Iş Yerinde Kavga Iş Kazasimidir?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Hüseyin KORKMAZ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Hüseyin KORKMAZ

Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar dün gece şantiyede kalan işçilerden 3 tanesini, dışarıdan gelen içinde başka bir taşerondan da 1 kişi olan 7 8 kişilik bir grup darp etmiş .Aralarında daha önceden bir husumet varmış. Şimdi bu olay iş kazasımıdır değilmidir bir türlü karar veremedim. Sizce ne yapmalıyım?

2. alix

alix TÜİSAG Üyesi

iş kazasıdır. aynı zamanda adli vakadır.

ilknur_gucluturk ve Hüseyin KORKMAZ bu yazıya teşekkür etti.
  3. Hüseyin KORKMAZ

Neye dayanarak bu fikre ulaştınız peki? Bende iş verene bu dayanağınızı referans olarak sunucam.

4. A. Aytuğ KADIOĞLU

A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

kolluk kuvvetine bilgi verin. yaralanan varsa doktor raporu ile belli olacaktır, doktor iş kazası olarak rapor ederse -ki sanmıyorum- o zmn siz de bildirim yaparsınız.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
  5. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

İş yeri sınırları içinde adamın kafasına taş düşse iş kazası olarak değerlendireceğiz. Eğer bu kavga iş yeri sınırları içinde ise iş kazasıdır. Çalışanları gözetme borcumuz bulunuyor. İş güvenliği uzmanı olarak bu gibi durumlar için de Acil Durum Planı hazırlamalısınız. En azından bu gibi durumlarda ne yapılması gerektiği konusunda hazırlıklı olur ve yasal olarak kendinizi koruyabilirsiniz diye düşünüyorum ... :) geçmiş olsun...

6. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

5510 sgk kanunu 13. maddeye göre iş kazasıdır.

aytuğ beyin dediği gibi, doktor iş kazası olarak raporlamışsa sizde bildirim yapın. aksi halde ikilik olur.
    ayrıca tedavi masrafı büyük miktarda ise, ve kazalı maddi olarak zararda ise, ya iş kazası bildirimi yapın, masrafları ve iş göremezliği sgk ödesin
    ya da patron iş kazası bildirimini kabul etmez ise de hakkaniyet olarak, sizin masrafları karşılamanız gerekir.
    çünkü olay iş kazası bildirilirse, çalışan tüm haklarını alacak. İş göremezlik ve tedavi masrafları sgk karşılar.
    bildirim yapmaz isenizde masrafları sizin karşılamanız gerekir.
    aksi halde işçi bu durumu şikayet ederse, ödenecek miktar daha büyük olacaktır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Hüseyin KORKMAZ ve Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
  7. Hüseyin KORKMAZ

Raporda darp diyor ancak olay yeri işyeri olarak gözüktüğünden sıkıntı çıkıyor. Acil durum planı var ama dışarıdan gelen kişilerin şantiye içindekilere zarar vermesi bu plana dahil değil - açıkcası hiç aklıma gelmedi- Kolluk kuvvetleri ve ambulans gerekli müdahele yapıldı.

8. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

sizin için çok sıkıntı olacağını sanmıyorum. iş kazası bildirimini yapın kafanız rahat olsun.

sizin açınızdan, siz iş güveliği uzmanısınız, dışardan gelen insanlara karşı yapacak birşeyiniz yok, adamları dövecek değilsiniz. bu tür durumlar için ilkyardım çantası ilk yardım eğitimi vs. önlemler yaptıysanız ne ala.
    işyeri açısından da, işyeri kolluk kuvveti değil sonuçta, yaşanan vaka adli vaka. sizse inşaat işleri yapan bir firmasınız.

Hüseyin KORKMAZ bu yazıya teşekkür etti.
  9. Hüseyin KORKMAZ

Prosedür olarak bir eksiğim yok ama dava falan olursa sıkıntı olur benim için.

10. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

sizin açınızdan ya da firma açısından bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

siz neden sıkıntı olacağını belirttiniz, problem nedir?

11. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Çalışma alanı olarak bakıldığında organize sanayi bölgelerinde bulunan şirketlerden farklısınız. Buralarda şirket içine girmek kapıda bulunan güvenlik nedeniyle zordur. Tabi şirket sınırları duvarlar ile çevrili olduğu için dış müdahalelere de kapalıdır. Bu durum bu gibi yerlerde olsaydı ne olurdu diye düşündüğümüzde yine Acil Durum Planına bakıp bunun içinde öngörülerde bulunmamız gerekecektir. Yangın veya deprem durumu için ne yapılması gerekiyorsa bu durum içinde kolluk kuvvetleri aranacak ve iş verene veya işveren vekiline bildirilecek yazabilirsiniz.

Sonuçta şantiyede çalışıyorsunuz ve dış müdahalelere açıksınız ancak bu şekilde görevinizi yapmış olursunuz. Yinede yapılabilir mi bilmiyorum ? şantiyenin etrafını çit gibi bir malzeme ile çevirtip girişe bekçi koyulmasını öneri defterine yazabilirsiniz. Bu konuda tecrübeli inşaatçı arkadaşlar daha iyi bilirler...

12. mehmet42

mehmet42 TÜİSAG Üyesi

Olay iş kazasıdır. ancak bildirip bildirmemek size kalmış,
    işçilerde büyük sorun yoksa bildirmeyebilirsiniz. kurumların haberi olmadığı müddetçe sorun olmaz

5510 sayılı yasanın 13. maddesi;
    İş kazası;

1. Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,
    2. [​IMG] .....
    meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özüre uğratan olaydır.

13. ilknur_gucluturk

ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

Böyle bir durum az önce bizim başımıza geldi, 2 çalışan kavga etti ve birtanesinin başı yarıldı.. Tabiki devreye departman müdürleri ve genel müdür yardımcıları girdi.. İki çalışanı da tek tek dinlediler ama bu esnada sen de nerdesin diyren olmadı bana :s Personel şefine gittim fakat olay oraya kaymış ve beni ne hikmetse dahil etmediler.. Şimdi böyle bir durumda ben ne yapabilirim.. ? Çünkü başları sıkıştığı zaman ucunu İSG uzmanına dokunduruyorlar :s

14. alix

alix TÜİSAG Üyesi

İlknur Haanım, sürekli noter onaylı defteri kullanarak tavsiye ve önerilerde bulunun. İspat niteliğinde olacağı için sizi sorumluluktan kurtaracaktır. Dolayısyla sizin kapınızı çalmaya mecbur kalacaklar :)

ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
  15. köksal yağmur

köksal yağmur TÜİSAG Üyesi

Bu kavga nerde oluyor, şantiyen sınırları içinde ve yaralanma vb. durumlar var mı ? eğer varsa zaten hastanede rapor tutulmuştur. iş kazası formunu doldurup gerekli işlemleri yapmak gerekiyor.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. isyerinde kavga is kazasi

Yandex.Metrica