Iş Sağlığı Ve Güvenliği Kurulu Iç Yönetmelik

Konu, 'İş Güvenliği Kurulları' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Zekir ŞENOL

Zekir ŞENOL TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, Ohsas 18001 için hazırlanan El kitabıyla çok fazla paralellik var OHSAS 18001 i olan firmlrda bu iç yönetmelik hazırlamak gereklimi?

2. alix

alix TÜİSAG Üyesi

İç Yönergeyi OHSAS 18001 yönetim sisteminin (ekleriyle beraber El Kitabı gibi) özeti gibi düşünün.

3. uzmknn

uzmknn TÜİSAG Üyesi

iç yönetmeliği kitapçık haline getiirlip çalışanlara imza karşılığı dağıtmak gerekli. çünkü personel eisg kurallarını yazılı olarak tebliğ etmek yararlı

4. uzmknn

uzmknn TÜİSAG Üyesi

is
    iç yönetmeliğini kurul hazırlar

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. uzmancan

uzmancan TÜİSAG Üyesi

"isg iç yönetmeliği "dir.Yönetmeliğin hazırlanmasında kurulun görevi vardır.

6. uzmancan

uzmancan TÜİSAG Üyesi

18 Ocak 2013 CUMA

Resmî Gazete

Sayı : 28532

YÖNETMELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI

HAKKINDA YÖNETMELİK

MADDE 8 –
    (1) Kurulun görev ve yetkileri şunlardır;

a) İşyerinin niteliğine uygun bir iş sağlığı ve güvenliği iç yönerge taslağı hazırlamak, işverenin veya işveren vekilinin onayına sunmak ve yönergenin uygulanmasını izlemek, izleme sonuçlarını rapor haline getirip alınması gereken tedbirleri belirlemek ve kurul gündemine almak,

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

BAŞAK ÜNVER bu yazıya teşekkür etti.
  7. ay_iz

ay_iz TÜİSAG Üyesi

kolay gelsin arkadaşlar;
    Bir sorum olacak; alt işveren olarak 50 kişi ve üzeri olan kamu kurumlarında kurul oluşturacağız, kurul iç yönetmeliğini hazırlamak istiyorum.Genel mevzuatları baz alarak hazırlamayı düşünüyorum çünkü biz farklı kamu kurumlarına farklı hizmetler veriyoruz. Onun dışında çalışan personel için görev tanımlarına uygun iş güvenliği talimatları hazırladım. Talimatları eğitim verdikten sonra personele imzalatıp birer örneğini onlara vereceğim. Kurul iç yönetmeliğinde de bu talimatları ek olarak belirteyim diyorum fikirlerinizi almak istedim.

teşekkürler...

8. gokhan ari

gokhan ari TÜİSAG Üyesi

5.1 işçiler başlığını !çalışanlar' olarak düzeltseniz iyi olur.5510 ve 6331 bu ayırımı kaldırıdı

9. gokhan ari

gokhan ari TÜİSAG Üyesi

-5.1 işçiler başlığını !çalışanlar' olarak düzeltseniz iyi olur.5510 ve 6331 bu ayırımı kaldırıldı
    - Personel Sorumlusu başlığı altında iş kazasının bildirim süresi kazadan sonraki 3 iş günü içinde olmalıdır.

10. halilah

halilah TÜİSAG Üyesi

merhaba arkadaşlar iç yönetmelik hazırlarken acaba bunun içine çalışanların iş ahlakına aykırı davranışları sonucu ceza alacağını, para cezalarını ve bu cezaların miktarlarını ya da şirketin menfaatini korumak amacıyla çalışanlar için harcanmış olan giderlerin bir kısmının yüzde olarak çalışanın kendi isteği ile ayrılması durumunda net ücretinden kesileceği , bu kesintilerin şirketin döner sermayesinde tekrardan çalışanların iş güvenliği ile ilgili ihtiyaçları için kullanılacağına dair vb. gibi maddeler ekleyebilir miyiz ?
    Sizce bu tür maddeler iç yönetmeliğe eklenmeli midir yoksa ayrı bir karar altında yazılı olarak mı oluşturulmalıdır ???

11. okhan

okhan TÜİSAG Üyesi

İşçilerden kestiğimiz paraların nasıl harcanacağına dair "İŞÇİ ÜCRETLERİNDEN CEZA OLARAK KESİLEN PARALARI KULLANMAYA YETKİLİ KURULUN TEŞEKKÜLÜ VE ÇALIŞMA ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK" vardır. Biz kesintileri bu yönetmelikte yazdığı gibi bankaya yatırırız. Sizin söylediğiniz gibi harcayamayız.

12. halilah

halilah TÜİSAG Üyesi

Peki çalışanı işini bırakmasından caydırıcı her hangi bir madde ekleyebilir miyiz böyle birşeye yasal dayanak sunabilir miyiz ya da var mı buna benzer herhangi bir yönetmelik ya da kanun örneği nerden bakacağım konusunda bir fikir verebilir misiniz

13. okhan

okhan TÜİSAG Üyesi

Çalışan işi bırakmasın istiyoruz bunu anladım ben yazdıklarınızdan yanıtlamaya çalışayım. Birincisi bizimle çalışmak istemeyen işçiyle zaten çalışmayalım, bırakalım gitsin. İkincisi böyle sınırlamalar iş sözleşmelerinde yapılabilir, süre sınırı koyabilirsiniz, benzer iş yapan firmalarda belirli süre çalışamazsın gibi bir madde ekleyebilirsiniz. Ama şunu aklımızdan çıkarmayalım dava konusu olduğunda anayasamızda sanırım "Çalışma özgürlüğü" ile ilgili bir madde var ve bu nedenle biz bu şekilde çalışanlarımızı sınırlandırmamalıyız. Çalışanları işyerinde tutabilmek için başka yöntemler mevcut.

14. halilah

halilah TÜİSAG Üyesi

Yani durum şöyle ki şirket çalışanları için iş sağlığı ve güvenliği açısından ne gerekiyorsa yapmaya hazır, yani mesleki sertifikasından tutunda yatacak yerinin konforuna kadar ne gerekiyorsa yapılacak ( ki çoğu şirket bunları yapmaya gönüllü olmadığı gibi bazıları da hiç umursamıyorlar bile...) Ancak ben bu adama bu kadar yatırım yaptıktan sonra ben daha iyi bi iş buldum diyip beni yarı yolda bırakmaması işimi aksatmaması için şirketimi korumak adına ne yapabilirim bunu yasal olarak hangi kanuna, yönetmeliğe dayandırabilirim ve bunu şirketimin iç yönergesine nasıl koyabilirim sonuçta bizim işimiz hem çalışanın sağlığını hem de üretimin sağlığını korumak değil mi durumu şartlar bakımından dengelemek istiyorum ki yarın bir gün hem işveren hem de çalışan zor durumda kalmasın ...

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica