TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

Isg Katip Uzerinden ( Elektronik Ortamda) Iş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi Bildirimi

Konu, 'İSG Katip Hakkında Herşey' kısmında AhmetBBozbay tarafından paylaşıldı.

 1. emrahbkoroglu
  Offline

  emrahbkoroglu TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)


  arkadaslar benim 2 ocakta bakanlığa gönderdiğim sözleşmeler hala onaylanmadı onun için ben bildirim yaptığım sözleşmeleri isg katip üzerinde tekrar yapıyorum 2. H.Ece ALTINTAŞ
  Offline

  H.Ece ALTINTAŞ ISGfrm Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)


  Bence bu büyük bir soru işareti...
  Sözleşme yapıp 1 nüshasını bakanlığa göndermiş ama henüz onaylandığına dair bir evrak almayan kişilerin tekrar sözleşme yapması mı gerekiyor?

  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı 3. H.Ece ALTINTAŞ
  Offline

  H.Ece ALTINTAŞ ISGfrm Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  bir soru daha :)
  isg katip üzerinden tekrar sözleşme yaptığınızda tarih olarak bugünü mü atıcak yoksa sizin eskide yaptığınız sözleşme tarihi mi geçerli olacak?

  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

 4. emrahbkoroglu
  Offline

  emrahbkoroglu TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  yaklaşık 20 kere gönderdiğim sözleşmeler ile ilgili bilgi almak için 170 i aradım ki başka muhattap bulmak zor.

  sonuç olarak her seferinde "ilgili personelde işlem sırasına alınmış" cevabını aldım ve sözleşmelerimi isg katip üzerinden yeniden yaptım. ayrıca isg katip te sözleşme yaptığınızda sistem tarih ve saat olarak sizin sözleşmeyi onayladığınız anı yazıyor, si farklı bir tarih yazabilmek gibi bir imkanınız yok.

  sevgili bakanlık lütfedip 2 ay sonra onay yazısı göndermeye kalkarsa yada sisteme incelediği ve onayladığı sözleşmeleri girmeye kalkarsa baksın görsün ki ben zaten o işi halletmişim. ben olayı biraz böyle yorumluyorum. zaten duyuruda da dediği gibi "Yukarıda yer alan işlemlerin yapılmış olması, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme bildirimlerinin Genel Müdürlüğümüze bildirilmiş olması olarak kabul edilecek olup, bu işlemden sonra herhangi bir evrak işlemi yapılmasına ihtiyaç bulunmamaktadır."

  Hakan ERSOY ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 5. Aktasi
  Offline

  Aktasi TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)

  Emrah bey sgk e bildirimde sirket numarasiyla giris yapiliyor katip sistemine ise yetkili kisinin e devlet sifresiyle girisi yapiliyor. Bnm burda kafam karisti. Calistigim firma holding. Kurumsal bir insaat firmasi. Sgk da once bir sirket yetkilisi tanimlamakmi gerekecek bizim
  İcin.

 6. emrahbkoroglu
  Offline

  emrahbkoroglu TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Ben sırası ile karşılaştığın sorunları ve neler yaptığımı anlatayım.

  1-İlk once işverenin e devlet şifresi ile katip sisteme giriş yapmaya çalışın

  *Karşınıza sistemi kullanmaya yetkili olmadığınızı söyleyen bir uyarı çıkarsa, muhasebecinizin veya mali müşavirinizin şifresiyle sisteme giriş yapın. bunlar işe yarayabilir. Ben bizzat denedim. mali müşavirde hallettim işi.

  2- Hiç biri işe yaramaz ise SGK ya dilekçe vermek zorunda kalacaksınız sanırım ama ben onlarlada görüştüm pek bilgileri yok bu yetkilendirme konusu ile ilgili.

  3- İşverenin şifresi işe yaradı diyelim, sisteme girdiğinizde şirketin nace kodu ve tahlise sınıfı görünmüyor olabilir.

  *Bu durumda sgk nın sistemine girip bunların tespiti için talimat vermeniz gerekiyor ama bilmiyorum ne kadar sürede cevap geliyor.

  4- Sisteme girdiniz bir şekilde nace kodu ve tehlike sınıfı yok. sgk nın sistemine girdiniz fakat sgk nın sisteminde nace kodu ve tehlike sınıfı tespit edilmiş. Tekrar sgk ya dilekçe vermeniz gerekiyor. Ben şuan yaşıyorum aynı sorunu.

  5- işverenin sifresi ile sisteme girdiniz holding olduğu için birden fazla şirket var normal olarak. fakat olacak ya sizin sözleşme yapmak istediğiniz şirket listede yok. Tekrar sgk ya dilekçe vermek zorundasınız. Şuan bu sorunuda yaşıyorum.

  6- Bunların hiç biri ile karşılaşmadığınızı varsayalım sözleşme yapmak istediğiniz uzman kapit havuzuna kayıtlı olması gerekli yoksa sözleşme yapamazsınız. neyseki en kolayı bu

  Benim yaşadığım sorunlar ve karşılaştığım sorunlar şuan bunlar. 2 şirketten yukarıdaki sorunların çözülmesi için sgk ya dilekçe verdirdim. bir sonuca ulaşabilirsem sizinlede paylaşırım. Umarım fazla karışık olmamıştır.

  MAHMURE ESENKAL, mekabe, smmmderya ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.

 7. w w w . 1 K P S S . com
  KPSS ve ÖABT Sınavlarına Hazırlık, Videolar, Günlük Kamu İş İlanları

 8. Aktasi
  Offline

  Aktasi TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Tesekkur ederim zaman ayirdiginiz icin bugun personel ve muhasebe birimleri olayi anlamaya calisiyorlar yarin deneyebilcez sanirim Eger yapabilirsek bende gelismeleri aktaririm. Tesekkur ederim bilgiler icin.

 9. kadirulgul
  Offline

  kadirulgul TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Arkadaşlar yukarda yayınlanan klavuzu da incereseni, bundan sonraki yapılan sözleşmeler ıslak imzalı değil elektronik ortam da olacak.Ayrıca çıktı alıp imzalayıp bakanlığa göndermenize gerek yok.

 10. kadirulgul
  Offline

  kadirulgul TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Sayın Yetkili,
  Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri ile işyerleri arasında yapılan sözleşmeler, 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında, Genel Müdürlüğümüzce İSG-KÂTİP programı üzerinden takip edilmektedir.
  Bu çerçevede;
  OSGB Sorumlu Müdürü tarafından İSG-KÂTİP sistemi üzerinden tanımlanan dışa görevlendirmeler/sözleşmeler, 12/2/2013 tarihi itibariyle sözleşme yapılan işyerinin yetkilisi (SGK’ da işveren/işveren vekili/ortak/yönetici/muhasebe olarak kayıtlı olan işyeri yetkilisi” tarafından e-devlet şifresi ile giriş yapılarak onaylanacaktır.
  Bu nedenle, tanımlanmış bulunan ve onay bekleyen dışa görevlendirmeler de dahil olmak üzere, daha sonra tanımlanacak dışa görevlendirmelerin tamamının, işyeri yetkilisi tarafından onaylanması gerekmektedir.
  Yukarıda yer alan işlemler, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmelerinin Genel Müdürlüğümüze bildirimi olarak kabul edilecektir. Ayrıca, bu işlemden sonra herhangi bir evrakın Genel Müdürlüğe gönderilmesine ihtiyaç bulunmamaktadır.
  Söz konusu görevlendirmelerin yapılması sırasında;
  - - Hizmet alan işyeri bilgisine ulaşılamamasının ilgili işyerinin SGK sicil numarasının farklı bir şekilde tanımlı olması durumundan,
  - Hizmet alan işyerinin SGK sicil numarası kullanılarak seçilebilmesine rağmen görevlendirme yapılamaması durumunun, ilgili işyerinin Tehlike Sınıfları Tebliğine uygun bir tehlike sınıfı seçilmemiş olması veya görevlendirilen iş güvenliği uzmanının işyerinin tehlike sınıfına uygun sertifikasının olmamasından kaynaklanacağı bilinmelidir.
  Bu nedenle, işlemlere gerekli özenin gösterilmesi ve tamamlanan işlemlere ilişkin olarak Bakanlık yetkililerine ilave soru yöneltilmemesi ve sistemin kullanımıyla ilgili yaşanabilecek sorunların çözümü için, öncelikle sistemde yer alan kullanma kılavuzundaki “OSGB modülü”nün incelenmesi uygun olacaktır.
  Bilgileriniz rica olunur.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü
  Yetkilendirme Daire Başkanlığı


  mehmet elçin bu yazıya teşekkür etti.
 11. MARBLE_İSG
  Offline

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Medeni hal:
  Bekar
  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (B)
  Arkadaşlar bu olay OSGB deki uzmanlar için mi geçerli.Diğer uzmanlar da yapabiliyormu sözleşmesini bu şekilde...Yapan arkadaşlar var mı?

 12. emrahbkoroglu
  Offline

  emrahbkoroglu TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Sadece OSGB lerdekiler için değil tüm uzmanlar için geçerli.

 13. mühendis85
  Offline

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Medeni hal:
  Bekar
  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (B)
  Benim durumum daha enteresan arkadaşlar, katip kimlik numaramı gösteriyor ama ismim ve soy ismim görünmüyor sistemde :) Bakanlık SGK ya yönlendiriyor SGK bakanlığa, kimsenin bilgisi yok bu konuyla ilgili, başvurduğum tüm birimler şaşkın şaşkın yüzüme bakıyor. İSG Katip nedir, OSGB nedir, gibi sorulara defalarca cevap vermek zorunda kaldım. İş Güvenliği diyorum, karşıdan gelen soru, Pardon ne güvenliği dediniz? :) En sonunda Tophanede ki bölge müdürlüğüne gittim. Bu işlerden biraz anlayan biri bana şunları söyledi:
  Bu konuyla hiçbir ilgimiz yok, bu sistem tamamen bakanlığın kurduğu bir sistem ve biz müdahale edemiyoruz. Sizin gibi birçok kişi başvuruda bulundu ama hiçbirine yardımcı olamadık. Biz SGK ya gönderiyoruz SGK bize geri gönderiyor şeklinde ekledi :)
  Bu arada tüm bu atraksiyonlardan önce meşhur 3 haneli numarayı aradım 170. Bana verdikleri cevap takdire şayan :)
  Telefondaki ses: Bu problem bakanlıktan kaynaklanıyor sizinle bir ilgisi yok. Sistem yeni olduğu için bu tür aksaklıklar oluyor.
  Ben: Yani sonuç ?
  Telefondaki ses: Sorun bizden kaynaklanıyor...
  Ben: Yani benim ne yapmam gerekiyor ?
  Telefondaki ses: Bilemiyorum gelen bilgide böyle bir şey yazmıyor ...
  Ben: ???

  Gülüyorum artık böyle olaylara. Geçenlerde işçilerden biri bana, sürekli gelip bizi kontrol ediyorsunuz ne iş yapıyorsunuz diye sordu. İş güvenliği uzmanıyım dedim. Silahlı silahsız ? diye sordu :) Hadi bu işi hiç bilmeyen birinin böyle bir soru sorması gayet doğal da bölge müdürlüklerinden SGK dan aynı soruyu duymak içler acısı...

  Cihangir, FİLİZ FİYCİ ve kral0609 bu yazıya teşekkür etti.
 14. Cevre5559
  Offline

  Cevre5559 TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  aşağıdaki maillere derdini anlatan bir yazı at sanırım bu kişiler ilgileniyor bu işlerle benimde bilgilerim doğru fakat isim yaşar diye gözküyordu mail attım bi kaç gün sonra düzeltmişler.
  iacar@csgb.gov.tr
  fkarakaya@csgb.gov.tr]

  kral0609 ve mühendis1985 bu yazıya teşekkür etti.
 15. kadirulgul
  Offline

  kadirulgul TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  arkadaşlar isminizin sistemde cıkıp cıkmaması değil belgenizle ilgiler TC kimlik no yazınca cıkıyorsa sıkıntı yok. bizimde B sınıfı arkaşımızın ismini 00 çıkartıyor.Bizde bundan sonra onu CEmıs Bond adını koyduk.herkes mutlu

  mehmet84 ve mühendis85 bu yazıya teşekkür etti.
 16. cemburulday
  Offline

  cemburulday TÜİSAG Üyesi

  Geçmiş tarihli onaylı olan sözleşmelerin isg Katibe aktarımı sırasında,göreve başlama tarihi olarak sisteme girişin yapıldığı tarih mi kabul edilicek ,yoksa sözleşmenin onaylandığı geçmiş tarihin girilebiliceği bir sekme bulunmaktamdır.Şayeet bu konu düşünülmediyse B sınıfı için az bir süresi kalan C sınıfı uzmanlara sıkıntı yaratmıcakmıdır? bu konuda bilgisi olan arkadaşımız bulunmaktamıdır?

 17. ozdemir
  Offline

  ozdemir TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Geçmişe yönelik yapılan tüm sözleşmelerin isg katip programı üzerinden yenileneceği kanısındayım. Eskiden yapılan sözleşmelerin hiçbiri İSG katip üzerinde görünmüyor. (Arkadaşlarımdan biliyorum) Sanırım bakanlık tüm sözleşmeleri tek tek sisteme girmek yerine yenilenmesini istiyor. böylece bu işin angaryasından kurtulacaklar.

  İSG katip üzerinden yapılan sözleşmelerde tarih seceneği yer almamaktadır. sözleşmenin onaylandığı tarih sözleşme başlangıç tarihi olarak kabul edilecektir. yani geçmişe yönelik yapılan tüm sözleşmeler yenilenecektir.

  İSG katip programı ile ilgili tespit ettiğim en büyük sıkıntılardan biri firmaya ait olan bilgileri eş zamanlı olarak SGK bilgi sisteminden almamaktadır. Dolayısıyla firmanın SGK sicil nosu, NACE kodu, Çalışan sayısı gibi konularda yapılan değişiklikler eş zamanlı olarak görüntülenememekte bu durumda sözleşme yapmanıza imkan vermemekte yahut hatalı bilgilerle sözleşme yapmanıza neden olmkatadır.

 18. H.Ece ALTINTAŞ
  Offline

  H.Ece ALTINTAŞ ISGfrm Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Yeni bir sözleşme yaptığım taktirde, B sınıfa geçebilmem için doldurmam gereken sürenin yeniden başlaması anlamını taşımaktadır! :k_karışık:
  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

 19. Aktasi
  Offline

  Aktasi TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Duyuruda eski sozlesmelerinde sisteme tekrar girilmesi gerektigi yaziyor. Bu sizin b sinifina gecmk icin zorluk cikartcagini sanmiyorum cunku yeni cikan is guvenligi uzmanlarina ait yonetmelikte sirketin yazisinida istiyorlar yani firma bu kisi bende 3 senedir uzman olarak calisipr buda sozlesmemiz diye egitim kurumu bu belgeleride istiycek o yuzden bi sorun cikacagini sanmiyorum. Bakanlik suan tek amaci her sirketin sistemde gozukmesi uzmani olmayana ceza kesmesi. B ye gecerken ilk asamada katip sistemine bakmayacaklarini dusunuyorum. Sisteme girseniz dahi benik kanaatim eskiden yapildigi gibi isverenle ek 4 u doldurmaniz ve saklamaniz. Burasi turkiye ne olur ne olmaz :)

  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 20. Ali KÖKSAL
  Offline

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (A)
  Aynen öyle Ece hanım bende sizin gibi düşünüyorum.

 21. ozdemir
  Offline

  ozdemir TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  neden böyle düşünüyorsunuz anlamadım? C sınıf olarak tek sözleşme üzerinde 3 yıl görev yapma durumu söz konusu değil. sözleşmelerinizin toplam süresi dikkate alınacaktır. Eski sözleşmeniz geçersiz sayılmayacak, sadece yenileme yapacaksınız.

  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :


 1. İSG KATİP SİSTEMİ SORULARI

Sitemap    HTML Sitemap

Yandex.Metrica