Soru : İsg Hakkında Merak Ettiklerim

Hüseyin Zengin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhabalar isg yi bir suredir arastiriyorum ve internette cok farkli farkli bilgilere denk geldim yani kafamdaki sorulara kesin cevaplar bulamadım derken bu forumu keşfettim. Merak ettiğim birkaç konu var ama öncelikle kendimi tanıtarak başlayayım. Ben 19 yaşındayım ve üniversite sınavına hazırlanıyorum. İsg de yazmayi düşünüyorum ama kafama takılan birkaç nokta var ve sizlere danışmak istedim. Eğer isg okursam kafamda şöyle bir rota çizdim bölümü okumayı sonrasinda calisip ayni zamanda yüksek lisans yapmayı planlıyorum. Kafama takilan noktalar ise şöyle:

1- sizler bu işin uzmanları olarak bu bölümü tavsiye ediyor musunuz?

2- c, b ve a sınıflarının maaşları ne kadar? (burda yanlış anlasilmamasini istedigim bir nokta var sırf maaş için bu bölümü tercih etmiyorum bölümün ne kadar büyük sorumluluk getirdiginin farkındayım ve maaş için yapilacak bir meslek olmadigini dusunuyorum)

3- bir isci çocuğu olarak gercekten işçiler, iscilerin haklari konusunda duyarliyim. acaba isg ler calisma alanlarindaki guvenligi tam olarak saglayabiliyor mu yani patronlar uzerinde etkileri ne kadar gerekli önlemleri aldirabiliyorlar mi?

4- calistiginiz yerde meydana gelebilecek herhangi bir kazada siz ne kadar sorumlu oluyorsunuz? (tabi ki cok buyuk bi sorumlulugunuz var ama soyle ornek vereyim ilk olarak bir yanlisi farkettiniz ve patronu uyardiniz fakat önlem alinmadi ve bir kaza oldu ne kadar sorumlusunuzdur? ikinci olarak ufak bir detayi gözden kacirdiniz ve bir kaza oldu ne kadar sorumlu olursunuz? bunlar vicdani olarak cok buyuk sorumluluklar biliyorum ama yasal olarak durum ne oluyor?

5- dagcilikla ilgili biriyim ve bu sene federasyon egitimlerine katilmayi düşünüyorum bunun isg ye olumlu bir etkisi olur mu?

6- bir cok yerde isg sertifikasi reklamlarina denk geldim insanlarin sertifika alarak uzman olmasi hakkinda ne düşünüyorsunuz ve bu sektörü nasil etkiliyor?

7- alaninizin geleceğini nasil görüyorsunuz?

Biraz uzun oldu kusura bakmayin ama hayatim boyunca yapacagim mesleği seçerken kafamda soru işareti kalmamasini istiyorum. Sizin, bu işin uzmanlarının, görüşleri ve tavsiyeleri benim icin çok değerli. Şimdiden çok teşekkür ederim. :)

Muruvetd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Hüseyin,

Ben C sınıfı uzmanım yüksek lisans yaparak B sınıfı sınavına girdim 3 Aralıkta ve 2 yıldır da OSGB'de uzmanlık yapıyorum.

Sorularını madde madde açıklamak istiyorum
1-İş Sağlığı ve Güvenliği bölümününden çok mühendislik gibi bölüm okuyup daha sonra İSG kursuna gidip sertifika almanının daha avantajlı olduğunu düşünüyorum, sebebi ise mühendislik okuduğunda teknik bilgiyi daha fazla öğreniyorsun ben biyoloji mezunu olarak makina, elektrik,inşaat gibi konularında baya zorlandım ama çalışıp araştırırsan kendinde öğrenebiliyorsun.

2-Maaşlar konusunda çok iç açıcı değil yani aldığın sorumluluğa göre maaşlar düşük.Tabi bunu OSGB'ler için söylüyorum istisnalar vardır elbet. Birde senden firma bağlamanı isteyen OSGB'ler var hem pazarlamacı hemde Uzman olarak çalışmanı isteyebilirler.

3- İşçilerin güvenliğini elimizden geldiğince sağlamaya çalışıyoruz ama özel sektörde %100 sağlamak işverene bağlı o yüzden bu işin devlet eliyle yapılmasını ümit ediyoruz.

4-İş kazasında ilk sorgulanıcak kişi işveren arkasından da iş güvenliği uzmanıdır.Hayati tehlike arz eden durumlarda işveren sözlü uyarılır, Onaylı deftere yazılarak yazılı uyarılır eğer hala yapmıyorsa bakanlığa şikayet edilir. Eğer bu sıralamayı takip ediyorsan hukuki sorumluluktan kurtulabilirsin ama bu adımları gerçekleştirmediğinde işverenle birlikte sende ceza evine girebilirsin.

5-Dağcılıkla ilgili pek birşey söyleyemiceğim.

6-İSG sertifikaları herkese değil bazı meslek gruplarına veriliyor. "İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının görev yetki ve sorumlulukları" yönetmeliğini incelersen görebilirsin sertifika alman için eğitim alıp daha sonra bakanlığın yaptığı sınava girip 70 alman gerekiyor.Zaten üniversitelerde bölümleri yokken bizler sertfikaları böyle aldık.

7-Açıkçası C sınıfı uzman sayısında şuan yığılma var, her sektörde olduğu gibi arz talep dengesi korunmazsa işsizlik ordusuna katılan çok olucak.

Nacizane benim düşüncelerim,katılan olur olmaz onu bilemem ama benim düşüncelerim bunlardır.

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Merhabalar isg yi bir suredir arastiriyorum ve internette cok farkli farkli bilgilere denk geldim yani kafamdaki sorulara kesin cevaplar bulamadım derken bu forumu keşfettim. Merak ettiğim birkaç konu var ama öncelikle kendimi tanıtarak başlayayım. Ben 19 yaşındayım ve üniversite sınavına hazırlanıyorum. İsg de yazmayi düşünüyorum ama kafama takılan birkaç nokta var ve sizlere danışmak istedim. Eğer isg okursam kafamda şöyle bir rota çizdim bölümü okumayı sonrasinda calisip ayni zamanda yüksek lisans yapmayı planlıyorum. Kafama takilan noktalar ise şöyle:

1- sizler bu işin uzmanları olarak bu bölümü tavsiye ediyor musunuz?

2- c, b ve a sınıflarının maaşları ne kadar? (burda yanlış anlasilmamasini istedigim bir nokta var sırf maaş için bu bölümü tercih etmiyorum bölümün ne kadar büyük sorumluluk getirdiginin farkındayım ve maaş için yapilacak bir meslek olmadigini dusunuyorum)

3- bir isci çocuğu olarak gercekten işçiler, iscilerin haklari konusunda duyarliyim. acaba isg ler calisma alanlarindaki guvenligi tam olarak saglayabiliyor mu yani patronlar uzerinde etkileri ne kadar gerekli önlemleri aldirabiliyorlar mi?

4- calistiginiz yerde meydana gelebilecek herhangi bir kazada siz ne kadar sorumlu oluyorsunuz? (tabi ki cok buyuk bi sorumlulugunuz var ama soyle ornek vereyim ilk olarak bir yanlisi farkettiniz ve patronu uyardiniz fakat önlem alinmadi ve bir kaza oldu ne kadar sorumlusunuzdur? ikinci olarak ufak bir detayi gözden kacirdiniz ve bir kaza oldu ne kadar sorumlu olursunuz? bunlar vicdani olarak cok buyuk sorumluluklar biliyorum ama yasal olarak durum ne oluyor?

5- dagcilikla ilgili biriyim ve bu sene federasyon egitimlerine katilmayi düşünüyorum bunun isg ye olumlu bir etkisi olur mu?

6- bir cok yerde isg sertifikasi reklamlarina denk geldim insanlarin sertifika alarak uzman olmasi hakkinda ne düşünüyorsunuz ve bu sektörü nasil etkiliyor?

7- alaninizin geleceğini nasil görüyorsunuz?

Biraz uzun oldu kusura bakmayin ama hayatim boyunca yapacagim mesleği seçerken kafamda soru işareti kalmamasini istiyorum. Sizin, bu işin uzmanlarının, görüşleri ve tavsiyeleri benim icin çok değerli. Şimdiden çok teşekkür ederim. :)

1- Öncelikle ben mühendislik okumandan yanayım mümkünse, bölümü okuyan arkadaşlar kızmasın lütfen ben mühendislik yaklaşımı çözümü yapabilen bireyleri istiyorum yanımda. Ama kuzenimin iki yıllık bilgisayar vs okumasındansa isg okumasını çok istemiştim veya şu an çevremdeki kişilere öneriyorum mühendislik olmayacak kişilerde. Özetle tavsiyedeyim.

2- C sınıfı maaşları asgari ücretle ---- gidiyor :) çok üst sınır filan yok sana bağlı. 1500 de alabilirsin 5000 de. İşin A sı B si C sine değil de işe bakanlara denk gelirsen. Yabancı dil de çok etkili bu skalada bence. A sınıfı için de 15000 - 17000 civarı birşey duymuştum. Tabanı var bi de bu işin hiç söylemek bile istemiyorum forumda yazıyor zaten 4000 vs diye.

3- İş güvenliği uzmanı arkadaşın ahlakına kalmış o durum. nasıl ki devlet memurları var suratına bakmaz bugün git yarın gel, devlet memurları var güleryüzlü yardım etmek isteyen edemeyince üzülen; o misal.

4- İki örnekte de bizler sorumluyuz :) Forumu incelerseniz örneklerini görürsünüz, nasıl sorumlu olmayacağımızı da.

5- IRATA belgesi ile misler gibi İş güvenliğinden daha fazla para kazanırsınız endüstriyel dağcılık yapabilirseniz hem eğlenir hem çalışır hem de para kazanırsınız.

6- İlk sorunuza verdiğim yanıtta saklı cevabı, karşı değilim. Sadece bazı bölümler için önyargım var ama arkadaşlar alınmasın kendileri kendi gelişimleri ile çok ilgili. Ne inşaat mühendisi olup da inşaatta sertifikası ile iş güvenliği yap(a)mayan gördüm.

7- Geleceği güzelleştirecek, mesleğimize saygınlık katacak bizleriz arkadaşlar. İşverene taşerona ezilip de mesleğe de geleceğine de sövmeye hakkımız yok. Biz dik durursak onların geleceği bizim elimizde.

Hüseyin Zengin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
İki cevap için de ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tavsiyeleriniz benim için değerli. Öncelikle teknik bir bölüm okuma ihtimalim biraz düşük çünkü sayısalcı değilim. Fakat isg okursam öyle sınava girdim geçtim okul bitti tarzinda değil de kendimi gercekten gelistirerek, arastirarak, okul disinda ek çaba sarf ederek okumayı planlıyorum. Şimdilik kafamdaki soru işaretlerini giderdim fakat forumu takipte kalacağım, öğreneceğim cok şey var :)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.