Isg Uzmanı Genel Bir Bilgilendirme

Konu, 'Diğer İş Sağlığı ve Güvenliği Dokümanları' kısmında beyazmermi tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. beyazmermi

beyazmermi TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhaba,
    Bir İSG uzmanı adayı olarak( elektrik mühendisi), birinin tavsiyesi ile hemen kursa yazıldım eşim ile birlikte. Forum çok güzel ve baya bir bilgi sahibi oldum ama hala net öğrenemediğim hususlar var,
    1_ şu anda 2 yerde sigortalı olarak çalışmaktayım(bir yerde diplomamı kullanıyorum), ben isg uzmanı olduğumda çalıştığım bu 2 yer içinde uzman olarak çalışabilecek miyim? çalıstığım yerler B sınıfı ve c sınıfı
    2_ücret politikalarından dolayı arkadaşlar bir hayli veryansın etmişler, bu iş çok önemli ve konuşulan rakamlar çok komik. o yüzden bir ücret politkası mutlaka olmalı, benim zaten ücret politikam olacak( istediğim parayı vermezlerse işi yapmam daha iyi olur)
    3_ benim uzman olarak çalışabilceğim maksimum yer sayısı nedir.(çevrem geniş olduğu için yapabilirim) hatta sizlerden de arkadaşlara ihtiyacı bile olacak yer konusunda

bana bilgi verebilrseniz çok memnu olurum

2. Hüseyin KORKMAZ

Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

1- çalıştığınız 2 yer ile ayrı ayrı sözleşme imzalamak şartı ile çalışabilirsiniz.

3- haftalık 45 saati aşmamak şartı ile istediğiniz kadar yerle anlaşma imzalayabilirsiniz.

3. misg

misg TÜİSAG Üyesi

Çalışma saati haftalık değil aylık üzerinden hesaplanıyor. Toplamda aylık sınır 217 saat.

4. Hüseyin KORKMAZ

Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

217 saat sınırını yazan bir kaynak varmıdır sizde ?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

İşçinin yasal çalışma süresi ne kadardır?

Çalışma süresi İş Yasasının 63. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre haftalık çalışma süresi 45 saattir. 45 saatlik çalışma süresi aksi kararlaştırılmamışsa haftanın günlerine eşit olarak bölünmelidir. Örneğin bu uygulama hafta içi 8 saatten 5 gün, cumartesi yarım gün şeklinde olabileceği gibi, hafta içi 9 saat üzerinden de 45 saat tamamlanabilir.
    Yasada düzenlenen başka bir uygulama da denkleştirme yöntemidir. Buna göre, 45 saatlik haftalık çalışma süresi günde 11 saati aşmayacak şekilde haftanın günlerine bölünebilir. Denkleştirme süresi yasada 2 ay şeklinde düzenlenmiştir. Bu durumda günde 11 saat çalışılması halinde 2 ay sonunda çalışma süresinin haftalık 45 saati aşmaması gerekmektedir. Yasa bu uygulamada tarafların (işçi-işveren) anlaşması şartını koymuştur. Yani denkleştirme tek taraflı bir şekilde işverenin işçilere dayatabileceği bir uygulama değildir.

6. jeo20

jeo20 TÜİSAG Üyesi

bu yönetmelik eski yönetmelik.çalışma süreleri değişti
    yeni yönetmelik

http://www.ttb.org.tr/mevzuat/index...-hakkinda-yoenetmelk&catid=2:ymelik&Itemid=33

7. jeo20

jeo20 TÜİSAG Üyesi

@isg gngr

bu 60 saatin dayanağı nedir acaba ? kamuda bile tam zamanlı çalışan memur 80 saate kadar hizmet verebilirken 60 saat biraz abes gibi geldi.daha önceden de böyle birşey duymadım açıkçası.bilgilendirirseniz bizi memnun oluruz gerçekten.

iyi çalışmalar

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

8. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

Çalışan kim olursa olsun makam mevki gözetilmeksizin yasalarda belirtilen süre çalışabilirler !!!!!

9. Abdullah Güldoğan

Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

Serbest mi çalışıyorsunuz başka bir firmada maaşlı mı ?

10. modelli

modelli TÜİSAG Üyesi

60 saatin nerden geldiğini ve nasıl olabileceğini ben de merak ettim. dayanak yönetmelik,tebliğ ya da yasa var mı?

11. beyazmermi

beyazmermi TÜİSAG Üyesi

diğer firmada da maaşlı olarak çalışmaktayım. her 2 yerde de tam zamanlı olarak gözükmekteyim. aynı zamanda ek olarak 60 saat ayda çalışabileceğimi belirtmişler. 60 saat dayanak ne acaba?

12. hakan.duman

hakan.duman TÜİSAG Üyesi

Bu yönetmelik eskide kaldı artık, yeni yönetmelikten haberiniz yokmu?

13. aliutku

aliutku TÜİSAG Üyesi

217 saat mesai dahil Türkiye sınırları içerisinde bir kişinin çalışabileceği süreyi ifade eder. Bunun İSG uzmanı, doktor, çaycı, odacı ayrımı yok.

Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
  14. Abdullah Güldoğan

Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

Bir yerde çalışıyor olsanız olabilirdi ama bu şekil olmaz..

15. mahircem

mahircem TÜİSAG Üyesi

yuh yani. umarım sınava hazırlık aşamasındasınızdır. bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayalım lütfen.

16. mahircem

mahircem TÜİSAG Üyesi

217 saati ben de duymuştum.Sanırım bakanlığın belirlediği süre. hesabı bilmiyorum. kaynak yok.
    Ancak mantık olarak düşünsek, hafta tatili (pazar) gününü çıkarsak ve günde 11 saatten fazla çalışamayacağımızı düşünürsek
    26x11=286 saat çıkıyor. Sadece beyin fırtınası :)

17. Bilal54

Bilal54 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben bu 217 saati 217,5 saat olarak düzeltmek istiyorum. Sanıyorum hesabı şöyle yapılabilir;
    Günlük yasal çalışma 7,5 saat X 26 gün = 195 saat
    Yasal olarak yılda en çok 270 saat fazla mesai yapılabilir. Aylık 22,5 saat yapar.
    195 +22,5 = 217,5 saat yapar.
    (Sanki bir kelime bir işlem gibi oldu.)
    Herkese kazasız, sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileklerimle.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica