan iş organizasyonu kapsamında bir bütündür.
    Fakat dış firma da olsa sizin olması gereken standartları talep etme ve mevcut durumda belirlediğiniz , çalışanlar tarafından iletilen riskleri önerileri ile birlikte işverene bildirme sorumluluğunu yerine getirmeniz gerekir.

Burada belirttiğimiz standartlar ; Araç Periyodik muayenelerinin düzenli yapılması , Trafik kanunu ve genelgelerine uygun yeterli ekipman bulundurulması (ilk yardım çantası , ysc v.s.) , ayakta yolcu taşınmaması , yolcu taşıma isim listesinin güncel olarak araçta hazır bulundurulması gibi temel olan ve araçta göreceğiniz diğer riskleri içerebilir. Burada da en kısa yol taşıma şirketinden risk değerlendirme raporu ve acil durum planını talep edip gerekli kontrollerin ve takibin yapılıp yapılmadığının tespitidir.

NUROL ve rahim34 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica