isg uzmanı

akincaylak_35

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar öncelikle herkese merhaba demek istiyorum.

1) 13 mayıs sınavına girdim ve büyük bir ihtimalle kazanacağım.ben şu an ağır sanayi olarak geçen bir fabrikada isg uzmanı olarak çalışmaya başladım.şuan çalışmamla ilgili sorun yok ama, kazanaıp belgemi aldığımda bunu bakanlığa bildiricem ancak bakanlık bu isg sözleşmasini onaylar mı??? (şu an isg müdürümde c sınıfı isg uzmanı,a sınıfı uzman bulunmuyor fabrıkada)

2)eğer a sınıfı uzman bulunsa fabrikamızda bakanlığa göndereceğim isg sözleşmesi kabul görür mü?

yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

KAZASIZ GÜNLER

AKIN ÇAYLAK

murkiv5555

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
anladıgım kadarıyla çok tehlikeli iş kolunda çalsııyorsunuz o iş yerine bakan a sınıfı olması gerekir 50 işçi üzeri çalışan var ise ve sizinde bu a sınıfı uzmanının yanında sözleşme yapabilirsiniz tek başınıza söleşme yapamassınız onaylanmaz

ALperGmsLr

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sevgili arkadaşlar, bakanlık şu an C sınıfı sertifikası olan kişilerin bildirimlerini onaylamayıp bekletmektedir. Yani ne red cevabı vermekte nede onaylamaktadır. Bundan dolayı çalışacağınız yerleri bakanlığa bildirip çalışmaya başlayabilirsiniz. Yasada ki açıklık giderildiğinde mutlaka geri dönüş yapılacaktır. Bu sıkıntılar sizden değil, bakanlıktan kaynaklandığı için size bir yaptırım olacağını zannetmiyorum. Bende 24 aralık 2011 sınavında C sınıfı uzmanlık sertifikasını aldım ve çerkezköy'de OSGB bünyesinde 6 tane tehlikeli sınıfta bulunan fabrikaya bakmaktayım. Bildirimimizi bakanlığa yaptık ama herhangi bir geri dönüş alamadık. Fakat çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Hepiniz esen kalın, iyi çalışmalar.

akincaylak_35

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
anladıgım kadarıyla çok tehlikeli iş kolunda çalsııyorsunuz o iş yerine bakan a sınıfı olması gerekir 50 işçi üzeri çalışan var ise ve sizinde bu a sınıfı uzmanının yanında sözleşme yapabilirsiniz tek başınıza söleşme yapamassınız onaylanmaz

A sınıfı danışmanlık hizmeti alıyoruz fakat danışmanımızın sertifikası yok bakanlıktan emekli...peki şuan çalışıyorum ve iş kazası olması durumunda benı bağlayıcı bir durum oluşması söz konusu mu?

akincaylak_35

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
alper bey yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim. sözleşmemi gönderdiğim takdirde c den b ye geçiş süreci başlamış olur mu?

murkiv5555

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
A sınıfı danışmanlık hizmeti alıyoruz fakat danışmanımızın sertifikası yok bakanlıktan emekli...peki şuan çalışıyorum ve iş kazası olması durumunda benı bağlayıcı bir durum oluşması söz konusu mu?
sözleşme yaptıysanız a sınıfı uzmanın yanında hukuki sorumluluğunuz doğar fakat belgesiz sadece iş güvenliği mühendisi veya teknikeri diye geçiyosanız işveren karşı sorumluluğunuz olur olası bir iş kazası durumunda kolluk kuvvetlerine vereceğiniz ifadede benim hukuki olarak sorumluluğum yok sadece işverenin işlerini yapıyorum diye ifade vermeniz gerekir çünki iş kanunu der ki işveren eğitimi kkd kullandırtmasını ve her türlü önlemi alınmasını sağlar der bu yüzdende işverenler bazen benim işlerimi takip eden bir tekniker veya mühendis tutar

akincaylak_35

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
sözleşme yaptıysanız a sınıfı uzmanın yanında hukuki sorumluluğunuz doğar fakat belgesiz sadece iş güvenliği mühendisi veya teknikeri diye geçiyosanız işveren karşı sorumluluğunuz olur olası bir iş kazası durumunda kolluk kuvvetlerine vereceğiniz ifadede benim hukuki olarak sorumluluğum yok sadece işverenin işlerini yapıyorum diye ifade vermeniz gerekir çünki iş kanunu der ki işveren eğitimi kkd kullandırtmasını ve her türlü önlemi alınmasını sağlar der bu yüzdende işverenler bazen benim işlerimi takip eden bir tekniker veya mühendis tutar

murat dediğim gibi isg uzmanı sözleşmesi imzalamadım daha belgem olmadığı için...açıklamalarınız ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

ALperGmsLr

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
alper bey yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim. sözleşmemi gönderdiğim takdirde c den b ye geçiş süreci başlamış olur mu?

Akin bey bu konu biraz muallakta. Eğer OSGB'ye bağlı olarak çalışıyorsanız sertifikanızı işlettiğinizi tutmuş olduğunuz resmi evraklar ile ispat edebilmektesiniz. Lakin bu konuda şöyle bir ayrıntı var, bakanlık geçici maddeyi geri çektiğinden dolayı oluşan aksaklık nedeni ile bildirimlere cevap vermemekte. Lakin bu sıkıntı mutlaka bir çözüme ulaşacaktır. Ulaştığında ise geriye dönüş olarak çalışmalarınız bakanlık tarafından mecburen tanınmak zorunda kalacaktır. Zaten çalışma süreniz içerisinde vermiş olduğunuz eğitimler ve tuttuğunuz kurul defteri size hukuki anlamda ispat niteliği vermekte.

meminoz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Çalışmalarınızın C den B ye geçiş sürecine etki etmesi için muhasebecinizden sigorta priminizi İSG Uzmanı adı altında yatırmasını talep edin. En garanti ispat bu olur diye düşünüyorum...

msezgin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
ARKADAŞLAR BU ÇOK NET. ONAYLANMAYAN SÖZLEŞME İLE GEÇEN SÜRELER K I D E M 'DEM (3yıl)SAYILMLYOR.
İş güvenliği uzmanlığı belgesi

MADDE 6 – (1) İş güvenliği uzmanlığı belgesinin sınıfları aşağıda belirtilmiştir:

Ek-1’deki örneğine uygun olarak Bakanlıkça verilir.

b) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;

1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,

ALperGmsLr

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ARKADAŞLAR BU ÇOK NET. ONAYLANMAYAN SÖZLEŞME İLE GEÇEN SÜRELER K I D E M 'DEM (3yıl)SAYILMLYOR.
İş güvenliği uzmanlığı belgesi

MADDE 6 – (1) İş güvenliği uzmanlığı belgesinin sınıfları aşağıda belirtilmiştir:

Ek-1’deki örneğine uygun olarak Bakanlıkça verilir.

b) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;

1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,

Tamam da uzmanlık sözleşmesini yapıyorsun işte. Şahsen ben OSGB'de çalışıyorum. C sınıfı olarak baktığım fabrikalar Tehlikeli İşler Grubunda. Çalıştığım OSGB'de bakanlık tarafından yetkilendirilmiş bir birim. İşletme ile isg uzmanlığı sözleşmeside yapıyoruz. Yani böyle karışık bir durum. :)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.