Tartışma Işe Giriş Raporlarını Bireysel Olarak Verebilirmiyiz?

Konu, 'İşyeri Hekimliği Hakkında Güncel Tartışmalar' kısmında Naksu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. Naksu

    Naksu TÜİSAG Üyesi



    Arkadaşlar biliyorsunuz bir süredir aile hekimlikleri vs.nin işe giriş raporu vermeleri yasaklandı.Sadece işyeri hekimlerinin vermesine izin verildi.Herkes bir telaş rapor alabileceği yerleri bulmaya çalışıyor.Bu konuda bazı OSGB ler harekete geçtiler ve rapor vermeye başladılar.Benim merak ettiğim acaba herhangi bir bağlantım olmasa da bireysel olarak sertifikamla bu raporları verebilirmiyim.Bazı firmalar bize gelip çalışanlarımıza bu raporları sen verirmisin diyorlar.Eskiden çalışma bakanlığı kabul ederdi. Şimdi durum nedir acaba?



     
  2. Naksu

    Naksu TÜİSAG Üyesi



    Ya bu konuda bir bilgisi olan veya en azından duyumu olan yok mu ??



     
  3. musa_tabak

    musa_tabak TÜİSAG Üyesi

    İş yeri hekimi olan herkes işe giriş periyodik kontrol formu adı altında olan raporu verebilmektedir. Yanlız işyeri hekimliği yapabilmek için ikamet adresinin olduğu il baz alınmaktadır.Kaldiki işyeri hekimleriyle ilgili yayınlanmış bir yönetmelik bulunmamakta direk 6331 sayılı kanuna istinaden şuanda sistem bu şekilde işlemektedir. DİYE BİLİYORUM....

     
    Naksu bu yazıya teşekkür etti.
  4. saplanti

    saplanti TÜİSAG Üyesi


    İŞE GİRİŞ SAĞLIK RAPORLARIİLE İLGİLİ DUYURU

    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun “Sağlık gözetimi” başlıklı 15. maddesinde işe giriş sağlık raporları, sağlık muayeneleri ve bu raporların kimler tarafından düzenleneceği belirlenmiştir.

    Ancak, aynı Kanunun 38. maddesine bakıldığında iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin düzenlendiği 6 ncı maddenin yürürlük tarihi “Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımıtarihinden itibaren iki yıl sonra,” ve “50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,” hükümleri ile kademeli geçişle düzenlenmiştir.

    Bahsi geçen işyerleri için işyeri hekimi istihdamı zorunluluğu 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince henüz başlamamış olduğundan, bunun bir sonucu olarak bu işyerleri için 5 inci maddedeki “sağlık raporlarının” kademeli geçişsüresi boyunca işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınması zorunluluğu da yürürlüğe girmemiştir. Bu nedenle kamuoyunda sağlık raporları ile ilgili tereddüt hasıl olmuştur.

    Diğer yandan Sağlık Bakanlığının 07.05.2004 tarihli 2004/67 sayılı Özel Hastanelerde Sağlık Kurulu Raporu Düzenlenmesi Hakkında Genelgesinde “Özel hastanelerde; usulüne uygun olarak teşekkül ettirilmiş olsa bile özürlü sağlık kurulu raporu, vergi muafiyeti raporu, yurt dışı tedavi raporu, maluliyet raporu, özel tertibatlı araç ithali amacıyla alınan raporlar gibi özellikli raporlar verilemez” hükümleri yer almakta olduğundan özel sağlık hizmeti sunucuları tarafından işe giriş ve aralıklı sağlık muayenelerinin yapılması mümkün görünmemektedir.

    Kanunun ilgili maddeleri yürürlüğe girene kadar, iş sağlığı ve güvenliği yönünden özellikli rapor niteliğinde olan işe giriş ve aralıklı sağlık muayeneleri Kanun öncesinde olduğu gibi kamu sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenebilir.

    Kamuoyuna saygıyla duyurulur.



    Kaynak csgb



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    Naksu, xxx xxxxx ve Selcen bu yazıya teşekkür etti.
  5. nedim ecevit

    nedim ecevit TÜİSAG Üyesi



     
  6. nedim ecevit

    nedim ecevit TÜİSAG Üyesi

    Eğer işyerinde işyeri hekimi varsa, o işyerinin risk değerlendirmesine göre öngöreceği tetkikleri isteyip inceleyerek ve fizik muayenesini yaparak tek başına işe giriş raporu rapor verebilir, görüşündeyim.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. mmetin

    mmetin TÜİSAG Üyesi



     
  8. sel per

    sel per TÜİSAG Üyesi


    Sayın Naksu bu konuyu ben de merak ediyorum. Bir sonuç elde edebildiniz mi acaba?

     
  9. aydın deniz karataş

    aydın deniz karataş TÜİSAG Üyesi

    herkese selam. iyi çalışmalar. yazılanlardan net bir cevap alamadım. guruba sormak istediğim bir işyeri hekimi bireysel olarak işe giriş raporu verebilir mi.? yoksa çalıştıkları işyerinin işyeri hekiminden mi almaları gerekiyor. bu konuda bir boşluk var gibi. 6331 sayılı kanunda işyeri sağlık ve güvenlik biriminden veya hizmet alınan ortak sağlık güvenlik biriminden rapor alınır diyor. bu durumda işçi işe başlamadan önce işyerinin kendi hekiminden mi almak zorunda oluyor. bu konudaki uygulamalarla ilgili bilgisi yada örneği olan varmı. bilgilerinizi paylaşabilirmisiniz?

     
  10. eay

    eay TÜİSAG Üyesi


    İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev Yetki Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik'in Geçici 3. Maddesi aşağıda olup kırmızı ile yazılı kısımlar ilgili madde ile ilgili benim yorumumdur. Umarım sorunuza yardımcı olur.

    ----------------
    GEÇİCİ MADDE 3 – (1) 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin bir ve ikinci kısımlarında belirtilen işyerlerinde (işyeri hekimi görevlendirme zorunluluğu olmayan işyerlerinde), iş sağlığı ve güvenliği yönünden özellikli rapor niteliğinde olan işe giriş ve periyodik sağlık muayeneleri aynı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce olduğu gibi (demek ki kanunun yürürlüğe giriş tarihinden önce de durum aynı şekildeydi) kamu sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenir.
    --------------------

    Bu durumda,
    işyeri hekiminin veya OSGB'nin, Bakanlık Onaylı sözleşmesi olmayan işyerine vereceği sağlık raporlarının geçerli olmayacağı;
    işyeri hekimi görevlendirme zorunluluğu olmayıp herhangi bir işyeri hekimi ile bakanlık onaylı sözleşmesi bulunmayan işyerlerinin ise sağlık raporlarını kamu hizmet sunucularından alması gerektiğini düşünüyorum.

     
    m.bice bu yazıya teşekkür etti.
  11. Kemal Erdal Çelen

    Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

    Sayın eay,
    Bakanlık Onaylı sözleşmesi olmayan iş yeri tanımlamanızı açıklayabilir misiniz?

     
  12. eay

    eay TÜİSAG Üyesi

    Sayın Kemal Bey,

    sanırım anlatımda bir bozukluk olmuş. Cümlenin tamamını şu şekilde yeniden ifade etmek isterim

    işyeri hekimi görevlendirme zorunluluğu olmayıp, herhangi bir işyeri hekimi ile (İSG-KATİP'ten) sözleşme yapmayan işyerlerinde çalışanların sağlık raporlarının kamu hizmet sunucularından alması gerektiğini düşünüyorum.

     
    Brolin bu yazıya teşekkür etti.
  13. Kemal Erdal Çelen

    Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

    Konuya netlik getirmesi açısından ilgili duyuruyu bilgilerinize sunarım. Kalın sağlıcakla.

     
    nihalokcular ve emirbuyuran89 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

  1. guvenlik için sağlık raporu alamadim

Yandex.Metrica