İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim ve Danışmanlık firması kurmak ?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında metalurjist55 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. ekinkıran

    ekinkıran TÜİSAG Üyesi



    Merhaba arkadaşlar,

    Kurulacak OSGB nin kurucuları işyeri hekimi veya a sınıfı iş güvenliği uzmanı olma zorunluluğu 15/8/2009 tarihli ve 27320 sayılı resmi gazete’de yayımlanan İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri Hakkında Yönetmelik'te geçmektedir. Ancak bu yönetmelik 27/11/2010 tarihli ve 27768 sayılı resmi gazete'de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği ile birlikte yürürülülükten kaldırılmıştır. İlgili yönetmelikte Madde 9 da OSGB kurulması ile ilgili gerekli şartlardan bahsedilmektedir. Buna göre tam süreli iş sözleşmesi ile çalışan en az bir işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli istihdamı zorunludur. Yani kuruculardan en az birinin işyeri hekimi veya a sınıfı iş güvenliği uzmanı olma zorunluluğu ortadan kalkmıştır. Konu ile ilgilenen arkadaşlar bu yönetmeliği inceleybilirler.

    Ayrıca Volkan Bey uygulanan idari para cezası ile ilgili bir dokümanı ekte gönderiyorum. Belki yardımcı olabilir.

    İyi çalışmalar arkadaşlar..



     

    Ekli Dosyalar:

    Fatih Petek ve Volkan ERDEM bu yazıya teşekkür etti.
  2. Volkan ERDEM

    Volkan ERDEM TÜİSAG Üyesi



    Sayın ekinkıran ilginiz ve paylaşımınız için teşekkür ederim. Ben belki ayrıca bir yerde İş Güvenliği Uzmanı çalıştırmama ile ilgili idari para cezası var mıdır diye düşünüyordum. İlgili tutar listesine göre 1250 TL para cezası var, İş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerini yerine getirmemekten dolayı. Aksini düşünen arkadaşım varsa, bilgilerini paylaşırsa sevinirim.



     
  3. e.baykan

    e.baykan TÜİSAG Üyesi

    [quote="e.baykan, post: 19011, member: 723 metalurjist55 belgemi yeni alcak olmamam ragmen yeterınce deneyımlıyım bu konuda samsunda yaşamaktayım başka bır fırmada çalıştıgım ıçın yeterince ilgilenemiyorum beraber birşeyler yaabiliriz ... e.baykann@hotmail.com

     
  4. aykutuysal92

    aykutuysal92 TÜİSAG Üyesi

    Merhabalar istanbulda iş sağlığı ve güvenliği uzmanı yeni mezunum iş arıyorum yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar yıldız teknik üniversitesi mezunuyum



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. enyonn

    enyonn TÜİSAG Üyesi

    arkadaşlar giresunda bir OSGB açmayı düşünüyorum...giresunlu olan??

     
  6. valm0nt

    valm0nt TÜİSAG Üyesi

    Merhabalar, benim de forumdaki arkadaşlara bir sorum olacak. Ben İSG hizmetleri ( uzmanlık, danışmanlık vb.) veren şahıs firması açmak istiyorum. 2 firma ile de anlaştım gibi uzmanlık hizmeti için, ama eğer firmayı açarsam bu firmalara hizmet verdiğimi bakanlık sistemine girebilecek miyim? Firmamın yetkilendirilmesini nasıl sağlarım , bakanlığa dilekçe yazmam gerektiği tarzında yorumlar yapıldı. Bu dilekçeyi yazdıktan sonra ben, bakanlık bana bir şifre mi verecek ( eğer veriliyorsa ) bende uzmanlık verdiğim firmaları bu şifre ile sisteme girebilecek miyim ? Bilen arkadaş varsa , müteşekkir kalacağım. Yani şahıs firmam vasıtasıyla makbuz kesip uzmanlık hizmeti verebilir miyim ?



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    ayşegül d. bu yazıya teşekkür etti.
  7. ercan kocaada

    ercan kocaada TÜİSAG Üyesi

    Bursada bir OSGB'de sorumlu müdür olarak çalışmaktayım.Bakanlığın bahsetmiş olduğunuz durum ile ilgili OSGB'lere açmış olduğu bir sistem var.Biz bu sisteme mevcut İSG Uzmanlarının ve İşyeri Hekimlerinin girişlerini , firmalarla yapılan sözleşmelerin girişlerini yapıyoruz.Bakanlıkta bunu sistemden onaylıyor.
    Dün aynı sistemde bireysel uzman girişi diye yeni bir sekme açılmış, sanırım bu durum senin gibi bireysel bu işi yapan uzmanların takibi için yapılmış.E devlet şifresi alarak http://isgyh.csgb.gov.tr/Logout.aspx adresinden giriş yapmayı dene.

     
    valm0nt ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
  8. Fatihtulu

    Fatihtulu TÜİSAG Üyesi

    İş güvenliği hizmeti alacak bir firmanın OSGB'den ya da danışman firmadan hizmet alması arasındaki fark temel olarak nedir? Danışmanlık firmasından alınan hizmet tüm yasal yükümlülükleri karşılar mı?

     
    öznurömer ve celal bu yazıya teşekkür etti.
  9. papillon

    papillon TÜİSAG Üyesi

    evet bende bunu merak ediyorum bilen var mı bu konuyu. danışmanlık şirketinden alınan hizmet yasal yükümlülüğü karşılıyor mu?

     
    öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
  10. Onur ATALAY

    Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

    Karşılamaz. Çünkü bakanlık 2 tür hizmet türü belirlemiş ya bireysel olarak hizmet almak yada OSGB üzerinden ve bildirimde bulunmak.Danışmanlık yönteminin sistemde yeri yok yapabilirsiniz elbet ama bakanlık nezdinde bir karşılığı yok.

     
  11. papillon

    papillon TÜİSAG Üyesi

    teşekkürler.peki bu danışmanlık şirketinin bünyesindeki uzmanla uzmanlık için sözleşme yapılsa.

     
  12. Onur ATALAY

    Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

    onun yasal karşılığı olduğunu da sanmıyorum.

     
  13. Fatihtulu

    Fatihtulu TÜİSAG Üyesi

    Uzman bireysel olarak anlaşır yine ama danışmanlık firmasının uzmanı olmuş olsa kolayca firma bulabilir. Yanı danışmanlık firması bir bakıma komisyonculuk yapmış olsa bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Uzmanı firmalara paslamış olacak. Danışmanlık firmalarının verdiği hizmetlerde yer alan İSG Hizmetinden kasıt nedir o halde?

     
    celal bu yazıya teşekkür etti.
  14. cokoorhan

    cokoorhan TÜİSAG Üyesi

    merhaba arkadaşlar.. istanbulda avrupa yakasında bir OSGB açmak üzereyim.. sadece yer bulma aşamasındayım fakat , bakanlık işyerine onay verirken çok titiz dabvranıyormus.. bu konuyu izah edecek birisi varmı acaba ... yani kriter tam olarak nedir.. çok hijneyik mi olmalı . 1. kat mı olmalı vs vs .. yani 3. katta bir kat ofis kursam olmazmı?

     
  15. öznurömer

    öznurömer TÜİSAG Üyesi

    mrb arkadaşlar bizde bir malimüşavir arkadaşla danışmanlık firması kurmak istıyoruz
    8-10 firma ile de anlaştık gibi danışmanlık firması kurdugumuz taktirde ve bu firmalara isg hizmetleri verdiğimiz taktirde bakanlık tarafından kabul edılmeyecek mi yani anlamadım ben açıkcası.. bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.
    bu arada bende c sınıfı uzmanım

     
    ayşegül d. bu yazıya teşekkür etti.
  16. mert aslan

    mert aslan Guest

    OSGB kuracak kişinin bunları bilmesi lazım hangi mantıkla OSGB kuruyosunuz anlamadım.OSGB bakkallarda satılmıyor dikkat etmek lazım..

     
    ayşegül d., serkan şahiner ve aliutku bu yazıya teşekkür etti.
  17. aliutku

    aliutku TÜİSAG Üyesi

    gerisini siz düşünün...

     
    serkan şahiner bu yazıya teşekkür etti.
  18. Ardadgn

    Ardadgn TÜİSAG Üyesi

    Merhabalar, Çalıştığğım Şirket İstanbul'da bir OSGB açmak için koları sıvadı ve işlemlere başadık. Ben de mayıstaki sınav için kursa başladım. Bu OSGB için tüm herşeyi benim ayarlamam için, yani kuruluşuyla ilgili herşey. Fakat OSGB kuran varsa ve belgeleri tam olarak yazarsa sevinirim. Biliyorsunuz ki belgeler Ankara'da Bakalığa teslim ediliyor. Tekarar zaman kaybı yaşamak istemiyoruz.

     
  19. burakyuksel

    burakyuksel TÜİSAG Üyesi

    o zaman kanun ve yönetmeliklere hakim olmakta fayda var, buradan liste ile bu iş zor. hatta imkansız.
    "uzmanlık" para karşılığı yapıldığı için işin erbabı dostlarımız uygun fiyata danışmanlık hizmeti verebilirler sanırım bu süreçte.

     
  20. browland

    browland TÜİSAG Üyesi

    Merhaba arkadaşlar öncelikle danışmanlık firması kurulmasında sakınca yoktur. Yasal olarak da işlerinizi sürdürebilirsiniz. (OSGB mesul müdürüyüm). Tek fark danışmanlık firmasında firma adına sözleşme değil de bireysel sözleşme yapmalısınız. Yani beraber kurduğunuz arkadaşlar bireysel olarak sözleşme imzalayıp bakanlığa bildirebilirsiniz.

    Örn. 1 - 3 uzman bir araya gelip danışmanlık firması kurar.
    2- firmalarla danışmanlık sözleşmesi yaparsınız
    3 - 3 uzman bireysel olarak uzmanlık sözleşmesi yapar.
    Hem danışmanlık hem uzmanlık hizmeti vermiş olursunuz.

    anlaşacağınız ücret sektör ve tehlike durumuna değişse de OSGB lerin vereceği fiyat üzerinden düşük olmalıdır. Zira ortalık OSGB kaynıyor.

    Benim tavsiyem ne OSGB ne danışmanlık firmasıdır. Bireysel olrak danışmanlık ve uzmanlık verebilirsiniz. (Halen bir firmada uzman bir OSGB de mesul müdürlük yapıyorum.) Gelirinizi ve işinizi kendiniz belirleyebilirsiniz.

    İyi çalışmalar.

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica