Iş Sağlığı Ve Güvenliğine Ilişkin Tespit Ve Öneri Defteri ( Onaylı Defter )

Egemen Mühürcüoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Atama var ise ikiside yasal olarak yükümlüdür ve istedikleri zaman defteri doldurabilirler,
Kaldı ki tam zamanlı uzman o gün izinli, kısmi süreli uzmanın bir tespiti oldu, yazılması için tam zamanlı uzmanın gelmesini mi bekleyecek?!?! o süre içerisinde tespit edilen olayla alakalı İş kazası yaşanmayacağını kim garanti edebilir?!?!
yasal sorumluluk yetki var ise yazmak lazım...

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bence ataması yapılmış her uzman tespit ettiği uygunsuzluğu tespit öneri defterine yazabilir.
Haklısınız. Ben hatalı bir açıklama yaptım. Verdiğim cevap İSG Kurul defteri için doğrudur. Tespit ve öneri defterine ataması yapılmış İş güvenliği uzmanları uygunsuzlukları yazabilir. Hata benimdir. :)

uğur uzman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
merhaba arkadaşlar :) bu tespit ve öneri defterinden hangi rengi uzman olarak alıyoruz. beyazı iş verene pembe ve sarı kalıyor hangisini almalıyım :)

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
merhaba arkadaşlar :) bu tespit ve öneri defterinden hangi rengi uzman olarak alıyoruz. beyazı iş verene pembe ve sarı kalıyor hangisini almalıyım :)
İş yeri hekimimiz bayan olduğu için pembeyi tercih ediyor :) şaka bir yana bir önemi olduğunu sanmıyorum. Sonuçta ilk sayfa ( beyaz ) işverende kalınca sıkıntı olmaz.

İrem D.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
beyaz sayfa işverende kaldıktan sonra hangi rengi aldığınızın bir önemi yok. bizim işyeri hekimleri sayfa almayı geçtim 2 satır yazı yazmıyorlar deftere:) sağlık konularını bile yeri geliyor ben yazıyorum, 2 rengi de alıyorum sonra :)

uğur uzman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
beyaz sayfa işverende kaldıktan sonra hangi rengi aldığınızın bir önemi yok. bizim işyeri hekimleri sayfa almayı geçtim 2 satır yazı yazmıyorlar deftere:) sağlık konularını bile yeri geliyor ben yazıyorum, 2 rengi de alıyorum sonra :)
hım tamam saolun :) zaten bu işi bırakcam iş güvenliğiyle alakalı müdürle tartıştım biraz böyle olmayacak yeni biyerle görüştüm hemen :) sayfamın birini alayım bari sonuçta okadar yazdım benim hakkım o :) sarıyı alcam :)

Şua

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
ya o değilde, sarı ya da pembe nüshanın fotokopisini çektirince çok net çıkıyor :D okuyamazsanız yazdığınızı :D:D fotokopi çekin. hayırlı işler :p

uğur uzman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
ya o değilde, sarı ya da pembe nüshanın fotokopisini çektirince çok net çıkıyor :D okuyamazsanız yazdığınızı :D:D fotokopi çekin. hayırlı işler :p
yoo okunaklı yazınca gayette güzel okunuyor :) çince değil türkçe yazacaksınız :)

hatice süleyman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar Merhaba,
24mayıs2014 döneminde C sınıfı uzmanlığı aldım ve yaklaşık 4 aydır bir trafo fabrikasında tam zamanlı İSG ve Kalite Destek personeli olarak çalışıyorum.İş yerimin kısmi süreli ayda 2 kez gelen bir A sınıfı İSG uzmanı zaten mevcut(işyerimize B sınıfı yeterli).Bir kaç kez iş yerimden A sınıfı uzmanın altında beni de bakanlığa bildirmelerini istedim.Denedik ama 1 kişi açılıyor onda da zaten diğer uzman göküküyor dediler.Pek inanamadım başından savıyorlar gibi geldi.Sizce bildirmeleri mümkün değil mi yoksa benim tahminim mi doğru?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Aslında bu sayfalar yazdığımız tespitler, öneriler elektronik ortama geçilse sistemin yaptırım gücü daha fazla olmaz mı?

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar Merhaba,
24mayıs2014 döneminde C sınıfı uzmanlığı aldım ve yaklaşık 4 aydır bir trafo fabrikasında tam zamanlı İSG ve Kalite Destek personeli olarak çalışıyorum.İş yerimin kısmi süreli ayda 2 kez gelen bir A sınıfı İSG uzmanı zaten mevcut(işyerimize B sınıfı yeterli).Bir kaç kez iş yerimden A sınıfı uzmanın altında beni de bakanlığa bildirmelerini istedim.Denedik ama 1 kişi açılıyor onda da zaten diğer uzman göküküyor dediler.Pek inanamadım başından savıyorlar gibi geldi.Sizce bildirmeleri mümkün değil mi yoksa benim tahminim mi doğru?

Başından savmış veya bilmiyor.

uğur uzman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar Merhaba,

isg katipten görevlendirme yapabilirler çalıştığın şirket. beni öyle yapmışlardı. isg katipten sözleşme gönderebilirler onaylarsın tamamdır.

hatice süleyman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Başından savmış veya bilmiyor.
Kesin başından savmıştır o zaman her konuda bilgileri vardır çünkü.Zaten benim bu işe girmemi sağlayanda diğer uzmandı.Kendini garanti altında tutmaya çalışıyordur diye düşünüyordum.İşverenler tam bir patron şirketi birbirlerinin anladığı dilden konuştuklarından işlerini yürütüyorlardır.

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Alper Turan Taşkın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İnşaat şantiyesinde ölümlü, iş kazası olmuş. İşyerinden Kısmi süreli sorumlu OSGB' nin işyeri uzmanı, daha önce
istifa etmiş. İstifa onanmış. Yani, O sırada OSGB' nin; İşyeri ile ilgili İşyeri Hekimi var, Uzmanı yok.
Kazadan birkaç gün sonra OSGB bir Uzman görevlendiriyor. OSGB Uzman görevlendirmede B İ R A Y L I K süreyi
kullanıyormuş. Çalışan, şantiyenin elemanı değil dışarıdan, kiralanan İŞ MAKİNALARI elemanlarının biri olarak şan-
tiyeye gelmiş!... ADLİ ve İDARİ SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR.
1-) Tespit ve Öneri Defteri Bu andan itibaren nasıl bir prosedür takip edilerek düzenlenecek.
2-) Yeni yapılacak; Acil Eylem Planı ve Risk Analizinde,Yeni Ekipler oluşturulması gerekir diye düşünüyorum.
3-) Tespit ve Öneri Defterine, Kaza Raporunun birebir yazılması veya yapıştırılması gerekir. diye düşünüyorum.
4-) İşten ayrılan Uzman; Bir sayfa düzenlediği, Tespit ve Öneri defterinde ve Risk Değerlendirme Raporunda,kaza
mahaline dikkat çekmemesi ve dışarıdan şantiyeye gelecek Ziyaretçi ve Çalışanlar hk. eğitim vermemiş ve bir uyarı
yapmamış olması O uzmanı - KAZA ÖNCESİ - işden ayrılmış bile olsa bile sorumluktan kurtarmaz diye düşünüyorum.
Daha birçok detay var...
İşyeri, Osgb ve Uzman yönün' den, Paylaşım yapar katkı sunarsanız sevinirim.

ismet ata

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İnşaat şantiyesinde ölümlü, iş kazası olmuş. İşyerinden Kısmi süreli sorumlu OSGB' nin işyeri uzmanı, daha önce
istifa etmiş. İstifa onanmış. Yani, O sırada OSGB' nin; İşyeri ile ilgili İşyeri Hekimi var, Uzmanı yok.
Kazadan birkaç gün sonra OSGB bir Uzman görevlendiriyor. OSGB Uzman görevlendirmede B İ R A Y L I K süreyi
kullanıyormuş. Çalışan, şantiyenin elemanı değil dışarıdan, kiralanan İŞ MAKİNALARI elemanlarının biri olarak şan-
tiyeye gelmiş!... ADLİ ve İDARİ SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR.
1-) Tespit ve Öneri Defteri Bu andan itibaren nasıl bir prosedür takip edilerek düzenlenecek.
2-) Yeni yapılacak; Acil Eylem Planı ve Risk Analizinde,Yeni Ekipler oluşturulması gerekir diye düşünüyorum.
3-) Tespit ve Öneri Defterine, Kaza Raporunun birebir yazılması veya yapıştırılması gerekir. diye düşünüyorum.
4-) İşten ayrılan Uzman; Bir sayfa düzenlediği, Tespit ve Öneri defterinde ve Risk Değerlendirme Raporunda,kaza
mahaline dikkat çekmemesi ve dışarıdan şantiyeye gelecek Ziyaretçi ve Çalışanlar hk. eğitim vermemiş ve bir uyarı
yapmamış olması O uzmanı - KAZA ÖNCESİ - işden ayrılmış bile olsa bile sorumluktan kurtarmaz diye düşünüyorum.
Daha birçok detay var...
İşyeri, Osgb ve Uzman yönün' den, Paylaşım yapar katkı sunarsanız sevinirim.

benim bu olayla ilgili görüşüm biraz daha farklı. uzman tam zamanlı bir çalışan değil anladığım kadarıyla. işveren uzmanın sahada bulunmadığı sürelerde işleri nasıl yürütüyor ? yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğine göre işverenin taşeronlar ve kendi nam ve hesabına çalışanlar arasında gerekli koordinasyonu sağlamakla yükümlü olan ve iş sağlığı ve güvenliği işlemlerini takip eden bir sağlık güvenlik koordinatörü atamış olması gerekiyor.

Sağlık ve güvenlik koordinatörlerinin proje uygulama aşamasındaki görevleri
ç) Aynı yapı alanında, işe sonradan katılanlarda dâhil olmak üzere, işveren veya alt işverenler arasında organizasyonu sağlar, iş kazaları ve meslek hastalıklarından çalışanları korumak üzere işverenlerce yapılan çalışmaları koordine eder, Kanunun 23 üncü maddesinin birinci fıkrasında belirtilen işverenler arası bilgi alış verişinin sağlanmasına katkıda bulunur ve gerekli hallerde kendi nam ve hesabına çalışan kişilerin de bu çalışmalarda yer almasını sağlar.

d) Yapı işlerinde güvenli bir şekilde çalışılmasını sağlamak üzere yapılması gerekli kontrolleri koordine eder.

şantiyeye gelen kiralık araçlarla ve personeli ile ilgili geçici görevlendirme yazıları ve iş sağlığı ve güvenliği evrakları sağlık güvenlik koordinatörü tarafından talep edilmiş mi?

işveren sahaya girecek 3. şahıslar ve sgk açılışı olmayan kısa süreli çalışmaları yapacak olan diğer firmaları iş güvenliği uzmanına yazılı olarak bildirmiş mi? bu noktada iş güvenliği uzmanı tam zamanlı olarak çalışmadığını ve ziyaret günleri dışında kazanın gerçekleştiğini işverenin,işveren vekilinin veya sağlık güvenlik koordinatörünün sahaya girecek kiralık araçlar ve personeli ile ilgili kendisine bildirimde bulunmadığını söyleyebilir. işveren bildirim yaptığını iddia ediyorsa kanıtlamakla mükelleftir.

ayrıca mevzuattan kaynaklanan bazı sıkıntılar mevcut. iş güvenliği uzmanı SGK sicil numarasına atanarak hizmet veren bir çalışan. bu sgk sicil numarasındaki çalışan sayısına göre hesaplanmış bir çalışma süresi mevcut. örneğin ana işverenin 10 çalışanı var. buda aylık 120 dk. hizmet süresine denk geliyor. yani ayda 2 saat. taşeronların her birinin ayrı iş güvenliği uzmanı vs. var. diyelim. veya kısa süreli işler için sahaya 10 günlük -15 günlük veya 1 aylık geçeci görevle personel gelip gidiyor. bu durumda iş güvenliği uzmanı ne yapabilir ? sorumluluk ana işverenin kendisindedir diye düşünüyorum. uzman sadece görevlendirmesi yapılan SGK sicil numarasında bulunan çalışanlardan sorumlu olur. mevzuatın bu konuda yeniden düzenlmesi gerekiyor. inşaat işlerinde çalışan uzmanlar bu konuda çok sıkıntı çekiyorlar. çok az olan çalışma sürelerinde işverenin bütün işini yapmaya kalkıyorlar.

ayrıca OSGB uzman görevlendirme de 1 aylık süreyi kullanıyormuş gibi bir yaklaşım yanlıştır. 1 aylık süre işverene verilmiş bir süredir. OSGB hizmeti vermekle yükümlü olduğundan bunu kesintisiz yapmalıdır diye düşünüyorum. 1 aylık sürenin işverene verilmesinin nedeni OSGB firmasının değişmesi, ya da sigortalı uzmanının işten çıkması durumunda yeterli zaman vermek için olduğu kanaatindeyim.

bunların tamamı kendi görüşümdür.

Alper Turan Taşkın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İsmet Bey, Teşekkür eder, Uygun gördüğünüz anda yeni katkılarınızı beklerim... Oldukça önemli bir konu...

Alper Turan Taşkın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
inşaat şirketinde ana firmanın altında 3 tane alt firma ( taşeron ) var. OSGB bu 4 firma ile ayrı ayrı sözleşme yapıp her iş yeri için İSG Uzmanı ve İş Hekimi görevlendirmiş. Kurul defteri şartları tamam sorun yok. Ama Protokul ve Onaylı Defter ( Tespit ve Öneri Defteri ) Ana firma ve alt taşeronlar için ayrı ayrı olmasa!...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.