Soru : Isg Eğitimleri Belgelenmesi

serenayla

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Merhaba
sayın iş güvenliği uzmanları isg eğitimlerinde katılımcı belgesini yada sertifikasının aslını kişilerin kendisine mi yoksa özlük dosyasına mı koyduruyorsunuz. Yasada bununla ilgili bahsedilmemiş sadece özlük dosyasında saklanır diyor.
Ancak alınan eğitimler kişiye özel olduğu için aslını kişiye fotokopisini özlük dosyasına koymamız gerek diye düşünüyorum.
Sizler nasıl bir uygulama yapıyorsunuz?

O

ozgurisguvenlik

Guest
Sertifikanın geçerliliği yoktur. İmzalı tutanak esastır. Onu saklayın, sertifikaları çalışanlara verin. İsterseniz birer hatıra fotokopi saklayabilirsiniz.

serenayla

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
teşekkür ediyorum cevabınız için

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sertifikaların önemleri vardır, işyerinizde iş kazası olduğunda soruşturmaya gelen polisler imza föylerini değil, eğitim sertifikalarını istemektedir. O yüzden hatıradan ziyade zorunluluk için özlük dosyalarını tutmanız gerekecektir. Ayrıca o sertifikalar kişiye özelde olsa, işyerinin korunması ve yasal zorunluluğunda olduğu için özlük dosyasında bulundurulması her zaman doğrusu olacaktır. Adam o sertifikayı alıp başka bir işyerine gidip benim sertifikam var, eğitim vermenize gerek yok gibi bir tutum içerisine giremeyeceğinden onlara verilmesinin de bir anlamı yoktur. Eğitim sertifikası dışında, mesleki eğitim belgesi, forklift operatörü belgesi, kazancı, kaynakçı belgesi gibi belgeleri varsa bunlar adam sizden ayrıldığında da işine yarayacağından aslını çalışana verip fotokopisini dosyasına koyabilirsiniz.

s0LaR pLe.X.uS

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
şaka yapıyor olmalısın.. sertifikanın geçerliliği yok ne demek.. 12 teftiş geçirdim ve istemeyen müfettişe rastlamadım.. yanlış bilgilendirme yapmayalım..

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN
USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Eğitimlerin belgelendirilmesi

MADDE 15 –(1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.

(2) Eğitimlerin işyeri dışındaki bir kurum tarafından verilmesi durumunda bu kurumun unvanı da düzenlenen sertifikada yer alır.

taner buldunn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kiaiye vermek yeterli onemli olan tutanak ve imzadir

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Eğitimler için Eğitim katılım formu imzalatılarak çalışanlar için Eğitim katılım sertifikası verilmektedir. Bu sertifikaların geçerliliği tabiki vardır. Çalışanların eğitimleri ile ilgili yönetmeliğe açınız ve bakınız sertifikada olması gereken bilgileri.
Bu kadar detaylı bilgi verilen sertifikaların geçersiz olduğunu söylemek anlamsız olacaktır.
Verilen eğitimleri belgelendirilmesi esas olduğu için biz sertifikaları özlük dosyalarında , eğitim katılım formunu ise İSG Klasöründe bulunduruyoruz. Talebi olan çalışanlara da birer örnek sertifika verilmektedir.

sas

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Eğitim katılım imza föyü (katıldığına dair çalışanın imzası) ve eğitim sonunda sertifika verilmesi gerekiyor. Eğitim sertifikası verebilmek için iş güvenliği uzmanın eğiticinin eğitimi belgesi olması iş müffetişleri tarafından istendiğini duydum. Kafama takılan çok tehlikeli yerlerde yıl içerisinde 16 saat eğitim verildikten sonra tek sertifika verilse (sertifikanın ekinde 16 saatlik eğitimler listelense) olur mu?

Not: Yangın eğitiminde de 1. Seviye yangın eğitici eğitimi sertifikalı kişinin vermesi gerekiyor.

mesutozgur28

Üye
TÜİSAG Üyesi
Kesinlikle sertifika lazımdır, Bende birçok teftiş geçirdim.

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Eğitim katılım imza föyü (katıldığına dair çalışanın imzası) ve eğitim sonunda sertifika verilmesi gerekiyor. Eğitim sertifikası verebilmek için iş güvenliği uzmanın eğiticinin eğitimi belgesi olması iş müffetişleri tarafından istendiğini duydum. Kafama takılan çok tehlikeli yerlerde yıl içerisinde 16 saat eğitim verildikten sonra tek sertifika verilse (sertifikanın ekinde 16 saatlik eğitimler listelense) olur mu?

Not: Yangın eğitiminde de 1. Seviye yangın eğitici eğitimi sertifikalı kişinin vermesi gerekiyor.
Sertifika verilmesinde Eğiticilerin eğitimi belgesine gerek yoktur. Çalışanlara verilen eğitim işletmenin yada hizmet alınan OSGB nin iş sağlığı ve güvenliği uzmanı tarafından verilmesi yeterlidir ve bu eğitimler sonunda ilgili yönetmelikte belirtilen bilgilerin içerdiği eğitim katılım belgesi-sertifikası veriliyor.

silifke

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sertifikayı özlük dosyasında bulunudurun. Lakin teftişlerde zaten seritifkalar istenir.Ama sertifikanın gerçekten olup olmadığı yada gerçekten çalışana ne karşılığı verildiği ve bunun alındığının teyit edilmesi imza formu hatta ve hatta eğitim soonucu yapılan sınav kaıtları ile belli olur. hepsini saklayın derim.Ben öle yapıyorum.Hiç bir çalışan ben bu eitime girmedim diyemez.Sonuçda eğitim aldığı andaki fotoğraflarını bile saklıyorum.Her hangi bir ölümlü yada normal iş kazasında seritifkadan çok imza formuna bakarlar. Saygılarımla

O

ozgurisguvenlik

Guest
Uzun zamandır bakmamışım baya yazan olmuş. Arkadaşlar, hepinize buradan bir sertifaka gönderebilirim ama bu sertifikalar sizin eğitim aldığınızı ıspatlamaz. (Çalışan imzası olmayan sağlık raporlarının geçerli olmaması gibi). Sertifikaların bir geçerliliği yoktur, asıllarını çalışanlara verebilirsiniz. İmzalı tutanaklar geçerlidir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.