Iş Sağlığı Ve Güvenliğine Ilişkin Tespit Ve Öneri Defteri ( Onaylı Defter )

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bizim iş veren defteri imzalamıyor. iş yeri hekimi müfettişe sormuş. 2 kişi imzaladıktan sonra tutanak tutulması gerekiyormuş. "işveren defteri imzalamaktan imtina etmiştir" içerikli bir tutanak acil tut her sayfa için imzalayalım dedi.
örnek tutanak var mı elinizde?

Nikola Tesla

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar bizim iş veren defteri imzalamıyor. iş yeri hekimi müfettişe sormuş. 2 kişi imzaladıktan sonra tutanak tutulması gerekiyormuş. "işveren defteri imzalamaktan imtina etmiştir" içerikli bir tutanak acil tut her sayfa için imzalayalım dedi.
örnek tutanak var mı elinizde?
İşveren defteri imzalamasa bile işverene tebliğ edilmiş sayılır sen al kopart nüshanı fotoğrafını çek bi yerde sakla fotoğrafıda nüsha sende yada şirketinin dosyasında kalsın.

Ali Baştuğ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar alt işveren taşeron çalışanlarımız var bizim ve alt işverenlerin çalışan sayıları 50 den fazla yani AYRI AYRI kurullar oluşturacağız ve işveren olarak toplantılara temsilci göndereceğiz.Bu toplantılar için toplantı tutanağı tutmayı düşünüyoruz alınan kararlarla ilgili bu yeterli mi yani bu toplantılar için ayrı bir tespit öneri defterine ihtiyaç varmı tespit öneri defterinde isg uzmanı işveren işyeri hekimi alanları var eğer bu defter olacaksa bu kısımları hangi kurulun işveren vekili isg uzmanı ve işyeri hekimi dolduracak ??? Bu defter olmalımı yoksa toplantı tutanakları yeterlimi

AYHAN YÜZYIL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Eğer İş sağlığı ve güvenliği öneri ve tespit defterinden bahsediyorsan her işletmede olması gerekiyor. Ancak kurul karar defteri illa olacak diye birşey yok. Yapmış olduğun kurul toplantı tutanakları ve alınan kararları toplantıya giren kişiler tarafından imzalatıp taratıp birde mail attın mı aynı kişilere olay biter. Sen de tabi bu tutanakları saklayacaksın. :)

gülş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhaba arkadaşlar,
elimde notere tarafından onaylanmış , sadece uzman ve hekim tarafından imzalanmış başka hiçbir yazı yazılmayan bir defter var. bu defterin yazılı kısmını değiştirip kullanabilir miyim?

hcr

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Uzman isminin yazılı olduğu kısmın yan tarafına kendi Tc numara ve isim ve tarihi yazarak imzalayın, Deftere de yazmaya başladığınızda 1. maddeye ../../ 2016 tarihinde ( İSG Katip Onayı Verdiğiniz Tarih ) ..... firmasına iş güvenliği uzmanı olarak atanmış bulunmaktayım yazın yeterlidir.

orkide

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar;

İşyerinde birden fazla uzman ve hekim bulunması durumunda onaylı defteri kullanma durumu nasıldır? isteyen kişi yazıp imzalayabiliyor mu?

isasomer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar
bakmakta olduğum bir firmada benden önce başka bir uzman arkadaş bakıyordu ben henüz deftere bir şey yazmadım şimdi defteri doldurmak için nasıl başlamalıyım benden önceki arkadaşımın önerilerinden gerçekleşmeyenleri yeniden yazsam olur mu aynı öneri iki kere yazıldığında çalışma müdürlüğüne şikayet etmek gerekir diye biliyorum. birde yaptığımız eğitimleri deftere yazacakmıyız yardımcı olursanız sevinirim

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar
bakmakta olduğum bir firmada benden önce başka bir uzman arkadaş bakıyordu ben henüz deftere bir şey yazmadım şimdi defteri doldurmak için nasıl başlamalıyım benden önceki arkadaşımın önerilerinden gerçekleşmeyenleri yeniden yazsam olur mu aynı öneri iki kere yazıldığında çalışma müdürlüğüne şikayet etmek gerekir diye biliyorum. birde yaptığımız eğitimleri deftere yazacakmıyız yardımcı olursanız sevinirim
Öncelikle yazılanların temize çıkıp çıkmadığını kontrol ediniz. Temize çıkan konu başlıkları var ise bunların yapıldığını da tespit ve öneri defterine yazabilirsiniz. Önceki dönemlerde yapılanları check ederek sıfırladıktan sonra, siz yeni tespit ve öneriniz var ise bunun hakkında raporunuzu deftere yazarak işveren onayına sununuz. Eğer ki hala sıfırlanmamış ise yapacağınız olay bellidir...

recaiyuksell

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhabalar,

Bir alüminyum firmasında tam zamanlı çalışıyorum. Firmanın ofisi ve atölyesi aynı binada. Ofisin nace kodu ile atölyenin nace kodları ayrılmış. Biri az tehlikeli diğeri tehlikeli sınıfta ve ben her ikisinin de iş güvenliği uzmanlığını yapıyorum.

Bu firmanın daha önceden şantiyedeki çalışmaları için tespit ve öneri defteri hazırlanmış ve o dönemde şantiyedeki iş güvenliği uzmanı ile iş yeri hekimi bir sayfasını yazmışlar. Defterde o şantiyeye ait olduğunu gösteren bir ibare de yok ama daha önceki tespit ve önerilerde iskeleden filan bahsedilmiş.

Soruma gelince; sizce ben bu defteri kullanabilir miyim? Veya ne yapmalıyım?

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar,

Bir alüminyum firmasında tam zamanlı çalışıyorum. Firmanın ofisi ve atölyesi aynı binada. Ofisin nace kodu ile atölyenin nace kodları ayrılmış. Biri az tehlikeli diğeri tehlikeli sınıfta ve ben her ikisinin de iş güvenliği uzmanlığını yapıyorum.

Bu firmanın daha önceden şantiyedeki çalışmaları için tespit ve öneri defteri hazırlanmış ve o dönemde şantiyedeki iş güvenliği uzmanı ile iş yeri hekimi bir sayfasını yazmışlar. Defterde o şantiyeye ait olduğunu gösteren bir ibare de yok ama daha önceki tespit ve önerilerde iskeleden filan bahsedilmiş.

Yanlış anlamadıysam 2 farklı nace kodu olan ofis ve atölye için 2 adet Onaylı defteriniz mevcut. Bunları kullanmaya devam edebilirsiniz.

Raskoln

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar,

Defterin ön sayfasında şirketin sicil numarası vardır.Defter sadece o sicil numarasına aittir.Benim düşüncem iki nace kodu işyeri için 2 farklı defter kullanmanızdır.Şantiye olarak açılan dosya ile firma olarak açılan dosyadaki sicil numarası farklı olduğunu düşünüyorum.Temiz bir sayfa açıp sıfırdan başlamak yararınıza olacaktır.

recaiyuksell

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Defterin ön sayfasında şirketin sicil numarası vardır.Defter sadece o sicil numarasına aittir.Benim düşüncem iki nace kodu işyeri için 2 farklı defter kullanmanızdır.Şantiye olarak açılan dosya ile firma olarak açılan dosyadaki sicil numarası farklı olduğunu düşünüyorum.Temiz bir sayfa açıp sıfırdan başlamak yararınıza olacaktır.
Defterin noter tarafından onaylanmış ilk sayfasında şirket adı, adresi, yaptığı iş, vergi dairesi, vergi numarası, defterin türü, onay tipi, sayfa sayısı, hesap dönemi, defter liste numarası, işlem numarası bilgileri yer alıyor. Sicil numarası yazmıyor.

recaiyuksell

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Yanlış anlamadıysam 2 farklı nace kodu olan ofis ve atölye için 2 adet Onaylı defteriniz mevcut. Bunları kullanmaya devam edebilirsiniz.
Bir adet onaylı defter var. Açtığı bir şantiye için bir sayfasını kullanmış.

Raskoln

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bir adet onaylı defter var. Açtığı bir şantiye için bir sayfasını kullanmış.

Sicil numarası olarak Vergi numarasını düşünebilirsiniz.Her firmanın faaliyet alanları için ayrı dosya açılır.Örneğin Bir fabrikanın şantiyesinde farklı, şantiye bittikten sonra fabrika için ayrı.Dolayısıyla vergi numaraları farklı olacağından dolayı defterlerde farklı olur.İki defter temin edip müdürlükte onaylatabilirsiniz illa ki notere para vermenize gerek yok.

recaiyuksell

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sicil numarası olarak Vergi numarasını düşünebilirsiniz.Her firmanın faaliyet alanları için ayrı dosya açılır.Örneğin Bir fabrikanın şantiyesinde farklı, şantiye bittikten sonra fabrika için ayrı.Dolayısıyla vergi numaraları farklı olacağından dolayı defterlerde farklı olur.İki defter temin edip müdürlükte onaylatabilirsiniz illa ki notere para vermenize gerek yok.
İbrahim bey,

Vergi numarası bildiğimiz vergi numarası. vergi levhasında yazan bir tane var ve onu kullanıyorlar.

Raskoln

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İbrahim bey,

Vergi numarası bildiğimiz vergi numarası. vergi levhasında yazan bir tane var ve onu kullanıyorlar.

Tespit öneri defterinde yazan işyeri SSK sicil numarası o an için faaliyet gösteren şantiye için açılır.Şantiye için nace kodu farklıdır.Dosya kapanıp işletme için ruhasat alındığında SSk sicil numarasıda değişir işyerinin nace koduda değişir.Örnek olarak bir iplik üretim fabrikaları Tehlikeli sektörde görülür fakat şantiyesi esnasında çok tehlikeli olarak görülür.İki defteri baştan ayarlamak zor olmamalı yine söylediğim gibi işveren notere para vermek istemiyorsa müdürlükte bunu ücretsiz yaptırabilirsiniz.Dosya kapanıp açılmasının sebebini soracaksanızda devletten teşvik alabilmek içindir.

recaiyuksell

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Tespit öneri defterinde yazan işyeri SSK sicil numarası o an için faaliyet gösteren şantiye için açılır.Şantiye için nace kodu farklıdır.Dosya kapanıp işletme için ruhasat alındığında SSk sicil numarasıda değişir işyerinin nace koduda değişir.Örnek olarak bir iplik üretim fabrikaları Tehlikeli sektörde görülür fakat şantiyesi esnasında çok tehlikeli olarak görülür.İki defteri baştan ayarlamak zor olmamalı yine söylediğim gibi işveren notere para vermek istemiyorsa müdürlükte bunu ücretsiz yaptırabilirsiniz.Dosya kapanıp açılmasının sebebini soracaksanızda devletten teşvik alabilmek içindir.
İbrahim Bey,

Noter onaylı defterin ilk sayfası ekli fotoğraftadır. Daha önce verdiğim bilgiler ışığında konuyu yeniden inceleyebilir misiniz? 1479713473262.jpg

Raskoln

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İbrahim Bey,

Noter onaylı defterin ilk sayfası ekli fotoğraftadır. Daha önce verdiğim bilgiler ışığında konuyu yeniden inceleyebilir misiniz? Ekli dosyayı görüntüle 33756

Bu defter şu anda faaliyet gösteren fabrika için alınmış görünüyor.Anladığım kadarı ile şantiye dosyası daha önce kapatılmış,fabrika için alınmış.Yada şantiye dosyası kapatılmaya yakın açılmış genelde bu işverenlerin yaptığı bir durum.Şantiye dosyasında vergi numarası olmaz.

Raskoln

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sizin bu noktada sorgulamanız gereken durum uzman ve hekimin isg katipten bu onaylı defterin sahip olduğu firmanın SSK sicil numarasına bakmanız olacaktır.Eğer katipte bu deftere bağlı sicil numarasına sahip fabrika görünüyorsa defteri kullanabilirsiniz.Yani sizin atamanızın olduğu sicil ile defterin onaylandığı sicil aynı ise defteri kullanabilrisiniz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.