Isg Kurul Üyelerinin Eğitimlerini Kim Verir?

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında ATHYGEIA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. ATHYGEIA

    ATHYGEIA TÜİSAG Üyesi



    Merhaba arkadaşlar İSG kurul üyelerinin eğitimi ile ilgili yönetmeliklerde herhangi bir madde var mıdır?



     
  2. degiray

    degiray TÜİSAG Üyesi



    İşveren dışında ki herkes işçidir.İşçilerin eğitimlerini İsg uzmanı verir.



     
  3. denizdeniz

    denizdeniz TÜİSAG Üyesi

    İş Kanunun 77. maddesi gereğince işverenler; işçileri karşı karşıya bulundukları mesleki riskler, alınması gerekli tedbirler, yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmek ve gerekli iş sağlığı ve güvenliği eğitimini vermek zorundadırlar. Yapılacak eğitimin usul ve esasları 7 Nisan 2004 tarihli resmi gazete'de yayımlanan "Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik" de belirtilmiştir.

    Buna göre;

    İşverenler, işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamının tesis edilmesi için, çalışanları, yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmek, onların karşı karşıya bulundukları mesleki riskler ve bunlarla ilgili alınması gerekli tedbirler konusunda işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği eğitim programlarını hazırlamak, eğitimlerin düzenlenmesini, çalışanların bu programlara katılmasını sağlamak ve verilecek eğitim için uygun yer, araç ve gereç temin etmekle yükümlüdürler. Asıl işveren-alt işveren ilişkisi kurulan işyerlerinde, alt işverene ait çalışanların eğitimlerinden, asıl işveren, alt işverenle birlikte sorumludur.

    İşverenler, çalışanların yaptığı veya yapacağı işle ilgili bilgisinin olmaması, eksik olması ya da mevcut bilgisinin yetersiz kalması gibi hususları dikkate alarak işe başlamadan önce, çalışma yeri veya iş değişikliğinde, iş ekipmanlarının değişmesi halinde ve yeni teknoloji uygulamalarında, çalışanların aşağıda belirtilen eğitim programlarından geçmelerini sağlayacaktır.

    Yargıtay'ın kararlarında da eğitimin önemine vurgu yapılmaktadır, Yargıtay 10. Hukuk Dairesinin 23.03.1982 gün ve E1498 ve K1701 sayılı kararında; "İşçiyi eğitmeden çalıştırmaya başlayan işveren, meydana gelen iş kazasından sorumludur." Yargıtay 9.Hukuk Dairesinin 16.6.2004 Tarih ve 2004/21-365 Esas, 2004/369 Karar sayılı kararında "İş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim, bir kısım mevzuat ve hükümlerini içeren belgelerin verilmesiyle değil, eylemli olarak bu bilgilerin aktarılması ve öneminin kavratılması ile sağlanabilir." Denilmektedir.

     
  4. denizdeniz

    denizdeniz TÜİSAG Üyesi

    isg kuruluğu tüzüğü



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     

    Ekli Dosyalar:

    İsmail TÜRKER bu yazıya teşekkür etti.
  5. ATHYGEIA

    ATHYGEIA TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim ama benim sorum şu: İSG Kurulları Hk. Yönetmelik Madde 6 - Eğitim: "İşveren tarafından, iş sağlığı ve güvenliği kurulu üyelerine ve yedeklerine iş sağlığı ve güvenliği konularında eğitim verilmesi sağlanır." bu eğitimi kimin vereceğine dair bir hüküm var mı? Örneğin İSG uzmanı verir, ya da şu şu şartları sağlayan eğitimi kurumu gibi


     
  6. yasin123

    yasin123 TÜİSAG Üyesi

    evet arkadaşlar bu soru hakkında bilgisi olan var mı ?



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. GökayAydogan

    GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

    Bence konusunda tecrübeli, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmasını tercih edin. Bu kişi dışardan ve bağımsız olursa daha sağlıklı olur. Daha sonrasında sizi ve ekibi sertifikalandırıpi toplantılara başlayabilirisiniz..

     
  8. yasin123

    yasin123 TÜİSAG Üyesi

    tşk ederim. böle bi zorunluluk yok değil mi ?

     
  9. GökayAydogan

    GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

    Zorunluluk yok ama objektiflik ve deneyimlilik açısından dış kaynaklı eğitimler her zaman faydalı olacaktır.

     
  10. mühendis85

    mühendis85 TÜİSAG Üyesi

    Kurul eğitimini o işyerinin iş güvenliği uzmanı vermeli bence. A sınıfı uzmanı nereden bulacaksınız, bulsanızda çok yüksek meblağda ücret isteyecek, o ücreti verseniz de inanın sizin verdiğiniz eğitimden çok daha iyi bir eğitim vermeyecek. Çünkü işletmeyi ve kurul üyelerini en iyi tanıyan sizsiniz. Ayrıca kurula eğitimi siz verinki kurul üyeleri uzman olarak sizi tanısın, dışarıdan gelen birini değil.

    (bkz.) Çalışanların İş Sağ. ve Güv. Eğit. Usul ve Es. Hk. Yönt.
    Eğitimi Verebilecek Kişi ve Kuruluşlar
    Madde 15 — İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde; uzmanlık konularına göre, iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik eleman ile işyeri hekiminden yararlanılacağı gibi, verilecek eğitimin çeşidine göre, bu hizmeti veren veya vermeye yetkili kurum, kuruluş ya da firmalardan, eğitim amaçlı merkezlerden, işçi veya işveren kuruluşlarınca kurulan eğitim vakıflarından, işveren ve işçi kuruluşları veya bunlar tarafından birlikte oluşturulan ortak eğitim merkez ve birimlerinden, iş sağlığı ve güvenliği konularında İş Müfettişi olarak görev yapmış olanlardan yararlanılabilir. Uzman kişi veya kuruluşlardan hizmet alınması durumunda çalışanlara verilecek eğitimin, bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinde belirtilen hususları kapsayacak şekilde uygulanmasından işveren sorumludur.

     
    mehmet ünal bu yazıya teşekkür etti.
  11. süleymanyılmaz

    süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

    Bence eğitim konusuna göre değişir
    bazı konularda işyeri hekimi mesela endüstriyel hijyen,
    risk analizi ile ilgili konularda ISG uzmanı
    iletişim için mesela o kurumun bir iletişim departmanı varsa o departman sorumlusu verebilir

     
  12. GökayAydogan

    GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

    Merhaba muhendis1985 sektöre yeni başladın galiba.. Hayırlı olsun.. Eğitimin maliyeti 700 - 1000 TL arası... Dışarıdan gelen eğitimci objektiflik açısından her zaman daha iyidir.. İşveren ' aaa bak bizim uzman arkadaşımız gerçekten doğru söylüyormuş... Demek ki bizim böyle tehlikelerimiz ve risklerimiz varmış' demesi için mutlaka mufettiş emeklisi veya A sınıfı bir eğitmenden alınmalı diye düşünüyorum... Ayrıca bu sadece kurul eğitimi olmaz hem de iş güvenliği eğitimi olur.. Siz üst yönetime eğitim verecek zamanı bulabiliyorsanız böyle yapın.. Ancak üst yönetimin dikkatini çekmek ve bir araya getirmek için en uygun metod budur.. Saygılarımla..

     
  13. GökayAydogan

    GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşım merhaba artık işçi - işveren diye bir tanım yok. Herkes çalışandır.. İş güvenliği uzmanı tüm çalışanların eğitimlerini verebilir..

     
  14. mühendis85

    mühendis85 TÜİSAG Üyesi

    Merhaba sayın femida. İSG kuruluna eğitim verebilecek kadar yeniyim, siz de A sınıfı uzman veya müffettişten yardım almanın doğru olduğunu düşünecek kadar eskisiniz sanırım sektörde. Size de hayırlı olsun. Ben gereksiz olduğunu düşünüyorum. Sertifikası tehlike sınıfına uygun olduğu takdirde bir uzman işyerindeki isg kuruluna eğitim verebilir.

    Süleyman bey size katılıyorum zaten mevzuatta da aynen yer alıyor. Ben konu başlığından kurulun ilk eğitiminden bahsedildiğini anladığım için eğitimi uzman verebilir yazdım. Fakat tabiki diğer konularda ilgili kişilerin örneğin hekimin eğitimi vermesi gerekir.

     
  15. GökayAydogan

    GökayAydogan TÜİSAG Üyesi



     
  16. mühendis85

    mühendis85 TÜİSAG Üyesi

    Sizin kadar yaşlandığımda ve kendimi bu işleri yapamayacak kadar yorgun hissettiğimde söylediklerinize gelmem, bu işi bırakırım. Kaba bir dille yazmış olduğunuz güzel dilekleriniz için teşekkür mü etmem gerekiyor bilemedim:) Benim de sizin için ayrıca güzel dileklerim var sayın femida. Kolay gelsin.

     
    FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
  17. BstAlpsy

    BstAlpsy TÜİSAG Üyesi

    çalıştığım kurum benden kurul eğitimi vermemi istedi. bu konuda çok bilgim yok. fakat araştırdığımda bazı yerlerde ücrete tabi olduğunu gördüm. bu konuda bilgi verebilcek olan var mı ??

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

  1. ergonomi eğİtİmİnİ kim vermeli

Yandex.Metrica