İSG Uzmanı ve İşveren arasında yapılması gereken sözleşme nasıl olmalıdır.?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında İlker Erdoğan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. İlker Erdoğan

İlker Erdoğan TÜİSAG Üyesi

Herkese Merhaba,
    Aralık-2011 sınavı ile C sınıfı belgeye hak kazandım.Çalıştığım iş yeri bir holding ve içerisinde 30'un üzerinde A.Ş. barındırmakta.Ana iştigal konusu inşaat,ancak turizm,ulaştırma,lojistik ve enerji üzerinede firmalar yer almaktadır.Türkiye'nin bir çok yerinde üstyapı,yol,HES vb. şantiyeleri mevcuttur.Böyle büyük ve kapsamlı bir firmada tek belge sahibide ne yazıkki ben oldum.Holding ise inşaat iş kollarında İSG hizmetini benden beklemektedir.
    Ancak tüm bu inşaat işleri holding bünyesinde farklı A.Ş.'ler de yapılmaktadır.Ben bu şirketlerden bir tanesinde 17 senedir sigortalı olarak çalışmaktayım.Dolayısıyla dahil olduğum şirketin şantiyelerine hizmet verebilirim.Diğerlerine hizmet veremem diye biliyorum.
    Elbetteki holding bünyesinde bir İSG kurulu oluşturacağız.
    Ama deneyimli üyelerimizden öğrenmek istediğim esas konu başlıkları şunlar;
    - Şahsım ve Holding arasında ne tür bir sözleşme yapmalıyım?
    - İleride sıkıntı yaşamamak için ne tür maddeler ilave ettirmeliyim ve bu maddeler ile nasıl ve ne tür şahsıma
    koruma sağlanabilir?
    - Takdir edersinizki şantiye sayısı çok fazla.Holding merkezde kurulmuş bir OSGB ile tüm şantiyeler nasıl idare
    edilebilir.Her şantiye için yetkili bir (en az C-sınıfı) İSG uzmanı istihdam edebilmem ilk aşamada zor görünse de
    ileride şart olacak diye düşünüyorum.
    Sormam gereken bir çok soru olsa dahi ilk aklıma gelen öncelikle "nasıl bir sözleşme" ile işe başlanması gerektiğidir.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

İlker ERDOĞAN

modus operandi bu yazıya teşekkür etti.
  2. okko

okko TÜİSAG Üyesi

Bende örnek olması lazım bulursma eklerim bu konuya

3. İlker Erdoğan

Teşekkürler...bekliyorum...
    İlker Erdoğan

4. modus operandi

modus operandi TÜİSAG Üyesi

Konu ile ilgili paylaşımları ve görüşleri bende takip etmekteyim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. sibell

sibell TÜİSAG Üyesi

bunun en sağlıklı yanıtını çasgem eğitim merkezi çalışanlarından alınır diye düşünüyorum.

6. İSG BURSA

İSG BURSA TÜİSAG Üyesi

aşağıdaki yönetmelik gereğince şantiye şefleri iş güvenliği olmak zorunda.bu maddeyi işletmek sizi rahatlatıcaktır sanırım.

YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN KAYITLARI İLE
    ŞANTİYE ŞEFLERİ VE YETKİ BELGELİ USTALAR HAKKINDA YÖNETMELİK

İş güvenliği uzmanlığı belgesi
    GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin on beşinci fıkrası kapsamındaki işlerde görev alacak mühendis, mimar ve teknik öğretmen unvanlı şantiye şefinin 1/1/2012 tarihinden 1/1/2020 tarihine kadar 4857 sayılı İş Kanununa uygun iş güvenliği uzmanlığı belgesi alması zorunludur.
    Yürürlük
    MADDE 13 – (1) Bu Yönetmeliğin Geçici 1 inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi ve ikinci fıkrası hükmü yayımı tarihinde, diğer hükümleri 1/1/2012 tarihinde yürürlüğe girer.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  7. Okan67

Okan67 TÜİSAG Üyesi

Bunun örnekleri çoğalması lazım. Bir iş hukuku avukata hazırlatmak en iyisi.

8. sibell

sibell TÜİSAG Üyesi

çasgemi aradım konu ile ilgili ama genel müdürlüğü aramamı söylediler numarayı bilmiyolar ben buldum bi numara ama cevap veren olmadı bilen var mı

9. Hasan Berkman

Hasan Berkman TÜİSAG Üyesi

Casgem'in sitesinde İş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi örneği var, O sözleşme haricinde ayrı bir sözleşme yapılabiliyormu bilen varsa örnek verirse sevinirim.

10. sibell

sibell TÜİSAG Üyesi

kendi çalıştığımız iş yerinde isg uzmanı olarak da çalışmamıza yönelik prosedür nedir sözleşme farklı mıdır buna yönelik bilgisi olan var m

11. Ulaş Devrim YURDABAL

Ulaş Devrim YURDABAL TÜİSAG Üyesi

2020 Yılına kadar vakitleri var. :)

12. İlker Erdoğan

Hasan Bey Çasgem'in sitesinde bulamadım sözleşme örneğini.Varsa elinizde paylaşırmısınız..?

13. leyla

leyla TÜİSAG Üyesi

14. omeruni

omeruni TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar sözleşmesi onaylanan varmı acaba? Onaylandıktan sonra bir evrak geliyor mu?

15. kenzine

kenzine TÜİSAG Üyesi

Merhaba ben yeni ise basladim bu sozlesmeyi imzalayip bakanliga benim mi gondermem gerekiyor. Isverenin yaptigi sozlesmelerden ayri olarak benim yapmam gereken bir ismidir.. bir de herbir proje icin ayri ayri gondermem mi gerekiyor yarsim ederseniz cok sevinirim..iyi gunler

16. kadir oran

kadir oran TÜİSAG Üyesi

Yönetmelikte işverenin sözleşmeyi göndermesi gerektiği yazıyor imza tarihinden itibaren en geç 5 iş günü içerisinde...

17. Arkadaşlar mayıs ayı içerisinde kendim için bir sözleşme örneği hazırlayacağım. Burada yayınlarım herkes alabilir. Burada dikkat etmeniz gereken önemli konu bakanlık sözleşmesinin çalışacağınız firma ile aranızdaki ticareti ve hukuku belirlememesidir. Hazırlayacağım sözleşmede bakanlık sözleşmesi ana sözleşmenin eki olacak.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica