Soru : Isg Ile Çevre Arasındaki Ilişki Nedir?

Okan67

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
İSG ile Çevre arasındaki ilişki nedir? Standarda baktığımızda (OHSAS 18001 ile ISO 14001) sanki sadece isimleri değişik gibi. Ben ortak noktanın SAĞLIK olduğunu düşünüyorum. Bu konuda sizlerin düşüncesini merak ediyorum.
Selamlar,

A. Aytuğ KADIOĞLU

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Acil durumlar, yangın eğitimi ve tatbikatı konusunda da ortak noktaları var.

yusuf.dulda

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
OHSAS ve 14001 aslında yönetim sistemleri olarak çok benziyor ama ayırt edilebilen belirli noktalar var.

14001 de incelenmesi gereken asıl kısım faaliyet sahanız dışına olan etkiler..
OHSAS da ise incelenen kısım faaliyet sahası içinde olanlar...

Çoğu zaman ayrımını yapmak çok zor oluyor.. Hatta Belgeleme firmaları bile aradaki kesin çizgiyi çıkaramıyorlar..

Acil durumlara hazırlıklı olma ve müdahale maddeleri birebir örtüşürken diğer maddelerde (faaliyetle ilgili olanlar) saha içi ve saha dışı etki olarak incelenebilir.

Eğer bir sistem kuracaksanız veya kurulu sistemi geliştirmeyi düşünüyorsanız entegre olarak hareket etmek en doğrusu olur..

Bu aralar sistem kurmakla çok fazla meşgul oldum, çenem düştü :)

ilkay Kıran Öztürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ohsas 18001 ve ıso 14001 birçok noktası ortaktır, çevre güvenliği için alacağınız önlemler, aynı zamanda iş ve işçi güvenliği için de gereklidir. kesin bir çizgi ile ayrılamayacağı gibi birbirini kapsamayan çok nadir maddeler bulunur

experience

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar bırakın OHSAS'ı ISO'yu lütfen daha geniş bir pencereden bakın olaya lütfen.Bi kere her iki konuda da merkezde insan ve insan sağlığı ve insan sağlığı derken de çevre ve çevre sağlığı konuları gündeme geliyor.Artık ülkemizde insanların diğer insanların sağlığına,vücut bütünlüğüne,çevresine vereceği zararların aslında geleceğimize,ülkemizin refahına ve dünyada insanca yaşayabilmenin sürdürülebilirliğine vurulabilecek en büyük darbe olarak görülmesi gektiği bir döneme giriyoruz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.