Iş Veren Servis Sağlamak Yerine Yol Parasını Verirse Kaza Iş Kazası Sayılırmı?

Konu, 'İş Kazaları Hakkında' kısmında cem snaet tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. cem snaet

cem snaet TÜİSAG Üyesi

merhaba arkadaşlar,
    şöyle bir soru ile karşılaştım.
    İşveren servis sağlamıyor fakat işçiye yol parasını veriyor.
    Peki bu işçinin bindiği araç (taksi,dolmuş,minibüs yada otobüs) kaza yaparsa,
    iş kazası sayılır mı?
    Ben sayılmaz diyorum.Ne dersiniz?

2. hsselek

hsselek TÜİSAG Üyesi

Sayılmaz, yasa açık; işveren tarafından temin edilen araçta diyor. Bence de sayılmaz.

3. Elif BEĞEN

Elif BEĞEN TÜİSAG Üyesi

Cem bey böyle bir vakıa iş kazasıdır. Biz bunu çasgem'de eğitim alırken özellikle sormuştuk. A sınıfı uzman-emekli iş baş müfettişi eğitmen; '' eğer işveren işçiye servis sağlamayıp-yol parasını ödüyorsa ve kaza gerçekleşiyorsa iş kazasıdır'' demişti. Bu konu beni de ilgilendirdiği için bizzat sordum ( yolun yarısına kadar yol ödemesi alıyordum, yarısından sonra servis kullanıyordum )

Doğan Aktaş ve cem snaet bu yazıya teşekkür etti.
  4. oktay1958

oktay1958 TÜİSAG Üyesi

SERVİS SÖZLEŞMESİ OLMADIĞI İÇİN İŞ KAZASI SAYILMAZ

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. gökhan Timur

gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

Hocam Bunu size hangi eğitmen söylediyse bir düşünmek lazım.
    bencesi sencesi yok bu işin.Kesinlikle iş kazası sayılmaz

6. mühendis85

mühendis85 TÜİSAG Üyesi

5510 sayılı kanun:
    "İş kazası sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında, meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özüre uğratan olaydır."
    Sanırım burada kanun koyucu bahsedilen taşıtı işyerinden saymıştır. Bu durumda işçiye yol parası verirse bence de iş kazası sayılmaz.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. aliutku

aliutku TÜİSAG Üyesi

Hangi eğitmen ve müfettiş söylediyse telefon numaramı verin lütfen :) Böyle şeymi olur. İyi yemek parası verdim gitti bakkaldan tost aldı zehirlendi odamı bana ait :)

İşveren direk ya da dolaylı kendi üstünden sağlamadığı hiçbirşey bu tip konularda iş kazası olamaz. Bu konularda eğitmenden çok avukata sorun o da yoksa Ali TEZEL e sorun :)

gökhan Timur bu yazıya teşekkür etti.
  8. gökhan Timur

katılıyorum

ANFO797 bu yazıya teşekkür etti.
  9. hakanisg80

hakanisg80 TÜİSAG Üyesi

ali tezel bilemeyebilir de ali utku bilir hemen bir sorum olucak kendisine kısmi süreli sözleşme yaptığımızda yıllık izni veya bayram izinlerini nasıl kullanacağız

gökhan Timur bu yazıya teşekkür etti.
  10. gökhan Timur

:) buyrun 10 puanlık uzman sorusu

11. gökhan Timur

bakalım nasıl cevaplar gelecek,hakikaten tebrik ediyorum üstadım :)

12. serdar16

serdar16 TÜİSAG Üyesi

Merhaba Arkadaşlar

Soruyu biraz değiştirirsek,

Şirketin müdür ve şeflere verdiği kiralık araçlar.
    BU müdür veya şefler hafta içi kaza geçirirse iş kazasımıdır?
    Hafta sonu veya yıllık izinde veya iş harici kendi işi için ancak şirket araçı onlara verdiği için bu araçla yine kaza geçirirse iş kazasımı olur ?

13. hsselek

hsselek TÜİSAG Üyesi

Şirketin (kiralıkda olsa) personeline verdiği araçlar servis sayılır ve iş kazası olur. Çasgem'deki eğitmen kendi yorum yapmış (eski iş müfettişi olunca alışkanlıktan) yasa açık servis parası verilirse iş kazası olmaz. Hafta sonu veya izinde şirket aracını özel işine kullanırken olursa iş kazası olmaz. Yasa açık. Şirket veya işveren tarafından görevlendirme olacak. Saygılarımla

msfırat metalürji bu yazıya teşekkür etti.
  14. suatsahinn

suatsahinn TÜİSAG Üyesi

kanun açık ve net..kesinlikle iş kazası sayılmaz..adam işe gittiğini nasıl ıspatlayacak ?

15. fimrek

fimrek TÜİSAG Üyesi

Yasada bu şekilde geçmiyor, ama hakimler somut birşey bulamdıklarında takdit yetkisi kullandıklarından yargıtay kararlarında böyle vakalar iş kazası sayılıyor arkadaşlar.

16. fimrek

fimrek TÜİSAG Üyesi

Eğitmenleri de suçlamayın onlar tecrübelerini aktarıyorlar. Bizim eğitmenlerimiz de yargıtay kararlarını göstermişlerdi.

17. aliutku

aliutku TÜİSAG Üyesi

herhangi birşeyde uzman olduğumu söylemem çok yanlış olacağı gibi mali müşaviri ilgilendiren konular ya da Ali TEZEL in bileceği konular :) hakkında kendim söylüyormuş gibi fikrimi söylemekte bir o kadar yanlış olacaktır. Ben iş hayatımızda avukatların, müfettişlerin vb. insanların verdikleri bilgileri aktardım. Kaldıki bir işte uzman olmak ya da bilmek yıllar alır :)

Bir firmada işletme mühendisliği yaptıysanız zaten birçok konuda fikrede tecrübeyede iyi kötü sahip oluyorsunuz. Buna ek olarak hiçbir spesifik verdiğim bilgiyi uzmanından teyidini almadan yayınlamam. Gökhancım neden böyle bişey deme gereğini duydun onu da anlayabilmiş değilim.

Sizin sorunuza gelince bu konuda hiçbirşeyi net söyleyemem ama sadece tahmin yürüterek yıllık izinlerin 30 günlük sgk lar üzerinden hesaplandığını düşünürsem bir firmaya heralde o miktara denk gelecek şekilde hizmet verdiğimde izin hakkı elde ederim diye düşünüyorum. Ama hiç emin değilim hakikaten ilginç soru :)

Soruya bir ekde ben yapayım işsizlik sigortası primi nasıl yatırılacak?

18. rikardoo

rikardoo TÜİSAG Üyesi

işe kendi aracımla gidip geliyorum,işverende mazot parasını karşılıyor.Geçirilebilecek trafik kazası iş kazası olurmu?

19. fimrek

fimrek TÜİSAG Üyesi

EVET

20. sedat ülgü

sedat ülgü TÜİSAG Üyesi

Hatta bununla ilgili şöylede bir bilgi geçmek isterim.Eger işveren zorunlu olarak servis sağlıyorsa(yani işyerine toplu taşıma ile gidilip gelinemiyorsa) bu sırada meydana gelen kazalar işkazası sayılıyor.Fakat işveren sadece yardım amaçlı servis tutup(yani yasal olarak servis tutma borcu yoksa) ve bu serviste kaza meydana geldiyse bu iş kazası sayılmıyor.Ama hangi ve ne gibi durumlarda servis tutup,tutmama borcu oluyor bende bilmiyorum...

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. servisci işçiyi durakta unuttugunda taksi parasini şirket mi karsilar

Yandex.Metrica