Soru : İş Sağlığı Ve Güvenliği Bilgilendirme Broşürü

chem_ist34

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar Merhaba,

Benim üniversitede çalışan akademik ve idari çalışanlar için ve öğrenciler için ayrı ayrı temel iş sağlığı ve güvenliği bilgilerini barındıran bir broşür yada el kitapçığı hazırlamam gerekiyor. Nasıl yapabilirim içinden çıkamadım. Yardımlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar dilerim.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar Merhaba,

Benim üniversitede çalışan akademik ve idari çalışanlar için ve öğrenciler için ayrı ayrı temel iş sağlığı ve güvenliği bilgilerini barındıran bir broşür yada el kitapçığı hazırlamam gerekiyor. Nasıl yapabilirim içinden çıkamadım. Yardımlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar dilerim.
Ben bu tarz bir çalışma gerçekleştirdim. Firmaya özgü olduğu için dosya olarak ekleyemiyorum maalesef. Ancak yapmış olduğum adımları size aktarabilirim.

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK' te bahsi geçen konu başlıklarını işyerine özgü olarak her başlık için tek tek küçük notlar aldım. İlgili notlara işyerine özgü fotoğraflar koydum. İnternetten de animasyon resimler ekledim. Gereksiz konu başlıklarını ise hiç dikkate almadım. Bu adımlar sonrasında gayet güzel bir çalışma çıktı ortaya. En son kısıma da genel kurallar adı altına maddeleri sıralayınca istediğim gibi bir el kitabı oluşmuş oldu. Alt kısımda bu konu başlıklarını size sunuyorum. Siz de bu yolu izlerseniz. 3-4 gün de bu eseri ortaya çıkarabilirsiniz. Hatta ekip kurmak şansınız varsa görev dağılımı ile daha da işinizi kolaylayabilirsiniz.

Şimdiden kolay gelsin.

EĞİTİM KONULARI

1. Genel konular

a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,

b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,

c) İşyeri temizliği ve düzeni,

ç) İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar

2. Sağlık konuları

a) Meslek hastalıklarının sebepleri,

b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,

c) Biyolojik ve psiko sosyal risk etmenleri,

ç) İlkyardım

3. Teknik konular

a) Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri,

b) Elle kaldırma ve taşıma,

c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,

ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,

d) Ekranlı araçlarla çalışma,

e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,

f)İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,

g) Güvenlik ve sağlık işaretleri,

ğ) Kişisel koruyucu donanım kullanımı,

h) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,

ı) Tahliye ve kurtarma

i)Kaldırma araçlarında alınması gerekli İş güvenliği kuralları

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.