Tartışma Isg Sınavına Giren Uzman Sayısı

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında cagatay060606 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. cagatay060606

cagatay060606 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,

21 Aralıkta sınava giren uzman sayısı 104 bin 612 bunlardan 16 bin 403 A ve B sınıfı için, 79 bin 565 C sınıfı uzman adayları en az başvuru ise 8 bin 644 ile iş yeri hekimleri gerçekleştirmişlerdir. Bakanlık Şubat ayında bir sınav daha yapıcaktır. (Kaynak Akşam Gazetesi 21 Aralık 2013)

Şu anda ise C Sınıfı uzman sayısı 33 bin 400 C sınıfı, 950 si A, 650 ise B sınıfına aittir . (Kaynak Zaman Gazetesi 20 Aralık 2013)

Bu rakamlara devlet memurluğundan belge sahibi olabilecek nitelikte olan uzman sayıları dahil değildir.

Şubattaki sınava da en az 100 bin üzerinde bir katılım olacağına eminim. Şu anda 35 - 40 bin civarında uzman adayı Türkiyenin ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecek sayıdır. 2014 sonunda bu gidişle 300 bin yakın uzmanımız olacak gibi gözüküyor.

Prim gününe ağır sanayi tecrübesi koymazsan iş bulamayınca call centerlik yapan, asgari ücretle marketlerde kasiyer olarak çalışanların primine sınav için yeterli görürsen böyle uzman enflasyonun çıkar. Kendimizi kandırmayalım geçmiş sorulara bakın kolaymı A dan B den 80 -90 çekmek sınava girenlerin % 80 bence başarılı olacak. Bu bizim işimize gelmiyor tam tersine sermayenin özel sektörün elini güçlendiriyor.

Bu işe yeni bir iş kolu olarak bakan arkadaşlar ümitlerini kırmak istemem ama tabloda ortada.......

Halit_Yüceay bu yazıya teşekkür etti.
  2. cagatay060606

cagatay060606 TÜİSAG Üyesi

Benim kendi şahsi görüşümü bildirdim beğenirsen beğenmezsin sana kalmış.

Bu rakamları senin kahve ağzı söyleminde olduğu gibi boru boru atılmadı biraz okur araştırırsan sen de görürsün ve yanlarına kaynak gazete ve tarihleri de yazılı

Benim sınıfım ve iş tecrübeme gelince 12 senelik meslek hayatımın 10 senesi yabancı firmalarda geçmiş olup Türkiye de İSG ile ilgili doküman bulamazken biz yurtdışından konu ile ilgili kaynak araştırır tercümesi eder işçilerimize aktarırdık.

Konuya yön verecek bir yorumun varsa yaz yoksa özelden direk bana yaz senin kahve ağzını burada kimse okumak zorunda değil

3. Can DERKAN

Can DERKAN TÜİSAG Üyesi

peki bu sektore ne gozuyle bakicaz.sınav harc paralariyla devlati kazandirma isi mi, OSGB kuranlari kazandirma isi mi yoksa gozu acip kafayyi calistiirip isimizi yapip kaymakli tarafini yemeyemi caliscaz

4. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Can bey, nasıl bakarsanız bakın ancak gerçekler ortada... Daha 2 sene öncesine kadar kimse İSG'nin ne olduğu konusunda fikir sahibi bile değilken birden bire İSG furyasıdır başladı ve işin suyu çıktı. Trene her zaman ilk vagondan binen kazançlı çıkar son vagondan binenler ise kendilerine yer kalmadığı için söylenir durur... Çağatay bey istatistiksel olarak basında yer alan bilgileri vermiş işte buyrun herşey ortada... Daha bunun üzerine söylenecek laf var mı? Gönül isterdi ki durum bu kadar vahim hale gelmeseydi ama bunu maalesef yine bizler yapmadık mı?
    Daha doğru dürüst bir fiyat tarifemiz bile yokken, doğru dürüst bir etik anlayış bile oluşmamışken hemen herkes 3 lira 5 lira hesabına girerek bu işin piyasasını ayaklar altına getirmişse daha bu işe adım atmadan pek çok kişinin hevesi maalesef kursağında kalıyor. Sonrasında da gerçekleri dile getirenler adeta linç ediliyor!!!
    Biraz da gerçekleri kabul ederek düşünsek nasıl olur? Eminim daha gerçekçi olmak en doğrusu...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Can DERKAN

Can DERKAN TÜİSAG Üyesi

atı alan üsküdarı geçti yani dimi

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica