TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

Isg Katip Uzerinden ( Elektronik Ortamda) Iş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi Bildirimi

Konu, 'İSG Katip Hakkında Herşey' kısmında AhmetBBozbay tarafından paylaşıldı.

1. narkissos

narkissos TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzman Adayı (C)

iyi çalışmalar.şimdi bi kaç sorum olacak. 1. si isg katipten form doldurduğumuz nokta da işi çözmüş oluyor muyuz ? bakanlıktan onay gelme süreci nasıl oluyor.öyle bir kısım göremedim.sözleşme imzaladığımız iş yeri hekimi şuan çalışıyor görünüyor.bir de zarfla sözleşmeyi bakanlığın adresine göndermeyi düşünüyorum sizce de bu işi daha sağlam hale getirir mi yoksa isg katipten formu doldurmus olmam yeterli mi

2. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)

Sözleşmenin İS-KATİP üzerinden işveren ve iş güvenliği uzman veya işyeri hekimi görevlendirilmesine ilişkin süreci ayrıntılı olarak açıklayan belgeyi bilgilerinize sunarım. Kalın sağlıcakla.

Ekli Dosyalar:

sozkan, alp2020, baran aydemir ve 9 kişi daha buna teşekkür etti.
  3. TÜİSAG GOOGLE MAIL GRUBUNA KATILDINIZ MI ?

Gün içerisinde mevzuatlardaki gelişmelerden ve sitemizde paylaşılan önemli belge ve dosyalardan sizleri hızlı bir şekilde haberdar edebilmemiz için 21.500 üzerinde üyesi bulunan Google Mail grubumuza bekliyoruz. Üyelik için aşağıdaki adrese tıkladıktan sonra çıkan kutucuğa mail adresinizi yazmanız gerekmektedir. Akabinde mail adresinize gelecek olan maili onayladığınız taktirde grubumuza katılımınız tamamlanacaktır. 
    Grubumuza katılmak için lütfen aşağıdaki linki tıklayın;

http://groups.google.com/group/isgfrm/subscribe 
    Saygılarımızla, 
    TÜİSAG Yönetimi

4. kral0609

kral0609 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Kemal bey, biz 12 gün önce sgk dan işyeri yetkilisi kaydını yaptırdık.Bağlı bulundugumuz sosyal güvenlik merkezine.sistemde tanımlandı.e devlet şifrem vardı zaten daha önceden.ancak isgyh den İSG-KATİP sistemine girince Firma bilgilerim çıkmıyor.Daha önceden uzman olarak çalıştığım için eski sözleşmelerim çıkıyor sadece.Bakanlığı arıyorum hiçkimse açmıyor telefonları.açanlarda biraz bekleyin sisteme eklenıyor bilgiler deniyor vs oyalıyolar.ne yapmalıyım.

5. Kemal Erdal Çelen

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Programda çıkmayan söz konusu firma sizin ortağı olduğunuz firma mı? Değilse firmanın SGK'dan yetkilisi tarafından İS- katipten giriş yapılması gerekir. Eğer sorun yine çözümlenmiyorsa sürecin başa dönülerek yeniden değerlendirilmesi gerekir. Kalın sağlıcakla.

kral0609 bu yazıya teşekkür etti.
  6. kral0609

kral0609 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Firmada ben çalışanım.Firma beni yetkilendirdi.sgk dan kaydını yaptırdık işveren vekili olarak.ancak hala sistemde edevlet şifremle girdiğimde firma adı gözsükmüyor.anlamadım gıttı.

7. Kemal Erdal Çelen

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    İSG Katip havuzuna iş güvenliği uzmanı olarak görebiliyormusunuz?

8. w w w . s a g l i g i m i c i n . com
    Sağlıklı Yaşam Rehberiniz - Şifalı Bitkiler, Diyet Listeleri, Gebelik, Tüp Bebek ve daha fazlası...

9. kral0609

kral0609 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    İSG KATİP e iş güvenliği uzmanı olarak girebiliyorum.edevlet ile girdiğimde sadece İSG PROFESYONELLERİ BİREYSEL GİRİŞ/ BİREYSEL GİRİŞ (C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI) yazıyor.normalde ben sgk ya işverenvekili olarak kayıt yaptırdım.ama isg katipe girince normalde firma adımın gözükmesi lazım ama gözükmüyor 12-13 gundur.yukardaki yazıyor giriş kısmında.

10. Kemal Erdal Çelen

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Evet

ooccanpolat bu yazıya teşekkür etti.
  11. Aktasi

Aktasi TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Hem vekil
    Hem uzmanmi olacaksiniz oda iyimis

12. degiray

degiray TÜİSAG Üyesi

Genel cevap vereyim.
    1. Öncelikle katip de yapılan sözleşme neticesinde bildirime gerek yok. Bu sistemi zaten kağıt-kürek uğraşılmasın , kaytını daha rahat tutmak için yaptılar.
    2. Personel müdürü , muhsabeci filanla uğraşmayın hiç, direk işveren veya ortak veya sgk da kaydı olan işveren vekili olsun. En sağlam ve doğru yol işverenin girerek sözleşme yapması
    3. Bu sözleşmeler "belirsiz süreli iş sözleşmesidir" Firmalar ile şahıslar arasında yapılan sözleşme genel şartları açıklama için yapılır. 4857 sayılı iş kanuna göre 20 gün içinde çalışana şartları ( mesai şartları , maaş zamanı , genel kuralları vbb. ) içeren bildirim yapmalıdır. Ki firma ile çalışan arasında yapılan sözleşme bunları kapsar.
    4. Çok tehlikeli bir yeri hiç denemedim. C sınıfı olarak 6331 uyarınca " tehlikeli" ve "az tehlikeli" olan yerlerle her türlü sözleşme yaparsınızki gayet rahat bir şekilde yapılıyor

mekabe bu yazıya teşekkür etti.
  13. H.Ece ALTINTAŞ

H.Ece ALTINTAŞ ISGfrm Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)

Çok Tehlikeli yeri ben denedim olmuyor... Alttaki seçenekte A ve B sınıfı var... C sınıfı çıkmıyo seçenekte....

H.Ece ALTINTAŞ
    C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

14. puxavidas

puxavidas TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)

A veya B sınıfı isg uzmanının bulunduğu çok tehlikeli bir işyerinde C sınıfı bir uzmanında bu sözleşmeyi imzalamak istediğinde nasıl bir yol izlenebilir ? Yani iş çok tehlikeli olduğu için C sınıfı uzman isg katip üzerinden sözleşme yapamayacak mı ? ( İş yerinde A sınıfı uzman mevcut)

15. seldakaraer

seldakaraer TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    şirket muhasebecisi e- bildirge ile şirketin NACE kodunu girdiği zaman firma sistemde görünüyor. ondan sonra firma sahibi yada yetkilisi e devlet şifresi yada mobil imza yada e imza ile girip sözleşmeyi dolduruyo. oradan isg uzmanıda onaylıyor. sorun NACE kodunda sonunda ben yapabildim

16. okyanus

okyanus TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    ben yazılı olarak sözleşmemi bakanlığa göndermiştim onay yazımda 3 ay önce geldi. isg katipte baktığımda sözleşme görünmüyor. oradan tekrar kayıt mı yapmam gerekiyor?

17. istanbul44

istanbul44 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    tehlikeli sınıf için B ve C seçilebiliyor mu?Henüz bu sisteme işverenim giremedi.Alo 170 i aradım oradaki çalışanlar ısrarla benim B sınıfını seçemeyeceğimi söylüyorlar.C sınıfıyım ben.B sınıfı için 2 işyeriyle sözleşme yaptım.Sisteme giremediğim için emin olamıyorum.Bu arada risk analizi yapmak için çalışmaya başladım ama sözleşmeniz onaylanmadan hiç birşey yapmayın diyorlar.Bu arada işveren kendini sisteme tanıtacak ama ben tereddütte kaldım.

18. alpbey

alpbey TÜİSAG Üyesi

Bakanlığın sayfasında duyuru var okuyun lütfn. herkes katipten yapacak diye biliyorum.

GT-N7000 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

19. istanbul44

istanbul44 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    6331 sayılı Kanunun geçici 4.maddesinde 3 yıl süreyle C sınıfı uzmanların B sınıfına bakacağı yazıyor.Buna istinaden B sınıfı yerlerle anlaştım ama İsg-katip te henüz işveren tanımlatamadık.Alo 170 i aradım orada görüştüğüm 2 eleman ısrarla benim B sınıfını alamayacağımı 750 prim günü yede 3 yıl şartını söylediler.Benim bildiğim bu A sınıfı için bu şarttı.Ama o kadar ısrar ettiler ki tereddütte kaldım.Ne yapmalıyım bilemedim.Ön sözleşmeleri yaptık .Her ihtimale karşı yolladık e -posta olarak.Risk değerlendirmesi yapmak için o işyerinin İş güvenliğ uzmanı olma şartı var.Çalışmalara baş lamak için sözleşmenin onayı beklememiz gerekiyormuş.Bu da zaman kaybı en azında ön hazırlıkları yapmak istiyorum ne yapmalıyım.?

20. Kemal Erdal Çelen

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Sayın yetkiliye geçici maddeden ne anladığını sormak lazım. Yoksa bizim bilmediğimiz geçici 4. maddenini iptali mi söz konusu. sözleşme süreniz bildirim tarihinden itibaren başlamıştır. Belirtiğiniz gibi 750 prim ödeme koşulu A sınıfı çok tehlikeli işyerlerinde deneyimli kişiler için geçerlidir. Alo 170 deki kişi elmalarla armutları karıştırmış gibi görünüyor. Yolunuz açık olsun. Kalın Sağlıcakla.

İş sağlığı ve güvenliği kanununun geçici madde 4’de:
    (1) bu kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (a) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (b) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (b) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (c) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.’ denilmektedir.

Buna göre:
    6331sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (a) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (b) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi;
    Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (b) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (c) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi,
    Kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

esin kaban bu yazıya teşekkür etti.
  21. mytho

mytho TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Bende bunu merak ediyorum...

22. Kemal Erdal Çelen

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık: