Iş Sağlığı Ve Güvenliği Bakımından Spor Kulüpleri Ve Sporcular

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında palemo tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. palemo

    palemo TÜİSAG Üyesi



    Öncelikle herkese kazasız güzel günler dilerim.

    4857 sayılı İş Kanunu Madde 4 e göre, bu kanun sporcular hakkında kapsam dışı bırakılmıştı.
    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda ise sporcular ve spor kulüpleri hakkında bir ifade bulunmamaktadır.

    Spor kulüpleri tabi ki işyeri statüsünde değil ama eski kanunda bu istisna zaten belirtilmişken yeni kanunda bunun kesinliklikle göz ardı edilmemesi gerekirdi diye düşünüyorum. Aksi taktirde spor kulüpleri için de ISG Kanunu uygulanmalı mıdır ?
    Beşiktaş kulübü ile sözleşme imzalamaya gidiyorum, cevaplarınız için teşekkür ederim :)



     
    Mesut cavga bu yazıya teşekkür etti.
  2. YASYAS

    YASYAS TÜİSAG Üyesi



    Merhaba
    Spor Kulüpleri nin de bu kapsamın içinde veya dışında olduğuna dair ibarenin olduğu bölümü banada yazarmısınız.
    Teşekkürler



     
  3. Kadir MÖREL

    Kadir MÖREL TÜİSAG Üyesi

    Beşiktaş spor kulübü ile görüşmeniz olumludur umarım. Bende bir yelken sporcusu olarak konunun takipçisiyim.

     
  4. palemo

    palemo TÜİSAG Üyesi

    yazımda belirttiğim gibi 4857 sayılı yasanın 4. maddesi spor kulüplerinin kapsam dıı olduğunu belirtiyor. 6331 sayılı yasada zaten spor kulüpleri ile ilgili bir ifade yok.
    şaka yapmıştım :p



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. Murat KOÇAK

    Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

    şaka güzelde şöyle bir düşünürsek:

    kulüplerde risk analizinde yapılması uygun haraketler veya tehlike arz eden durumlar gibi bir sonuç ortaya çıkıyor. Sporccuya tekmeye kafanı uzatmamalısın, kaleciye ordan oraya atlamamalısın gibi bir risk analzi ve risk değerelendirme sunmak ve eğitimini vermek gerekiyor. bu da mümkün olmayacağı için, bu konuyu spor kulüplerindeki doktorlara verirler heralde.

    ayrıca gs-cluj maçında hamit ve elmanderin sakatlanması öngörülebilir risk midir ?, cevap evet ise iş kazzası sayılır mı?
    cukkacukka

     
  6. ahmet_1122

    ahmet_1122 TÜİSAG Üyesi

    spor kulübünde danışmanlık yapan arkadaşım var ise fikir alışverişi yapmak isterim.Özelden yazarlarsa sevininirm.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. ahmet_1122

    ahmet_1122 TÜİSAG Üyesi

    Spor kulüplerinde ki futbolcular SGK lı olarak o kulüpte veya sportif faaliyetler A.Ş de çalışan olarak görünmektedir, Ayrıc bir futbol kulübü stadyum ve sosyal tesisleri düşünüldüğünde yemekhane, Araç ve otobüs şoförleri, ofis çalışanları, masör, fizyoterapist vb sağlık çalışanları, otel ve konaklama hizmetleri, elektrikçi vb teknik ekip, peyzajcı ve benzeri diğer çalışanlarda giriyor, bu nedenle olayı bu tarafıyla düşünerek spor kuluplerinin de kapsam dışı olamayacağını belirtmek isterim

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica