Isg Kurulunun Kurulması

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında ruveyday tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. ruveyday

    ruveyday TÜİSAG Üyesi



    asıl işveren bir hastane yani kamu kurumu ama altında alt işverenlerin bulunduğu ve bu alt işveren çalışanlarının sayısı 50den fazla ve ihale usulu 6 aydan fazla sözleşmeli işler ise kurul kurulacak mı? bu kurulun kim kurulmasını sağlayacak? asıl işveren kamu olduğu için temmuz 2014 mü bekleyecek? hastane olduğundan dolayı a sınıfı uzman mı bulunduracak? yoksa alt işverenin branşlarına göre c sınıfı mı kurulda sekreterlik yapacak?



     
  2. mahircem

    mahircem TÜİSAG Üyesi



    Hastanenin sayısı 50'den fazla ise;

    İş Sağlığı Ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik
    Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
    resmi gazete Tarihi :18/01/2013
    resmi gazete Sayısı : 28532

    Madde 4 -
    (2) Altı aydan fazla süren asıl işveren-alt işveren ilişkisinin bulunduğu hallerde;
    a) Asıl işveren alt işverenin çalışan sayıları ayrı ayrı elli ve daha fazla ise asıl işveren ve alt işveren ayrı ayrı kurul kurar. İş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin yürütülmesi ve kurullarca alınan kararların uygulanması konusunda işbirliği ve koordinasyon asıl işverence sağlanır.

    İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğuna bakarsak. hastane kamu kurumu ise;

    İş Sağlığı Ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik
    Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
    resmi gazete Tarihi :18/01/2013
    resmi gazete Sayısı : 28532

    Geçiş hükmü

    Geçici Madde 1 - (1) 6 ncı madde uyarınca oluşturulacak kurulda, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.

    Yani kurul olacak ama iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi 30 haziran 2014'ten sonra.



     
    mekabe bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica