İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Yeni Yönetmelik Taslaklarını Yayınlıyor...

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar ekli dosyada 25.09.2012 tarihli duyuruda bulunan;

İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında YönetmelikTaslağı' nı bulabilirsiniz...

Ekli dosyalar

• İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında YönetmelikTaslağı.pdf
    220.4 KB · Görüntüleme: 442

adipik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
madde 9 ve madde 10 taslağın içinde bulunmuyor

ISG-isg

ISGfrm Çalışma Birimi
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
çok faydalı bir paylaşım emeğinize sağlık

KadirCoskun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Eğer bu yönetmelik bu haliyle çıkarsa ki ben taslağını okuduğum kanun ve yönetmeliklerin harfi harfi ne yayınlandığını gördüm her zaman, 6331 gibi bu yönetmelikle birlikte işvereni daha iyi korumuşlar, İSG uzmanın yetki ve sorumlulukları tam anlamıyla açıklanmamış kanımca.

tanora

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
yaa ben mi yanlış anladım yoksa her iş güvenliği uzmanı bir eğitim kurumu açabilecek durumda iş yeri hekimine gerk duymadan .. ayrıca çalışma saati uygulamasıda kıstlanmış bu saatlerle bi iş yerinden nasıl ücret talep edilebilir ki?? adamın elli çalışanı var az tehlikeli gurupta 500 dk çalışabilirsin o da bir gün ee nasıl çalışma yapıcaz ?* bu kadr kısa sürede??

degiray

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Madde 9-10 unuda görmek lazım.Kanun ve eski yönetmelik içeriğinden çok farklı değil.Birkaç uç noktadan konuşuluyordu belkide o uç noktalarda madde9-10
Neyse tam inceleyemedim ama fena değil Tmmob birçok maddenin üstünü çizecek bir açıklama yapar yakında bence bu haliyle olduğu gibi çıkar bu yönetmelik

fuat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar, çalışma sürelerinde 10 kişiden fazla işyerleri için sabit süreyi iptal mi etmişler yoksa unutulmuş mu anlamadım.
Örneğin:
10 kişilik az tehlikeli bir işyerinde : (30+10x15)= 180 dk./ay
12 kişilik az tehlikeli bir işyerinde : (12x10) = 120 dk./ay
bu durumu nasıl yorumlayacağımı şaşırdım doğrusu, kişi sayısı fazla, tehlike aynı ama süre daha az çıkıyor.

Anlayan varsa yardımcı olsun lütfen.

mehmet ali aslan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
B sınıfı sınavına gırebılmek ıcın tezlı yuksek lısans yapmıs olmamızmı gerekıyor artık tezsız yuksek lısansı kaldırmıslar anladıgım kadarıyla, 2 yıl kım tezlı yuksek lısans yapar kı hem zaman hem para kaybı 3 yıl çalısırım daha ıyı hem tecrubem artar.

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar, çalışma sürelerinde 10 kişiden fazla işyerleri için sabit süreyi iptal mi etmişler yoksa unutulmuş mu anlamadım.
Örneğin:
bu durumu nasıl yorumlayacağımı şaşırdım doğrusu, kişi sayısı fazla, tehlike aynı ama süre daha az çıkıyor.

Anlayan varsa yardımcı olsun lütfen.

Aşağıdaki maddeye göre hesabın doğru 10' dan fazla çalışanı olan işyerlerinde sabit değer yok ancak ( 1 - 10 ) dilimde 9 dahil 10 hariç olup 10 kişi ve üzerinde geçiyor diye biliyorum.

Az tehlikeli sınıfta :

9 kişi çalışıyorsa ...... 30 + ( 9 x 15 ) = 165 dakika
10 kişi çalışıyorsa ................. 10 x 10 = 100 dakika

MADDE 13 – (1) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için
aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:
a) 1 ilâ 10 çalışanı olan işyerlerinden,
1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, ayda en az 30 dakika,
2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, ayda en az 60 dakika,
3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, ayda en az 120 dakika,
olmak üzere her çalışan başına ilave 15 dakika.
b) 10’dan fazla çalışanı olan işyerlerinden,
1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika,
2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda çalışan başına ayda en az 15 dakika,
3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda çalışan başına ayda en az 20 dakika,

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar aşağıda yazılı maddeyi nasıl yorumlamalıyız ? Hangi şık sizce doğru olandır ? :)

İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri

MADDE 13 –
(5) İş güvenliği uzmanları sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunar. Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden düşülür.

1 - A şirketinde 30 saat + B şirketinde 10 saat + Yolda geçen süre 5 saat = 45 saat / hafta çalışılmış sayılır

2 - A şirketinde 30 saat + B şirketinde 10 saat = 40 saat / hafta çalışılmış sayılır

slck

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
%C4%B0%C5%9F-G%C3%BCvenli%C4%9Fi-Uzman%C4%B1-%C3%87al%C4%B1%C5%9Fma-Saati-De%C4%9Fi%C5%9Fimi.png

http://canosgb.com/is-guvenligi-uzmani-calisma-saati-degisimi-yonetmelik-taslagina-gore/

fatihyurda

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
B sınıfı sınavına gırebılmek ıcın tezlı yuksek lısans yapmıs olmamızmı gerekıyor artık tezsız yuksek lısansı kaldırmıslar anladıgım kadarıyla, 2 yıl kım tezlı yuksek lısans yapar kı hem zaman hem para kaybı 3 yıl çalısırım daha ıyı hem tecrubem artar.
benim gibi meslek sınıfı çok tehlikeli(inşaat) olanlar için lisans daha mantıklı.

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
13. madde 5.fıkra:
İşgüvenliği uzmanlarısözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunar. Birden fazla işyeri ile
kısmi süreli işsözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma
süresinden düşülür.

dikkat çeken bir diğer madde, işyeri hekimlerinde olduğu gibi, iş güvenliği uzmanlarının da artık yolda geçen süreleriler çalışma süresinden sayılacak. olması gereken bir düzenleme idi.

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
13. madde 5.fıkra:
İşgüvenliği uzmanlarısözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunar. Birden fazla işyeri ile
kısmi süreli işsözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma
süresinden düşülür.

dikkat çeken bir diğer madde, işyeri hekimlerinde olduğu gibi, iş güvenliği uzmanlarının da artık yolda geçen süreleriler çalışma süresinden sayılacak. olması gereken bir düzenleme idi.

Bu durumda anladığım kadarıyla taslakta geçen maddeyi

1 - A şirketinde 30 saat + B şirketinde 10 saat + Yolda geçen süre 5 saat = 45 saat / hafta çalışılmış sayılır
olarak algılıyorsunuz. Taslakta yazılı olduğu şekliyle cümlenin tam olarak neyi ifade ettiği anlaşılamıyor gibi geliyor bana. Yani yukarıda bahsettiğim 2 şıkta doğru gib oluyor.

Peki çalışılan iki şirket arasında bulunan mesafeye göre yolda geçen süre nasıl tespit edilebilir ve haftalık çalışma süresinden sayılır ?

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
merhaba aturan, mesajı bu konuyu tartışabilmek için yazmıştım. ilk mesajı siz yazdınız. fikirleriniz benim için önemli.

yazınızda 2 şıktan bahsediyorsunuz. ancak ikinci şıkkı yazmamışsınız, unuttunuz sanırım.
tahminime göre ikinci şık öyle olacaktı.
2-a ile b şirketi arasında toplam 10 saat süre var, bu süre iş güvenliği uzmanının aylık çalışma süresi olan 217'den düşer. sözleşme yapılabilecek süre 207 saat olur.
bu şekilde olacaktı diye tahmin ediyorum.

taslak maddesi ikinci şıkka daha yakın duruyor. olması gereken ise birinci şık.

yönetmeliği hatırlayamadım ancak işyeri hekimlerinde böyle bir hak vardı. ifadesi de; işyeri hekimlerinin yolda geçen süreleri çalışma süresinden sayılır. yani a şirketinde 10 saat b de 20 saat çalışması gereken hekim a'dan b'ye giderken aylık 5 saat süre harcıyorsa 15 saat b de çalışması yeterli.

her iki durumda da sorulacak sorular şöyle;
1)mesafe nasıl ölçülecek?
2) 10 işyeri ile anlaşılmış olsun, sıralaması nasıl olacak, bir gün en uzak şirketten diğerine gider, başka gün yakından yakına?
3) süre hesabında trafik durumu baz alınacak mı?

bence bu madde en çok tartışılması gereken maddelerden biri

fuat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Aşağıdaki maddeye göre hesabın doğru 10' dan fazla çalışanı olan işyerlerinde sabit değer yok ancak ( 1 - 10 ) dilimde 9 dahil 10 hariç olup 10 kişi ve üzerinde geçiyor diye biliyorum.

Az tehlikeli sınıfta :

9 kişi çalışıyorsa ...... 30 + ( 9 x 15 ) = 165 dakika
10 kişi çalışıyorsa ................. 10 x 10 = 100 dakika

MADDE 13 – (1) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için
aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:
a) 1 ilâ 10 çalışanı olan işyerlerinden,
1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, ayda en az 30 dakika,
2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, ayda en az 60 dakika,
3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, ayda en az 120 dakika,
olmak üzere her çalışan başına ilave 15 dakika.
b) 10’dan fazla çalışanı olan işyerlerinden,
1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika,
2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda çalışan başına ayda en az 15 dakika,
3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda çalışan başına ayda en az 20 dakika,

Sn. ATuran,
Benim bu maddeden anladığım 10 kişinin bir alt grupta olduğu. 1-10 (10 dahil) şeklinde, çünkü b) fıkrası 10'dan fazla diyor.

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sn. ATuran,
Benim bu maddeden anladığım 10 kişinin bir alt grupta olduğu. 1-10 (10 dahil) şeklinde, çünkü b) fıkrası 10'dan fazla diyor.
İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım ÖZER 'in bir TV programında 1 - 9 aralığından ve 10 dahil üstü çalışandan bahsettiğini hatırlıyorum. Bu nedenle konuyu tartışmaya açmak istedim...
Başka bir yazıda ;
'' Özer, şunları kaydetti: "İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'na göre 1-9 çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işyerleri, Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ile sözleşme yapacak ve bu kapsamdaki işyerlerinin ücretleri SGK tarafından karşılanacak. Yasaya göre, Bakanlar Kurulu'nun karar vermesi durumunda 1-9 çalışanı olan berber, kuaför ve bakkal gibi az tehlikeli işyerlerinin Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ile yapacağı sözleşmenin bedelini de SGK ödeyecek. Türkiye'de 1-9 çalışanı bulunan işyeri sayısı 1 milyon 226 bin. Bakanlar Kurulu kararı çıkarsa 1-9 çalışanı olan 1 milyon 262 bin işyerinin işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı ücretleri SGK tarafından karşılanacak."
Yayıncı: Selçuk Aval Kaynak: AA

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhaba aturan, mesajı bu konuyu tartışabilmek için yazmıştım. ilk mesajı siz yazdınız. fikirleriniz benim için önemli.

yazınızda 2 şıktan bahsediyorsunuz. ancak ikinci şıkkı yazmamışsınız, unuttunuz sanırım.
tahminime göre ikinci şık öyle olacaktı.
2-a ile b şirketi arasında toplam 10 saat süre var, bu süre iş güvenliği uzmanının aylık çalışma süresi olan 217'den düşer. sözleşme yapılabilecek süre 207 saat olur.
bu şekilde olacaktı diye tahmin ediyorum.

taslak maddesi ikinci şıkka daha yakın duruyor. olması gereken ise birinci şık.

yönetmeliği hatırlayamadım ancak işyeri hekimlerinde böyle bir hak vardı. ifadesi de; işyeri hekimlerinin yolda geçen süreleri çalışma süresinden sayılır. yani a şirketinde 10 saat b de 20 saat çalışması gereken hekim a'dan b'ye giderken aylık 5 saat süre harcıyorsa 15 saat b de çalışması yeterli.

her iki durumda da sorulacak sorular şöyle;
1)mesafe nasıl ölçülecek?
2) 10 işyeri ile anlaşılmış olsun, sıralaması nasıl olacak, bir gün en uzak şirketten diğerine gider, başka gün yakından yakına?
3) süre hesabında trafik durumu baz alınacak mı?

bence bu madde en çok tartışılması gereken maddelerden biri

Merhaba esat1903 şıkları yukarıda bulunan yazımda ;

2 - A şirketinde 30 saat + B şirketinde 10 saat = 40 saat / hafta çalışılmış sayılır

olarak göstermiştim... Ama gördüğüm kadarıyla üzerinde çalışılan yönetmeliklerde yazım şekli anlaşılabilir ifadeler değil. Bu da uygulamada bizi zor durumlara düşürür. Açıkçası bu taslakta bu maddede neden bahsedildiğini ben anlayamadım. :düşünceli:

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Artan çalışma sürelerine baktığımızda bakanlık kısmi süreli çalışanlara büyük bir darbe vuruyor. Üzerinde düşünülerek çalışılmış bir madde olmadığı gayet açık. Fuatın yaptığı yorumdaki gibi :

Mevcut haliyle 45 saat gittiğimiz bir işyeri yeni sistemde 63 saat çıkıyor. Bu farkı işverenden talep etmek ne kadar zor. 217 saat sınırından dolayı mecburen firma sayımız da azalacak. Zaten uzman ücretleri başlığı altında tartışıldığı gibi ücretler içler acısı.

Hadi çıkalım işin içinde....

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
İşyeri hekimlerinin çalışma saatleri nasıl olacak merak ediyorum doğrusu, eski haliyle uzmanın 45 saat çalıştığı yerde hekim aylık 24 saat çalışıyordu. Bunun çok çeşitli yorumları olabilir. Hekim için 24 saat yetiyorsa uzman neden 45 saat çalışıyor (ki şimdi bu 63 saat oacak gibi görünüyor) Ya da uzmana 45 saat yetmiyor da 63 e çıkarıyorsak hekimin çalışma saatini de 63 yapacak mıyız?
İşyeri hekimlerini de gelip sadece muayene edip ilaç yazan profilden kurtarsalar bence uzman için 45 saatten 63 saate çıkarma zorunluluğu kalmaz!

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.