Iş Yerinde Şakalaşmak

Konu, 'İş Kazaları Hakkında' kısmında rmzn tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. rmzn

    rmzn TÜİSAG Üyesi



    iş yerinde arkadaşlarımız şakalaşırken bir arkadaşımızın kolu çıkıyor ve arkadaşımız iş göremez raporu alıyor .
    iş yerinde arkadaşlarımızın şakalaşarak yapmış oldukları bu kazave akabinde arkadaşımızın kolunun çıkması iş kazasımıdır?
    şimdiden teşekkür ederim...



     
  2. İş Güvenlik Uzmanı

    İş Güvenlik Uzmanı TÜİSAG Üyesi



    Şakalaşmak insanın doğal yapısından kaynaklı güvensiz davranışlar arasında yer alır ve 5510 Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununa göre olay işyerinde bulunulduğu sırada gerçelşetiği için işçi kaza anında çalışsın yada çalışmasın mesai dahilinde olsun yada olmasın iş kazasıdır.



     
    Ms.ozcelk, rmzn ve OGÜN. bu yazıya teşekkür etti.
  3. isgmuh

    isgmuh TÜİSAG Üyesi

    ewt şakalaşarak olusan kazalar iş kazası sayılmaktadır

     
  4. hakann can

    hakann can TÜİSAG Üyesi

    Merhaba, işyerinde şakalaşırken olan kaza sonucu iş gücü kaybının istenmesinde herhangi bir sakınca var mıdır ?



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. İş Güvenlik Uzmanı

    İş Güvenlik Uzmanı TÜİSAG Üyesi

    Merhaba Hakan Bey,
    5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sigortası kanunu madde 22 kapsamında kasdî bir hareketi yüzünden iş kazasına uğrayan, meslek hastalığına tutulan, hastalanan veya Kurumun yazılı bildirimine rağmen teklif edilen tedaviyi kabul etmeyen sigortalıya, yarısı tutarında iş göremezlik ödeneği veya sürekli iş göremezlik geliri ödenir.

     
    hakann can bu yazıya teşekkür etti.
  6. hakann can

    hakann can TÜİSAG Üyesi

    Öncelikle Teşekkür ederim.
    Şöyle anlatayım. İşyerinde arkadaşımın ısrarı üzerine bilek güreşi yaptık ve kolum kırıldı. Kayıtlara iş kazası olarak geçti. aradan 3 yıl geçmesine rağmen kolum eskisi gibi değil. Ruhen ve bedenen rahatsızım. Platin var ve açı kaybı var. Ben İş gücü kaybı için başvurabilir miyim ? Başvurduğumda şakalaşırken olduğu için bir sakınca olur mu ? Sgk ödediği parayı geri talep eder mi =



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. İş Güvenlik Uzmanı

    İş Güvenlik Uzmanı TÜİSAG Üyesi

    Merhaba Hakan Bey,
    Yine 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sigortası kanunu madde 22 kapsamında eğer tedavi gördüğünüz hekimden, tedavinin sona erdiğine ve çalışabilir olduğunuza dair belge almaksızın çalıştıysanız geçici iş göremezlik ödeneği ödenmez ve ödenmiş olanlar da yersiz yapılan ödeme tarihinden itibaren 96 ncı madde hükümlerine göre geri alınır.

     
    hakann can bu yazıya teşekkür etti.
  8. hakann can

    hakann can TÜİSAG Üyesi

    Teşekkür ederim. Hayır tedavi bitti aradan 3 yıl geçti. Ama benim kolum eskisi gibi olmadığı için güç kaybı na başvurmak istiyorum. Herhangi bir sorun çıkar mı ? Şakalaşma da olsa iş kazası olarak geçer değil mi ?

     
  9. İşGüvUzman

    İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

    SGK hiç bir alacağını boş bırakmaz,
    Sonuç olarak olay bir iş kazasıdır. Siz ise kolunuzda bir güç kaybından bahsediyorsunuz. Ve maluliyet talebiniz var. Böyle durumlarda SGK müfettişleri olayı en baştan irdelemeye başlar. Olay nerede oldu, ne zaman oldu, kimler vardı, vb. bir sürü soru.
    Sizin olaya gelelim. Olay mesai anında mı oldu, dinlenme zamanında mı. İş bölgesinde mi oldu, dinlenme bölgesinde mi... Eğer ki Dinlenme bölgesinde ve dinlenme zamanında oldu ise ve de bunu ispatlarsanız. Çok da sıkıntı çıkacağını zannetmem. Ama bunu ispatlayamazsanız, iş sözleşmenize aykırı hareket olacağından, şu ana kadar yapılan tüm masraflar İşverene, size ve sizin problem yaşamanıza sebep olan arkadaşınıza rücu edilecektir. İşveren nasıl hareket eder bilinmez. Muhtemelen de ''aferin çocuklar iyi etmişsiniz de demeyecektir''. Değerlendirmenizi iyi yapın derim. Zira sizin olayınız da arkadaşınız, olaya sebebiyet verdiği için kusurludur. Olaya müdahil olarak siz de kusurlusunuz. Ve denetleme görevini yerine getirmediği için işvereninizde kusurludur.

     
    hakann can bu yazıya teşekkür etti.
  10. hakann can

    hakann can TÜİSAG Üyesi

    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. İş kazası tutanağında işçiler temizliği yaptıktan sonra boş kalınca bilek güreşi sırasında yaparken diyor. Zaten kırılacağını bilsek yapmazdık. Arkadaş ısrar edince sol kolla yaptım ve kırıldı. Olay anında iş yeri içindeydik ve temizliği yaptıktan sonra meydana geldi. Bi tur dinlenme sırası da diyebiliriz. Ve tutanakta bilek yazılmış kırılan yer için ama benim kolum kırıldı ikisi farklı yer. Ben hastanede yatarken yazılmış tutanak. Bi sorun olur mu ?

     
  11. İşGüvUzman

    İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

    Bilirkişilik yapmış biri olarak önüme sizin dosyanız gelmiş olsaydı;
    • Olay mesai saatlerinde meydana gelmiştir. Dolayısı ile Olaya maruz kalan kişiler mesai saati dışında iş dışında başka bir meşguliyete sahiptirler. Mesai saatleri içinde, iş dışında başka bir durumla zaman geçirdiğinizden dolayı işvereninizin sizi sözlü veya yazılı uyarması gerekirdi. Bu olay sonunda olaya muhatap kalan siz ve diğer kişinin kesinlikle yazılı ihtar cezası almanız gerekirdi. İş kazası geçirdikten sonra bile yazılsa geçerlidir. Dolayısı ile İşveren sizi iş için kiraladığı zaman diliminde başka bir meşguliyetiniz olduğundan siz, arkadaşınız asli kusurlu, işvereniniz denetleme görevini yerine getirmediği için asli+tali sorumludur. Dinlenme süreleri günlük 7,5 saat olan işler için genellikle dinlenme süresi öğlen yemeklerine denek gelir. Sizinki öğlen yemeğine denk gelmediği için kesinlikle siz ve arkadaşınız iş kanununa aykırı davranış sergilemişsiniz. Dolayısı ikinizde asli kusurlusunuz.
    • Olay dinlenme bölgesi için ayrılmış alanda meydana gelmemiştir. İşvereniniz size iş saatleri dışında dinlenme zamanları için bir bölge tahsis etmelidir. Bölge tahsisi yoksa (elbette ki çalışan sayısı, işyerinizin fiziki durumu ayrıca değerlendirilmelidir) işveren bu konuda asli sorumludur. Dolayısı ile dinlenme alanınız var ise bu bölgede olay meydana gelmediği için siz ve arkadaşınız asli sorumlusunuz. Dinlenme alanı tahsisi yapılmamış ise işvereniniz asli sorumludur. Olay artık hangi bölgede yapılmış olursa olsun, her üçünüz de sorumlusunuz.
    • Olay sonrasında yapılan tahkikat önemlidir. İşveren sorumluluğunu 3 iş günü içinde yerine getirmek durumundadır. Yapılmış olduğunu kabul ediyorum (şahit ifadesi + kaza kanaat raporu düzenlenmesi + olay bölgesinin resimlerinin çekilmesi vb.) İşveren tutanağını yazmıştır, sorumluluğunu yerine getirmiştir. Siz hastaneden çıktıktan sonra veya ilk fırsatta kayıtlara bakmalıydınız. Aksi durum olduğuna kanaat getirmişseniz şayet itiraz etmeliydiniz. İtiraz yok ise ve yanlışlık olduğunu iddia ediyorsanız, siz tali kusurlusunuz.
    Umarım sizi aydınlatabilmişimdir.

     
    hakann can bu yazıya teşekkür etti.
  12. hakann can

    hakann can TÜİSAG Üyesi

    Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim. İşyeri iş kazasını geç bildirdi. Ceza yedi. Ben iş gücü kaybı için başvuru yaparsam bir sorun olur mu ? Ve iş kazası tutanağının yanlış olduğunu söylesem ne olur ?

     
  13. İşGüvUzman

    İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

    Mantık aynen geçerlidir. Sonuçta iş gücü kaybı demek maluliyetin belirlenmesidir. Maluliyetin belirlenmesi demekte adınıza dosya açılacaktır anlamına gelir. Bu da her şeye sil baştan başlanacaktır demektir. İşyerinizin ceza alması geç bildiriminden dolayı zira 3 iş günü zamanları var. Bu süreyi geçirdiklerinde ceza mutlak olacaktır. İyice düşünün, mutlak uzvunuzda iş görmemezlik varsa ve bu durum sizin iş hayatınızı gelecekte mutlak etkilediğini düşünüyorsanız, göze alın her şeyi ve ilerleyin. Yok benim için bu durum böyle iyi derseniz de bence hiç ses çıkarmayın. Takdirde karar da sizin.

     
    hakann can bu yazıya teşekkür etti.
  14. hakann can

    hakann can TÜİSAG Üyesi



     
  15. hakann can

    hakann can TÜİSAG Üyesi

    Teşekkür ederim. Son bir soru sormak istiyorum. Sol kolumda parçalı kırıktan platin takıldı. Açı ve güç kaybı var. Ve uzun bir ameliyat izi. Ruhsal olarak da ameliyat izinden ve platinin dıştan biraz belli olmasından dolayı iyi değilim. %10 u geçer mi sizce ?

     
  16. İşGüvUzman

    İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

    Uzmanlık gerektiren bir durum. Cevap için bir takım testler yapılması ve kararın da heyet tarafından verilmiş olması gerekir. Ayrıca bu heyetin Devlet Hastanesi olması da gerekli.

     
    hakann can ve SİBEL TURAN AÇAR bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

  1. isg işyerinde şakalaşmak

Yandex.Metrica