İsg Uzmanının Çalışma Sınırları Nedir ?

kadir oran

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
herkese merhaba,

çalıştığım firmada iş güvenliği uzmanı olarak görev değişikliğim gerçekleşecek; ancak bu noktada size 2 sorum olacak;

1- ocak 2013 itibariyle kapsama giren bizim grup şirketine bağlı farklı sicil numaralı 2 adet firmamız var. ilk olarak beni bu 2 firmada değerlendirmek istiyorlar. ancak şöyle bir de durum var bir osgb firmasından (toplamda 190 kişi çalışıyor az tehlikeli) 2000 TL + kdv fiyat almışlar. yani bu durumda bana teklif edecekleri para 2.000 TL brüt olacak en fazla. sizce ne yapmalıyım? bir de benim firmaya makbuz falan kesmem gerekiyor mu?

2- ayrıca yine grup şirketimize bağlı GEBZE'de de 60 kişilik bir firmamız var. ancak İSTANBUL dışına hizmet veremiyor muşuz galiba?ya da istanbul dışına hizmet verebiliyosak bunun dayanağı bir kanun yönetmelik varmı? çünkü sadece gebze için de osgb den hizmet almayı düşünüyorlar. bu konuda da acil yardımınızı bekliyorum.

şimdiden teşekkür ederim...

bünyamin yavuz

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
kadir bey öncelikle ilk sorunuzda ücret konusunda kendiniz karar vermelisiniz başlangıç için iyi derseniz kabul edin ,eğer farklı şirkette iyi bir ücret alırım derseniz farkli şirketlerle görüşün, makbuz olayına gelince Tam süreli iş güvenlik uzmanı olarak şirket bünyesinde çalışacaksınız siz sözleşmenizi bakanlığa gönderdikten sonra yapacağınız başka işlem kalmıyor sonuçta şirketin personelisiniz hizmet satmıyorsunuz.

2.sorunuza gelirsek bende bir şirkette İG uzmanlığı yapıyorum ve il dışındaki şirketlere belirli aralıklarda gidiyorum. Kanun çıkmadan bir şirkette uzmanlık yapan İG uzmanları il dışında aynı firmanın diğer işletmelerinde çalışabiliyordu ama OSGB il dışında hizmet veremiyordu. yeni yönetmeliklerde bir değişiklik olmaz ise bu durum aynen devam eder.

kadir oran

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
kadir bey öncelikle ilk sorunuzda ücret konusunda kendiniz karar vermelisiniz başlangıç için iyi derseniz kabul edin ,eğer farklı şirkette iyi bir ücret alırım derseniz farkli şirketlerle görüşün, makbuz olayına gelince Tam süreli iş güvenlik uzmanı olarak şirket bünyesinde çalışacaksınız siz sözleşmenizi bakanlığa gönderdikten sonra yapacağınız başka işlem kalmıyor sonuçta şirketin personelisiniz hizmet satmıyorsunuz.

2.sorunuza gelirsek bende bir şirkette İG uzmanlığı yapıyorum ve il dışındaki şirketlere belirli aralıklarda gidiyorum. Kanun çıkmadan bir şirkette uzmanlık yapan İG uzmanları il dışında aynı firmanın diğer işletmelerinde çalışabiliyordu ama OSGB il dışında hizmet veremiyordu. yeni yönetmeliklerde bir değişiklik olmaz ise bu durum aynen devam eder.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. şimdi benim anlamadığım konu şu; benim çalıştığım firmanın sahibinin ocak ayında isg uzmanı bulundurması gereken 3 şirketi var ama hepsinin sicil numaraları farklı ve bir tanesi de il dışında. siz bana tam zamanlı uzman olarak çalışıyorsun demişsiniz ancak tam zamanlı değil galiba benim çalışma şeklim. bu durumda herhangi bir makbuz vb. şey kesmem gerekiyor mu???

il dışı mevzuunda da hangi yönetmelikte yazıyor kanıt olarak yani sunmam gerekebilir.

teşekkürler

bünyamin yavuz

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
sizi hem başka işte hemde İSG uzmanı olarak mı kullanacak tam anlayamadım ... başka işte kullanmaz ise atıyorum 190 kişi var sizde kismi süreli çalışacaksanız ayda şirkete aşağı yukarı 27 saat çalışmanız gerekiyor diğer saatlerde iş yerine gelmeyeceksiniz ozamn..

kadir oran

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
sizi hem başka işte hemde İSG uzmanı olarak mı kullanacak tam anlayamadım ... başka işte kullanmaz ise atıyorum 190 kişi var sizde kismi süreli çalışacaksanız ayda şirkete aşağı yukarı 27 saat çalışmanız gerekiyor diğer saatlerde iş yerine gelmeyeceksiniz ozamn..
bu şekilde ki bir çalışma da şirketin parttime elemanı olarak gözükeceğimden herhangi bir makbuz,fatura vb... şey kesmek zorunda değilim yani değil mi?

MuratDemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İGU sözleşmesi haricinde, SGK için kısmi süreli iş sözleşmesi yapın ve işyeri sizi orada bulunmanız gereken süre kadar sigortalı göstersin... tavsiyem sigortanızıda maaşınız üzerinden göstersin.

Ayrıca firmanın diğer siğorta sicil numaralı şirketleri içinde bunu yapın

10 iş yerine kadar bunu yapabilirsiniz. yeni yönetmeliklerde de bunun değişmeyeceği yönünde idi bilgi

böylece fatura, makbuz gibi birşey kesmeniz gerekmez

kolay gelsin

MuratDemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İş Güvenliği ile Görevli Mühendis veya Teknik Elemanların Görev,
Yetki ve Sorumlulukları ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında
Yönetmelik
Madde 11 - ....... Bir iş güvenliği uzmanı, yukarıda belirtilen sürelere uymak kaydı ile, en fazla on işyeri ile sözleşme yapabilir.......

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.