İsg Uzmanı Eğitim Müfredati Yenilenmeli

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığına Giriş' kısmında ygtr hoca tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ygtr hoca

ygtr hoca TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

İyisiyle kötüsüyle çalışma hayatında İş Sağlığı ve Güvenliği açısından bir dönem bitti sayılabilir.
    Bence 21 aralık 2013 sınavı bir dönemi bitirdi.

Sayısal (kantitatif-nicel) olarak yeterli uzman sayısına yaklaşıldı.
    Şimdi artık kalitatif (nitel) olarakta konuya bakılmalıdır.

Uzmanlar ve ,işverenlere İSG kültürü ve donanımını vermenin bir yolu bulunmalıdır.
    1-Sertifika eğitim programları yeniden gözden geçirilmelidir.
    Uzaktan (asenkron-internet) eğitim beklenen sonucu veremiyor.
    Sonuçta katılımcılar üneversite öğrencisi değil,kendini canlı eğitimde bile derse güçlükle verebiliyor.(Yaşları 20-70 arası olan bir katılımcı profilinden bahsediyoruz.
    Müfredat "uzman yetiştiren" bir yapıya döndürülmelidir.(sınav hazılırlık dershanesi olmamalıdır).
    Sayısal ezberler yerine bir anlayış ve kültür verilmelidir.
    Uzmanlar prosedür konumundan çıkarılmalıdır.
    2-İyi bir uzmanın en büyük özelliği iyi bir eğitici olmasıdır.Çalışana ve işverene iş güvenliği kavramını ve İSG mevzuatını nasıl faydalı şekilde uygulayacağını öğretmelidir.
    3-İSG eğitimini iş yerinde çalışana uygulamak için verilecek dersler İSGG. Müdürlüğü tarafından geliştirilmelidir.
    Bu konuda ilgili fakültelere örnek eğitim içeriği ve materyali hazırlatılmalıdır.
    % 30 u okuma zorluğu çeken çalışanlara eğitimi uzman nasıl yapacak nasıl hazırlanacaktır.
    ÇSGB eğitim verilecek konuları bir yönetmeliğe (Çalışanların İSG eğitimlerine ilişkin yönetmelik) yazıp,hadi bunları çalışanlara öğretip eğitin demiştir.Bu yeterli değildir.
    Sonuç;
    Uzmanların sertifikasyonu yapılmış donanımı verilememiştir.
    Elbette İSG (A-B-C) uzmanları araştırıp öğrenmeli kendini geliştirp yeterli hale getirmelidir!
    Ancak (istisnalar olsa bile) uzmanlar eğitim kurumunda verilen (battal) müfredat ile yetineceklerdir.

Haydi Sn yetkililer güzel gelecek için yeni yılla birlikte tekrar başlayalım.
    (40 katlı gökdelen yaptık ama içinin hiçbirşeyi yok bu hali ile bırakılamaz!)

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica