Isg Profosyonellerine Avukat'dan Yardım

Selcuksahin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Ben hukuk fakültesinde yüksek lisans yapıyorum su an tez aşamasına geçtim ve 6331 iş sağlı ve güvenliğle işgili bi tez yazacağım ama konusu hakkında kararsız kaldım çünkü tezim bittikten sonra kitap olarak satmayı düşünüyorum bu konuyla ilgili araştırılmasını istediğiniz şu konu olursa iyi olur diye bileceğiniz bir sey varmı yardımcı olursanız sevinirim herkese iyi çalışmalar

Murat KOÇAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar Selçuk Bey'ine mesajının konusunu ben yazdım. Ayrıca çok ilginç bir mesaj. Bizim sesimiz olacak bir yerde. Çok güzel bir konu Selçuk Bey. Şimdiden başarılar.

Bu konuda önerim, ölümlü iş kazalarında uzmanların karşılaştığı, "takdirle ölüme sebebiyet vermek" suçu. Bu çok vahim bir konu. Bu konuda suçsuz yere hapis yatan arkadaşlarımız var. Şöyle bir durum var ki ; İşveren işçiye YAP diyor Uzman GÜVENLİ İSE YAP diyor ve sonuçta herkes hapis cezası yiyor.

Başka aklına önemli konu gelen varsa paylaşsın arkadaşlar. Çünkü Selçuk Bey'in yapacağı çalışma bizim için gerçekten ÇOK ÖNEMLİ.

Mustafa ULUSOY

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Murat bey selam,
Selçuk beyin çalışmalarını daha sonra kitap haline dönüştürüp satışta bulunacağını dürüstçe ifade etmesinden şunu anlıyorum ki konunun amaçlarından biri de ticari.
Ancak, Selçuk bey çalışma seyrini burada bizlerle paylaşır ve katkıları olur ise biz de çalışmaya ilmi olarak katılabiliriz. Bu sayede karşılıklı yardım oluşmuş olur.
Çalışmaları kitap haline getirmesi ve daha sonrasındaki faaliyetleri bizim dışımızdadır diye düşünüyorum.
Selçuk bey'in tez konusu olarak da böyle bir konuyu seçmiş olmasından dolayı tebrik ediyor ve başarılar diliyorum.

Saygı ve sevgilerimle

salih kökten

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bende böyle bir çalışma düşünüyorum`;Ancak zor ve meşekkatli olacağa benziyor.

salih kökten

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Şimdilik bir proje çalışması olacak.

salih kökten

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Konuyu şuan tam belirlemedim,mesleğe,İSG Uzm. geleceğine katkı sağlaması için önerilerinizi bekliyorum.

ktyztkn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
6331 in her maddesini her sektörde çalışan uzman arkdasalrımızla arastırman gerekecek.ticari bakısın hosuma gitti.iş var sende.

mfk321

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
kanunun ceza maddelerinin iş kazalarını önlemedeki caydırıcı rolü.?
isg uzmanının bu konudaki etkinliği.?
ceza mı yoksa yaşam mı ikileminin işçi nin sağduyusundaki etkinliği?
bunları hissettirmede kanun mu, isg uzmanı mı yoksa işveren mi etkili?
biraz sosyoloji, biraz psikoloji biraz da hukuk oldu gibi?
kolay gelsin size.

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben hukuk fakültesinde yüksek lisans yapıyorum su an tez aşamasına geçtim ve 6331 iş sağlı ve güvenliğle işgili bi tez yazacağım ama konusu hakkında kararsız kaldım çünkü tezim bittikten sonra kitap olarak satmayı düşünüyorum bu konuyla ilgili araştırılmasını istediğiniz şu konu olursa iyi olur diye bileceğiniz bir sey varmı yardımcı olursanız sevinirim herkese iyi çalışmalar

KONU: 6331 sayılı yasanın özü olan;İSG kültürün oluşmamasından kaynaklanan sorunlar.

-----Kamuda ve Özel sektörde çalışanlar,yöneticiler,ara yöneticiler,çalışan temsilcileri ile yaşanan binlerce sorun, sizin için müthiş bir materyal olacaktır.
Bu konuda sadece bir örnek vereyim, gerisini siz düşünün.
Sağlığına yönelik söylediğiniz şeyler,adeta çalışanlar tarafından "hak gasbı "olarak yorumlanıyor,
Aynı şekilde bu sorunları yönetime aktaran çalışan temsilcileri,bu yolla gündeme gelmeyi,temsil ettiklerini sandıklarına ve yönetimlere yaranmayı düşünüyor,
Hele ki yönetim de,sizin durup dururken ,dertsiz başlarına dert açmaya başladığınızı düşünüp,üzerinize gelmeye başladıysa daha ne olsun,
alın size...Disiplin,Mobbing,Baskı,....neler neler...
Kolay gelsin...size bu konuda özelden görüşürsek daha detaylı fikir paylaşımı yapabilirim.
İyi Çalışmalar.

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

KONU ,
"İ S G Profesyonelleri ile Avukatların bilgi alışverişinde Bulunmaları "
Olsa ,daha iyi olur diye düşünüyorum.

Ercan Mattaoğulları

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar Selçuk Bey'ine mesajının konusunu ben yazdım. Ayrıca çok ilginç bir mesaj. Bizim sesimiz olacak bir yerde. Çok güzel bir konu Selçuk Bey. Şimdiden başarılar.

Bu konuda önerim, ölümlü iş kazalarında uzmanların karşılaştığı, "takdirle ölüme sebebiyet vermek" suçu. Bu çok vahim bir konu. Bu konuda suçsuz yere hapis yatan arkadaşlarımız var. Şöyle bir durum var ki ; İşveren işçiye YAP diyor Uzman GÜVENLİ İSE YAP diyor ve sonuçta herkes hapis cezası yiyor.

Başka aklına önemli konu gelen varsa paylaşsın arkadaşlar. Çünkü Selçuk Bey'in yapacağı çalışma bizim için gerçekten ÇOK ÖNEMLİ.
"taksirle ölüme sebebiyet vermek"

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

"Ufak bir düzeltme yapalım;
-----------------------------------------------------------------
Türk Dil Kurumu:
taksir
isim (taksi:ri) eskimiş Arapça ta®¹³r
1. isim Kısaltma, kısma
2. Kusurda bulunma
3. hukuk Dikkatsizlik, tedbirsizlik, meslekte acemilik veya düzene, buyruklara ve talimata uymazlıktan doğan kusurlu olma durumu
"Elbette bir taksirimiz varmış ki çekiyoruz. Bugünleri de görmek mukaddermiş."
----------------------------------------------------------
TÜRK CEZA KANUNU

Kanun Numarası : 5237
Taksirle yaralama

Madde 89- (1) Taksirle başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

(2) Taksirle yaralama fiili, mağdurun;

a) Duyularından veya organlarından birinin işlevinin sürekli zayıflamasına,

b) Vücudunda kemik kırılmasına,

c) Konuşmasında sürekli zorluğa,

d) Yüzünde sabit ize,

e) Yaşamını tehlikeye sokan bir duruma,

f) Gebe bir kadının çocuğunun vaktinden önce doğmasına,

Neden olmuşsa, birinci fıkraya göre belirlenen ceza, yarısı oranında artırılır.

(3) Taksirle yaralama fiili, mağdurun;

a) İyileşmesi olanağı bulunmayan bir hastalığa veya bitkisel hayata girmesine,

b) Duyularından veya organlarından birinin işlevinin yitirilmesine,

c) Konuşma ya da çocuk yapma yeteneklerinin kaybolmasına,

d) Yüzünün sürekli değişikliğine,

e) Gebe bir kadının çocuğunun düşmesine,

Neden olmuşsa, birinci fıkraya göre belirlenen ceza, bir kat artırılır.

(4) Fiilin birden fazla kişinin yaralanmasına neden olması halinde, altı aydan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(5) (Değişik: 6/12/2006 – 5560/5 md.) Taksirle yaralama suçunun soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlıdır. Ancak, birinci fıkra kapsamına giren yaralama hariç, suçun bilinçli taksirle işlenmesi halinde şikâyet aranmaz.

–––––––––––––––––––

ÖNERİ:

Forumda ,
İş yerlerimizde karşılaştığımız "İSG sorunları"nın;
Firma-Kurum-Şahıs-v.b belirtmeden,
Teknik-İdari ve Hukuki genel çerçevelere oturtarak,
Özellikle,hukuki sıkıntı yaratmayacak şekilde paylaşıldığı ve farklı görüşlerin belirtildiği Proaktif prensiplere dayanan,
Özel bir bölüm ( "karşılaştığımız /karşılaşabileceğimiz İSG sorunları" )açılabilir Paylaşılan sorunların her biri,
birçoğumuzun aslında ortak sesi olabilir diye düşünüyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.