Isg Katip Uzerinden ( Elektronik Ortamda) Iş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi Bildirimi

Konu, 'İSG Katip Hakkında Herşey' kısmında AhmetBBozbay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. serdarpala

serdarpala TÜİSAG Üyesi

C belge az tehlikeli işlerde uzmandır. tehlikeli işlerde ise yeterli sayıda B uzman olmadığından 3 sene görev yapabilirsin diyor. kanunun tam uygulanamadığı bu dönemde a sınıfı işler için de c lere teklifler gelir. daha ucuz olduğu için tabiki. A sınıfı uzman Tank gibidir. öyle bir bidon benzinle çalışmaz:) Mantıklı olun. gerçekten hakkını verebileceğiniz hakim olabileceğiniz, bildiğiniz yada kolayca çözebileceğiniz işler ile koşturun. (koşturalım) çok hakim olduğumuz yerler de bile kaza olma ihtimali bizim alacağımız tedbirlere rağmen vardır.6331 ile taşın altına önce biz koyuyoruz elimizi. lütfen dikkat.

mekabe bu yazıya teşekkür etti.
  2. alpbey

alpbey TÜİSAG Üyesi

Bende c yim. Ama tehlikeli sınıf için katipten söz yaptım sorun olmadı..

GT-N7000 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

esin kaban bu yazıya teşekkür etti.
  3. tivibu06

tivibu06 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar 6 yıldır enerji sektöründe çalışmaktayım C sınıfı uzmanım ve çalıştığım işyeriyle sözleşme yapmak istiyorum bu aşamada bazı sıkıntılarla karşılaştım bu konuda sizin fikirlerinizi öğrenmek için yazıyorum;

1-) Muhasebecimiz sgk ya NACE kodu bildirirken çalıştığımız alandan alakasız bi kod seçmiş ve Çok Tehlikeli sınıfta bir kod ben yeni çıkan tehlike sınıfı tebliğine göre değerlendirdiğimde Tehlikeli sınıfta olması gerektiği kanısındayım. Ancak yılbaşında muhasebecimizde değişti ve bu kodu güncellersek SGK ile sorun yaşarmıyım diye tereddütleri var sonuçta çalışanların SGK primleri değişeceği için incelemeye gelirler diye korkuyor. Sizce bu güncelleme başımıza iş açarmı SGK ile?

2-) İSG KATİP sisteminden o sektörde tecrübeli olduğunu SGK primi ile kanıtlayarak Tüm Tehlike Sınıflarına bakabilir (yönetmelikteki ibareye göre) nasıl yapacaz sistem böyle birşeyi kabul etmiyor şuanda?

4. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Evet.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. uzmknn

uzmknn TÜİSAG Üyesi

Şu SGK da yetkilendirme işi için hala bir adım atamadım. SGK ya yazı ile başvurduk fakat tel ilede sorayım diyorum fakat tel ile ulaşmak mümkün değil

6. fehmi

fehmi TÜİSAG Üyesi

işverenim sgk da yetkili olmasına rağmen katipe giremedi bizde bakanlığı aradık sorunla ilgili dilekçe yazın dediler dilekça yazıp bugün kargoladık saçma sapan işler 1 aydır iş görüşmesi yaptım anlaştım bakanlık kapıısna gelince bekle allah bekle saçmalık

hem adama cezayı işlet hem zorunlu kıl heö sözleşme için altyapıyı hazırlama bizim memurluk böyle işte

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. kral0609

kral0609 TÜİSAG Üyesi

Merhabalar ben 20 gün oldu sgk ya kayıt yaptıralı hala isg katipte firmanın adı gözükmüyor.Bunlar daha sistemin altyapısını hazırlamadan sistem çıkardılar.Bakanlığa gittim ilgilenmiyorlar bile.Telefon açıyorum hiçbiri cevap vermiyor.Bekleyin düzelecek deyip baştan savıyolar beni.ÇSGB İş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğünde çalışan iş güvenliği uzmanlarının hiçbiri telefonlara bakmıyor.Başbakanlığa(BİMER) intetrnetten şikayet ettim.Hiçbirinin ilgilenmediğini ve telefonlara bakmadıklarını yazdım.Bence herkes sorunu üst mercilere taşısın.BİMER e yazsın bu düzelmeyecek yoksa.umarım başbakanlık bu kurumdaki çalışanlar hakkında gerekeni yapar.iyi günler

8. fehmi

fehmi TÜİSAG Üyesi

bu konuda Katılamam ben ehr aradığımda bakanlık yetkilisi ile görüşüyorum bekletilmeden galiba yoğun değiller o kadar

9. kral0609

kral0609 TÜİSAG Üyesi

Valla sizi bilemem ben ama ben bütün gün aradığımda hiçbiri açmıyor telefonu.maillere zaten cevap vermıyolar.neyse önemli değil.

10. degiray

degiray TÜİSAG Üyesi

Yazdıklarım ile cevap arasında bir bağ oluşturamadım?

11. MARBLE_İSG

MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

Eğer Bakanlığa elden sözleşme verme olayı olsa idi yeni yönetmeliğe göre sözleşme ekine c sınıfı bir uzmanın 750 gün sgk primi konulabilirdi.Peki soruyorum artık madem sözlşmeler ve onaylamalar isg-katip ten yapılacak,çok tehlikeli iş yerinde çalışacak c sınıfı iş güvenliği uzmanı nasıl 750 gününü ispatlayacak.Birşeyler yapıyorlar ama hep eksik ve aksak...

12. Kemal Erdal Çelen

Söz konusu uygulama Nisan ayında başlayacak olup sırası gelince çözümlenecektir. Zannediyorum sizin de düşündüğünüz gibi hizmet döküm belgesinin posta ile gönderilmesi şeklinde uygulama yapılacağı akla yakın gelmektedir. Kalın sağlıcakla.

bohehe ve seezgn bu yazıya teşekkür etti.
  13. çevremüh

çevremüh TÜİSAG Üyesi

Kemal Bey merhabalar, iyi çalışmalar. iş güvenliği konusunda çok tecrübeli ve bilgi sahibi olduğunuzu gördüm ve bir konuda fikrinizi almak istiyorum. sorun şu: C sınıfı isg uzmanlığım var. özel bir hastane ile anlaşma sağladım. onlina olarak bakanlığa bildirim yapıldı. fakat bildirim yapılırken nace kodu hastane olarak değil de depolama hizmetleri olarak girildi. iş veren o şekilde yaptı. çünkü hastane olarak girince a ve b den başka kabul etmiyormuş sistem. girilen diğer nace kodu da şirketin ticari ünvanında yer alıyor. bu şekilde sistem onay verdi ve ben çalışmaya başlayacağım.bu durumda benim burada çalışmamda bir sorun çıkar mı? çıkarsa belgeme veya diplomama zarar verecek bir durum ortaya çıkar mı

14. Hakiki Bilgi

Hakiki Bilgi TÜİSAG Üyesi

bence çıkmaz,sadece işveren depo kısmının dışındaki tehlike gruplarında işgüv. uzmanlığı bulundurmadığı için cezayı yaptırım ile karşılaşır.Ayrıca o bölümlerde yapacağınız r.değerlendirmesinde imzanız ve kaşenizin hükmü ollmaz.

seezgn bu yazıya teşekkür etti.
  15. Kemal Erdal Çelen

Rahatlıkla söyleyebilirim ki sizin açınızdan ve söz konusu iş yerine ilişkin herhangi bir olumsuzluk durumunda görevinize ilişkin bir kusur saptanmadığı sürece başınız ağrımaz. Ancak: Hastanenin işvereni ilk teftişte en hafif tabiri ile ve caizse ayvayı!....yer. Açıklamanızdan anladığım kadarı ile hastane iş kolu kodu maalesef; işverenin hatalı beyanı üzerine ve SGK sorumlusunun dikkatsiz bir onayı ile tescil edilmiş gibi görünüyor. Bu nedenle belki?... Nace kodu bağlamında yapılacak düzeltme öncesi için, cezai ve idari yasal sorumluluktan kurtulabilir!. Şimdilik size önerim , söz konusu iş yerinde risk değerlendirmesi, risk yönetimini vb. hizmetleri çok dikkatle ve özenle yapmanızda yanadır. Ayrıca işin diğer bir yönüyle de işveren; yaklaşık çalışan başına %3 oranında aylık primleri eksik ödemekte ve devleti zarara sokmaktadır. Son olarak size tavsiyem; Nace kodunda SGK nezdinde değişiklik başvurusu yapması konusunda işvereninizi uyarmanız olacaktır. Yanıtım size biraz olsun yararlı oldu ise lütfen teşekkür butonuna basınız. Kalın sağlıcakla.

16. kral0609

kral0609 TÜİSAG Üyesi

Sezgin kardeş işvereninizi uyarmak zorundasınız.sizlik bişey yok.hastane için de yapacagınız çalışmaların resmiyetı olmaz.çunku sız sadece depodan sorumlusunuz.suan hastanelerın çok tehlıkelı sınıfta yer aldıgını bilmeyen yok.o yüzden işveren topu diker cezayı yer..onlarda size neden uyarmadın bızı dıye topu sıze atar.siz soyleyın sorumlulugu atın ustunuzden

seezgn bu yazıya teşekkür etti.
  17. çevremüh

çevremüh TÜİSAG Üyesi

evet çok haklısınız zaten ben de onu düşünüyordum. henüz orada çalışmıyorum pazartesi başlayacağım. ama bu durum kafamı karıştırmıştı gidip konuşacağım artık adam da beni işe almaz :) sorun şu ki iş verenin bu durumdan haberi yok sanıyorum. çünkü bütün bu veri giriş işlemlerini şu an mevcutta çalışan uzman arkadaş yapmış, kendisine aynen bu şekilde durumu anlattım ve içime sinmeyen açıklamalar yaptı. işverenin kafasını karıştırma falan filan. doğru değil bu yaptığı. ben gidip işe başlamadan durumu iş verene anlatayım, ,işe almazsa da almaz artık sağlık olsun

18. kral0609

kral0609 TÜİSAG Üyesi

haklısın kardeş bizler fırsatçı değiliz.uzmanız uzman hemde İş Güvenliği Uzmanı :)

19. tivibu06

tivibu06 TÜİSAG Üyesi

bu 750 gün sgk primini ıspatlayıp çok teklikeli sınıfada bakabilme olayı netleştimi ne şekilde sözleşmeyi gönderecez bilgisi olan varmı acaba?

20. ma_den_ci

ma_den_ci TÜİSAG Üyesi

tebliğ yayınlanacak denildi, yok. acaba isg katip programında değişiklik yaptılar mı c sınıfı uzmanların geriye dönük çalıştığı işler sisteme mi aktarıldı.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica