Soru : İsg Katip İçe Görevlendirme

Ersin Topçu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İsg katip te sözleşmeler ile ilgili benim de bir sorum olacak, cevaplayabilirseniz çok sevinirim. Kendi oturduğum apartmanda risk değerlendirmesi ve acil durum planı çalışmaları için uzman arayışı oldu. Yöneticimiz ben de uzman olduğum için bana teklif etti ama şimdiye kadar isg uzmanı olarak çalışmadığım için İSG KAtip üzerinden yapılacakları bilmiyorum. Önce apartman yönetiminin beni kısmi süreli sözleşme ile çalışan olarak mı göstermesi gerekiyor, sonra karşılıklı isg katip üzerinden sözleşme mi yapacağız? Açıkçası ayrıntılı cevap verebilecek olan olursa çok sevinirim.
şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba Umut Bey,

Hayırlı olsun öncelikle. Apartmanınız e-bildirge kullanıcı kim ise onun T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle İSG-Katip sistemine giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra apartmanınızın SGK Sicil numarası gözükmüyorsa alt tarafta "E-bildirge kullanıcısını güncelle" işlemini yapmalısınız. ( Eğer SGK Sicil numarası gözüküyorsa beklemeden içe görevlendirme yapabilirsiniz) 3 gün sonra tekrar giriş yaparak apartmanın SGK Sicil numarasını gördüğünüzde "Yeni İçe Görevlendirmeden" işleminizi yapabilirsiniz. Tabi bu işlemi yaparken Apartmanınız sizin için 1 günlük sigortalı göstermesi gerekiyor.

sibel kara

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba ;
Aklıma takılan birkaç şey var İSG Katip sistemi üzerinden sözleşme yaparken içe görevlendirme de otomatik olarak çıkan saatler mi onaylanıyor? Yoksa üstünde değiştirme mi yapıyoruz ? Birde B sınıfına geçişte SGK dökümünde illa İş Güvenliği Uzmanı meslek kodunun mu olması gerekli ? Çünkü fabrikada asıl görevim dışında içe görevlendirme olarak uzmanlık yapıyorum. Bu yüzden SGK da asıl görevimin kodu yer alıyor. Bu konularda yardımcı olur musunuz?

A.kadir Acar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
bende isg uzmanı olarak içe görevlendirme ile çalışıyorum yani hem asıl işimi yapıyorum hemde 30 gün süreli isg uzmanı olarak çalışıyorum. sınıf yükletmek için ne yapmalıyım yada bu durumda hak kaybım oluyor mu?

Hkn_Erdoğan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Avukat
isg katip içe görevlendirme de, 4 ayrı firma ile 30 günü ( 5+2+15+8 gün ) tamamladığımızda emeklilikte normal 30 gün tek yatan çalışana ne gibi fark olur? en üst sigorta primi ile emekli maaş belli oluyor, böyle düşük olacak değil mi? bu konuda cevap verebilecek arkadaş var mı?

Ersin Topçu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
isg katip içe görevlendirme de, 4 ayrı firma ile 30 günü ( 5+2+15+8 gün ) tamamladığımızda emeklilikte normal 30 gün tek yatan çalışana ne gibi fark olur? en üst sigorta primi ile emekli maaş belli oluyor, böyle düşük olacak değil mi? bu konuda cevap verebilecek arkadaş var mı?
Bir fark olmaz. 4 ayrı bir firmadan toplam ne kadar prim ücreti yatıyorsa öyle hesaplama yapılır.

pelin ateş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
İs guvenlik uzmani olarak ic gorevlendirme olarak çalisiyorum ama 30 gunluk sgk diger meslegim uzerinden yatiyor bu durumda sinif yukseltme sinavina girerken sorun olur mu? Çalisma suresinden sayilmiyormu?Bu konuda yardimci olabilirmisiniz?

K.Onur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
İs guvenlik uzmani olarak ic gorevlendirme olarak çalisiyorum ama 30 gunluk sgk diger meslegim uzerinden yatiyor bu durumda sinif yukseltme sinavina girerken sorun olur mu? Çalisma suresinden sayilmiyormu?Bu konuda yardimci olabilirmisiniz?
Merhaba Pelin Hanım,
Aynı durum benim içinde geçerliydi.Fakat ben A sınıfı olduğum için beni pek etkilemedi.Sigorta meslek kodu olarak ig uzmanı olarak sgk nız yatırılırsa sıkıntınız ortadan kalkacaktır.Yasal olarak içe görevlendirilme isg katipten yapıldığı sürece aslında bir sıkıntı bulunmamaktadır.Yani bir üst sınıfa yükselme için bir alt sınıfta yasal süre zarfında bu görevi ifa ettiğinizi kanıtlamanız isg katipteki sözleşme başlangıç tarihi kabul edilmektedir.Saygılarımla.

Büşra Aksoy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar, İçe görevlendirme şeklinde aynı firmada 1 den fazla isg uzmanı çalışabilir mi? 2. içe görevlendirme kişisi olarak isg katip üzerinden atanmaya müsade etmiyor sistem. Kayıt olmuyor. Acil cevaplarınızı beklerim. Şimdiden çok teşekkürler.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar, İçe görevlendirme şeklinde aynı firmada 1 den fazla isg uzmanı çalışabilir mi? 2. içe görevlendirme kişisi olarak isg katip üzerinden atanmaya müsade etmiyor sistem. Kayıt olmuyor. Acil cevaplarınızı beklerim. Şimdiden çok teşekkürler.
Mevzuat açısından sıkıntı olmamakla birlikte sistem kabul etmiyor.

ceren123

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba içe görevlendirme yaparken sisteme sözleşme yüklemek gerekiyor mu?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.