Iş Veren Servis Sağlamak Yerine Yol Parasını Verirse Kaza Iş Kazası Sayılırmı?

cem snaet

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba arkadaşlar,
şöyle bir soru ile karşılaştım.
İşveren servis sağlamıyor fakat işçiye yol parasını veriyor.
Peki bu işçinin bindiği araç (taksi,dolmuş,minibüs yada otobüs) kaza yaparsa,
iş kazası sayılır mı?
Ben sayılmaz diyorum.Ne dersiniz?

hsselek

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayılmaz, yasa açık; işveren tarafından temin edilen araçta diyor. Bence de sayılmaz.

Elif BEĞEN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Cem bey böyle bir vakıa iş kazasıdır. Biz bunu çasgem'de eğitim alırken özellikle sormuştuk. A sınıfı uzman-emekli iş baş müfettişi eğitmen; '' eğer işveren işçiye servis sağlamayıp-yol parasını ödüyorsa ve kaza gerçekleşiyorsa iş kazasıdır'' demişti. Bu konu beni de ilgilendirdiği için bizzat sordum ( yolun yarısına kadar yol ödemesi alıyordum, yarısından sonra servis kullanıyordum )

oktay1958

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Cem bey böyle bir vakıa iş kazasıdır. Biz bunu çasgem'de eğitim alırken özellikle sormuştuk. A sınıfı uzman-emekli iş baş müfettişi eğitmen; '' eğer işveren işçiye servis sağlamayıp-yol parasını ödüyorsa ve kaza gerçekleşiyorsa iş kazasıdır'' demişti. Bu konu beni de ilgilendirdiği için bizzat sordum ( yolun yarısına kadar yol ödemesi alıyordum, yarısından sonra servis kullanıyordum )
SERVİS SÖZLEŞMESİ OLMADIĞI İÇİN İŞ KAZASI SAYILMAZ

gökhan Timur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hocam Bunu size hangi eğitmen söylediyse bir düşünmek lazım.
bencesi sencesi yok bu işin.Kesinlikle iş kazası sayılmaz

mühendis85

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
5510 sayılı kanun:
"İş kazası sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında, meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özüre uğratan olaydır."
Sanırım burada kanun koyucu bahsedilen taşıtı işyerinden saymıştır. Bu durumda işçiye yol parası verirse bence de iş kazası sayılmaz.

aliutku

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Hangi eğitmen ve müfettiş söylediyse telefon numaramı verin lütfen :) Böyle şeymi olur. İyi yemek parası verdim gitti bakkaldan tost aldı zehirlendi odamı bana ait :)

İşveren direk ya da dolaylı kendi üstünden sağlamadığı hiçbirşey bu tip konularda iş kazası olamaz. Bu konularda eğitmenden çok avukata sorun o da yoksa Ali TEZEL e sorun :)

gökhan Timur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hangi eğitmen ve müfettiş söylediyse telefon numaramı verin lütfen :) Böyle şeymi olur. İyi yemek parası verdim gitti bakkaldan tost aldı zehirlendi odamı bana ait :)

İşveren direk ya da dolaylı kendi üstünden sağlamadığı hiçbirşey bu tip konularda iş kazası olamaz. Bu konularda eğitmenden çok avukata sorun o da yoksa Ali TEZEL e sorun :)
katılıyorum

hakanisg80

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ali tezel bilemeyebilir de ali utku bilir hemen bir sorum olucak kendisine kısmi süreli sözleşme yaptığımızda yıllık izni veya bayram izinlerini nasıl kullanacağız

gökhan Timur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ali tezel bilemeyebilir de ali utku bilir hemen bir sorum olucak kendisine kısmi süreli sözleşme yaptığımızda yıllık izni veya bayram izinlerini nasıl kullanacağız
:) buyrun 10 puanlık uzman sorusu

gökhan Timur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

serdar16

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Arkadaşlar

Soruyu biraz değiştirirsek,

Şirketin müdür ve şeflere verdiği kiralık araçlar.
BU müdür veya şefler hafta içi kaza geçirirse iş kazasımıdır?
Hafta sonu veya yıllık izinde veya iş harici kendi işi için ancak şirket araçı onlara verdiği için bu araçla yine kaza geçirirse iş kazasımı olur ?

hsselek

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Şirketin (kiralıkda olsa) personeline verdiği araçlar servis sayılır ve iş kazası olur. Çasgem'deki eğitmen kendi yorum yapmış (eski iş müfettişi olunca alışkanlıktan) yasa açık servis parası verilirse iş kazası olmaz. Hafta sonu veya izinde şirket aracını özel işine kullanırken olursa iş kazası olmaz. Yasa açık. Şirket veya işveren tarafından görevlendirme olacak. Saygılarımla

suatsahinn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
kanun açık ve net..kesinlikle iş kazası sayılmaz..adam işe gittiğini nasıl ıspatlayacak ?

fimrek

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Yasada bu şekilde geçmiyor, ama hakimler somut birşey bulamdıklarında takdit yetkisi kullandıklarından yargıtay kararlarında böyle vakalar iş kazası sayılıyor arkadaşlar.

fimrek

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Eğitmenleri de suçlamayın onlar tecrübelerini aktarıyorlar. Bizim eğitmenlerimiz de yargıtay kararlarını göstermişlerdi.

aliutku

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

herhangi birşeyde uzman olduğumu söylemem çok yanlış olacağı gibi mali müşaviri ilgilendiren konular ya da Ali TEZEL in bileceği konular :) hakkında kendim söylüyormuş gibi fikrimi söylemekte bir o kadar yanlış olacaktır. Ben iş hayatımızda avukatların, müfettişlerin vb. insanların verdikleri bilgileri aktardım. Kaldıki bir işte uzman olmak ya da bilmek yıllar alır :)

Bir firmada işletme mühendisliği yaptıysanız zaten birçok konuda fikrede tecrübeyede iyi kötü sahip oluyorsunuz. Buna ek olarak hiçbir spesifik verdiğim bilgiyi uzmanından teyidini almadan yayınlamam. Gökhancım neden böyle bişey deme gereğini duydun onu da anlayabilmiş değilim.

Sizin sorunuza gelince bu konuda hiçbirşeyi net söyleyemem ama sadece tahmin yürüterek yıllık izinlerin 30 günlük sgk lar üzerinden hesaplandığını düşünürsem bir firmaya heralde o miktara denk gelecek şekilde hizmet verdiğimde izin hakkı elde ederim diye düşünüyorum. Ama hiç emin değilim hakikaten ilginç soru :)

Soruya bir ekde ben yapayım işsizlik sigortası primi nasıl yatırılacak?

rikardoo

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
işe kendi aracımla gidip geliyorum,işverende mazot parasını karşılıyor.Geçirilebilecek trafik kazası iş kazası olurmu?

fimrek

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
işe kendi aracımla gidip geliyorum,işverende mazot parasını karşılıyor.Geçirilebilecek trafik kazası iş kazası olurmu?
EVET

sedat ülgü

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Hatta bununla ilgili şöylede bir bilgi geçmek isterim.Eger işveren zorunlu olarak servis sağlıyorsa(yani işyerine toplu taşıma ile gidilip gelinemiyorsa) bu sırada meydana gelen kazalar işkazası sayılıyor.Fakat işveren sadece yardım amaçlı servis tutup(yani yasal olarak servis tutma borcu yoksa) ve bu serviste kaza meydana geldiyse bu iş kazası sayılmıyor.Ama hangi ve ne gibi durumlarda servis tutup,tutmama borcu oluyor bende bilmiyorum...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.