Işe Başladım Şimdi Ilk Olarak Hangi Belgeleri Hazırlamalıyım ?

Konu, 'İSG Prosedürleri' kısmında atalay.ayaz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. atalay.ayaz

atalay.ayaz TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar yeni işe başladım fakat ilk olarak hangi belgeleri hazırlamam gerekiyor bilmiyorum acil yardım lütfen.

hülya özayvaz bu yazıya teşekkür etti.
  2. krmbz

krmbz TÜİSAG Üyesi

Yeni başlayan tüm uzmanlara benim tavsiyem, ilk atacakları adım "risk değerlendirme" yapmaları yönündedir. Çünkü zaten risk değerlendirmesinde, tüm eksiklikler ve tamamlanması gereken şeyler kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Merve_zz, L.aytac ve atalay.ayaz bu yazıya teşekkür etti.
  3. SEG

SEG TÜİSAG Üyesi

Öcelikle sözleşmenizi yapıp yollayın,
    risk analizi, acil durum eylem planı, gerekli ise kurul oluşturulması, gerekli ise ortam ölçümleri vs başlamak için doğru bir yer olabilir, firmanın kişi sayısı ve işini bilebilirsek daha yardımcı olabilirim sanırım.

sezin48 ve atalay.ayaz bu yazıya teşekkür etti.
  4. atalay.ayaz

atalay.ayaz TÜİSAG Üyesi

sözleşme yapımıp nasıl gönderiliyor ?
    ahşap atelyesi. 43 kisi çalısıyor telihke sınıfı belirlenmesi için csgb dan yardım talep ettim 3 gün sonunda bilgi alabilecem.
    isg için iş verene imalatmoram gereken evrak belge olacakmı nelerdir. simdiden teşekkürler

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. atalay.ayaz

atalay.ayaz TÜİSAG Üyesi

atelyede boya hane kısmıda mevcut.

6. gurcan1903

gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

hangi tehlike sınıfında olduğunuzu faaliyet kodunuza bakarak öğrenebilirsiniz, csgb den neden talep ettiniz?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. atalay.ayaz

atalay.ayaz TÜİSAG Üyesi

faliyet kodun dan celişkili bilgiler aldığımdan dolayı sgk net bir bilgi veremedi

8. süleymanyılmaz

süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

İşyeri hekimi ile ortak çalışmaya girip sağlık tarama programı
    Risk analizleri
    İŞ güvenliği kurulu
    Eğitimler olmalı bence

9. nokia6270

nokia6270 TÜİSAG Üyesi

Kardeşim bun da komik bir durum yok. arkadaşımız hata yapmak istemiyor. Geçenlerde tapu müdürlüğüne gittim yıllardır orada memur olan arkadaş bizi yanlış yönlendirdi 1 günlük iş için bir hafta boşa uğraştık. Birde adama biz işini öğrettik. bak dedim memur bey medeni kanunun şu maddesinde bu yazıyor ve örnek vererek açıklamış adama anlatamadık neyse işi müdürden çözdük. Şimdi bu arkadaş direksiyona yeni geçiyor ve ona yardımcı olmalıyız. Bu işlerde eleştirmek kolay iş yapmak zordur.

Barış12, hasan gökalp, Merve_zz ve 10 kişi daha buna teşekkür etti.
  10. atalay.ayaz

atalay.ayaz TÜİSAG Üyesi

Eksik bir husus kalır endişesi hakim. Çalışma ortamını görmüş olsanız eksik ve hataların ne kadar çok olduğu konusunda hemfikir olurduk. İsg konusunda en küçük bir ayrıntı atlanılmaya tahamülü yok.

FİLİZ FİYCİ ve Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  11. ozdemir

ozdemir TÜİSAG Üyesi

Ben bu konuda ali beye katılıyorum.kendsi atalay beyin araştırma öğrenme arzusuna dem vurmuyor. eğitim kurumlarının yetersizliğine dem vuruyor. bu ayrıntıyı kaçırmayalım lütfen. hepimiz teknik personeliz, çoğumuz mühendis. okulda verilen o kadar gereksiz dersin yanında neden iş güvenliği olmasın ki.hocalarımız neden bize hiç bir zaman iş güvenliği uzmanı olmasan dahi çalıştırdığın işçinin güvenliğinden sen sorumlusun onun başına bişey gelirse direk seni alırlar demediler. aslında nedeni açık kendilerinin de saha deneyimi yok. bir çoğumuz bu yüzden mühendsiliği diploma aldıktan sonra öğrendik.
    Söylemeye çalıştığım şey kısaca eğitim kalitesinin arttırılması....
    Atalay beyin söylediğine göre yeni işe başlıyan, işletmesi pek iyi durumda olmayan bir arkadaşımız. Kendisine şahsım adıma tavsiyem tecrübeli uzmanların bulunduğu bir OSGB de bir kaç yıl geçirmesi, ücret olarak pek tatmin etmeyebilir ama kazanılan tecrübe bir ömür boyu sizinle kalır.

deryayran bu yazıya teşekkür etti.
  12. özkan06

özkan06 TÜİSAG Üyesi

İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve
    Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
    İş güvenliği uzmanlarının görevleri
    MADDE 8 – (1) İş güvenliği uzmanları, aşağıda belirtilen görevleri yerine getirmekle yükümlüdür:
    a) Rehberlik ve danışmanlık;
    1) İşyerinde yapılan çalışmalar ve yapılacak değişikliklerle ilgili olarak tasarım, makine ve diğer
    teçhizatın durumu, bakımı, seçimi ve kullanılan maddeler de dâhil olmak üzere işin planlanması, organizasyonu
    ve uygulanması, kişisel koruyucu donanımların seçimi, temini, kullanımı, bakımı, muhafazası ve test edilmesi
    konularının, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına ve genel iş güvenliği kurallarına uygun olarak sürdürülmesini
    sağlamak için işverene önerilerde bulunmak.
    2) İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirmek. Yazılı
    bildirimler iki nüsha olarak hazırlanır, imzalanır ve bir nüshasını iş güvenliği uzmanı muhafaza eder.
    3) İşyerinde meydana gelen iş kazası ve meslek hastalıklarının kaydının tutulması, kaza ve meslek
    hastalığının nedenlerinin araştırılması ve tekrarlanmaması için alınacak önlemler konusunda çalışmalar yaparak
    işverene önerilerde bulunmak,
    4) İşyerinde meydana gelen ancak ölüm ya da yaralanmaya neden olmayan, ancak çalışana, ekipmana
    veya işyerine zarar verme potansiyeli olan olayların nedenlerinin araştırılması konusunda çalışma yapmak ve
    işverene önerilerde bulunmak.
    b) Risk değerlendirmesi;
    1) Risk değerlendirmesinin yapılması konusunda yapılacak çalışmaları planlamak ve risk değerlendirmesi
    sonucunda alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemleri konusunda işverene önerilerde bulunmak, planlanan
    çalışmaların tamamlanmasını takip etmek,
    c) Çalışma ortamı gözetimi;
    1) Çalışma ortamının gözetiminin yapılması, işyerinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı gereği yapılması
    gereken periyodik bakım, kontrol ve ölçümlerin planlanması ve uygulanması konularında yapılacak çalışmaları
    planlayarak işverenin onayına sunmak, yapılanları izlemek,
    2) İşyerinde kaza, yangın veya patlamaların önlenmesi için yapılan çalışmalara katılmak, bu konuda
    işverene önerilerde bulunmak, uygulamaları takip etmek; doğal afet, kaza, yangın veya patlama gibi durumlar
    için acil durum planlarının hazırlanması çalışmalarına katılmak, bu konudaki periyodik olarak eğitimlerin ve
    tatbikatların yapılmasını ve acil durum planı doğrultusunda hareket edilmesini izlemek ve kontrol etmek, durum
    hakkında rapor hazırlayarak işverene sunmak,
    ç) Eğitim, bilgilendirme ve kayıt;
    1) Kanunun 17 ve 30 uncu maddelerine göre çıkarılacak Yönetmeliğe uygun olarak, çalışanlara verilmesi
    gereken eğitimleri belirlemek, planlamak ve uygulamak.
    2) Çalışma ortamının gözetimi ile ilgili çalışmaları kaydetmek ve yıllık değerlendirme raporunu işyeri
    hekimi ile işbirliği yaparak hazırlamak.
    3) İşyerinde çalışanlara verilecek bilgilendirme çalışmalarını düzenleyerek işverenin onayına sunmak ve
    uygulamasını kontrol etmek.
    4) Gerekli yerlerde hazırlanacak iş sağlığı ve güvenliği talimatları ile çalışma izin prosedürlerini
    hazırlayarak işverenin onayına sunmak ve uygulamasını kontrol etmek.
    d) İlgili birimlerle işbirliği;
    1) İşyeri hekimi ile işbirliği yaparak yıllık çalışma planını hazırlamak.
    2) İşyeri hekimi ile işbirliği yaparak iş kazaları ve meslek hastalıkları ile ilgili değerlendirme yapmak,
    tehlikeli olayın tekrarlanmaması için inceleme ve araştırma yaparak gerekli önleyici faaliyet planlarını
    hazırlamak ve bu konuları da içerecek şekilde yıllık çalışma planını hazırlayarak işverenin onayına sunmak ve
    uygulamaların takibini yapmak.
    3) Varsa iş sağlığı ve güvenliği kurullarıyla işbirliği yapmak,
    4) Çalışan temsilcisi ve destek elemanlarının çalışmalarına destek sağlamak ve işbirliği yapmak

ygtr hoca, barutçu ve osmanmermer bu yazıya teşekkür etti.
  13. omeruni

omeruni TÜİSAG Üyesi

Eğer böyle bir soru soruyorsan bence sen bu işe hiç başlama, bildiğin bir işi yap derim. Mühendis oldum ama ne yapacağım bilmiyorumdan farksız...

14. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

Siz doğuştan tecrübelisiniz galiba. Bidiklerinizi meslektaşalarınızla paylaşmak bu kadar mı zorunuza gidiyor. Belkide işe ilk başlarken sizde o arkadaşımızın bildiği kadar tecrübeye sahiptiniz. Düşünün birkere işe yeni başlamışınız bir sürü fikirler havada uçuşuyor. En önemlisi yanlış yapıp cezaevine gireceksiniz gözünüzü okadar korkutmuşlarki nerede başlayacağınızı bilemiyorsunuz. Siz olsanız fikir almak için sormazmısınız? Lütfen biraz Empati kurunuz.

15. bünyamin yavuz

bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar birbirimize köstek değil destek olmak için buradayız. Bu işi uzun süreli yapmış olmak bile eksiğimizin olmayacağı anlamına gelmeyeceği gibi, yeni başlamış bir arkadaşında ne yapması gerektiği konusunda yardım talep etmesi kadar doğal birsey olamaz diye düşünüyorum. Bu işi madem iyi bilen arkadaşlar var, bilmeyenlere yol göstermeye çalışması yerine motivasyonu bozmasına hiç gerek yok, yorum yazmasın kendi içinde kalsın daha iyi olur diye düşünüyorum. İyi çalışmalar

16. eddi

eddi TÜİSAG Üyesi

Biraz sakin arkadaşlar....

17. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

Bence sen kendi bilgini kendine sakla başkalrıyla paylaşma ozaman diyecek bir sözünüz olamaz. Ama bırakın yardım edecek olanlar bilgi paylaşımı yapsınlar.

Barış12, manchestain, muratumutakgul ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  18. denizdeniz

denizdeniz TÜİSAG Üyesi

sayın arkadaşlar bu form isg uzmanlarının bilgi tecrübe ve sorunlarının paylaşıldığı bnece bir sürü mühendislik odasından daha başaralı bir site ,kimse kimseyi bu forma üye olun diye zorlamıyor belirlli kurallara uyulduğu sürece herkesin konu açma yardı isteme bilgi paylaşma hakkı olduğunu düşünüyorum üye olunduktan sonra karşınızdaki rencide etmek hakeret etmek ne kazadırır bize bilmiyorum :(

aksehirli3442, Barış12, Aslı AKBABA ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  19. dilekaltinok

dilekaltinok TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Sevgili arkadaşlarım,
    Hepimizin daraldığı, bunaldığı dönemler var, lütfen sakin olalım. Bu tür yazışmalar bizleri yormaktan öte geçmeyecektir. Yardım etmek istemeyen arkadaşlarım ricam, sessiz kalınız ve konuyu görmezden geliniz. Yardım edeceklere engel olmayınız. Ana temamızın paylaşım olduğunu lütfen hatırlayınız.
    Soru soran arkadaşlarımdan da ricam biraz daha fazla araştırarak, açılmış konulara göz gezdirerek, zamanımızı daha kaliteli kullanacağımıza inanmaktayım.
    Hassasiyetiniz için şimdiden teşekkürler

20. atalay.ayaz

atalay.ayaz TÜİSAG Üyesi

Teorik bilgi yi tüm kaynaklardan eksiksiz elde edebilirsiniz fakat uygylamalar her zaman farklı oluyor. ihtiyac duyduğumda başka formlardan yararlanırım sizi ego larınızla başbaşa bırakıyorum orada mutlu olun.

DERYA ve Ali KÖKSAL bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica