İsg Uzmanının Çalışma Sınırları Nedir ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında kadir oran tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. kadir oran

    kadir oran TÜİSAG Üyesi



    herkese merhaba,

    çalıştığım firmada iş güvenliği uzmanı olarak görev değişikliğim gerçekleşecek; ancak bu noktada size 2 sorum olacak;

    1- ocak 2013 itibariyle kapsama giren bizim grup şirketine bağlı farklı sicil numaralı 2 adet firmamız var. ilk olarak beni bu 2 firmada değerlendirmek istiyorlar. ancak şöyle bir de durum var bir OSGB firmasından (toplamda 190 kişi çalışıyor az tehlikeli) 2000 TL + kdv fiyat almışlar. yani bu durumda bana teklif edecekleri para 2.000 TL brüt olacak en fazla. sizce ne yapmalıyım? bir de benim firmaya makbuz falan kesmem gerekiyor mu?

    2- ayrıca yine grup şirketimize bağlı GEBZE'de de 60 kişilik bir firmamız var. ancak İSTANBUL dışına hizmet veremiyor muşuz galiba?ya da istanbul dışına hizmet verebiliyosak bunun dayanağı bir kanun yönetmelik varmı? çünkü sadece gebze için de OSGB den hizmet almayı düşünüyorlar. bu konuda da acil yardımınızı bekliyorum.

    şimdiden teşekkür ederim...



     
  2. bünyamin yavuz

    bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi



    kadir bey öncelikle ilk sorunuzda ücret konusunda kendiniz karar vermelisiniz başlangıç için iyi derseniz kabul edin ,eğer farklı şirkette iyi bir ücret alırım derseniz farkli şirketlerle görüşün, makbuz olayına gelince Tam süreli iş güvenlik uzmanı olarak şirket bünyesinde çalışacaksınız siz sözleşmenizi bakanlığa gönderdikten sonra yapacağınız başka işlem kalmıyor sonuçta şirketin personelisiniz hizmet satmıyorsunuz.

    2.sorunuza gelirsek bende bir şirkette İG uzmanlığı yapıyorum ve il dışındaki şirketlere belirli aralıklarda gidiyorum. Kanun çıkmadan bir şirkette uzmanlık yapan İG uzmanları il dışında aynı firmanın diğer işletmelerinde çalışabiliyordu ama OSGB il dışında hizmet veremiyordu. yeni yönetmeliklerde bir değişiklik olmaz ise bu durum aynen devam eder.



     
  3. kadir oran

    kadir oran TÜİSAG Üyesi

    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. şimdi benim anlamadığım konu şu; benim çalıştığım firmanın sahibinin ocak ayında isg uzmanı bulundurması gereken 3 şirketi var ama hepsinin sicil numaraları farklı ve bir tanesi de il dışında. siz bana tam zamanlı uzman olarak çalışıyorsun demişsiniz ancak tam zamanlı değil galiba benim çalışma şeklim. bu durumda herhangi bir makbuz vb. şey kesmem gerekiyor mu???

    il dışı mevzuunda da hangi yönetmelikte yazıyor kanıt olarak yani sunmam gerekebilir.

    teşekkürler

     
  4. bünyamin yavuz

    bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

    sizi hem başka işte hemde İSG uzmanı olarak mı kullanacak tam anlayamadım ... başka işte kullanmaz ise atıyorum 190 kişi var sizde kismi süreli çalışacaksanız ayda şirkete aşağı yukarı 27 saat çalışmanız gerekiyor diğer saatlerde iş yerine gelmeyeceksiniz ozamn..



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. kadir oran

    kadir oran TÜİSAG Üyesi

    bu şekilde ki bir çalışma da şirketin parttime elemanı olarak gözükeceğimden herhangi bir makbuz,fatura vb... şey kesmek zorunda değilim yani değil mi?

     
  6. MuratDemir

    MuratDemir TÜİSAG Üyesi

    İGU sözleşmesi haricinde, SGK için kısmi süreli iş sözleşmesi yapın ve işyeri sizi orada bulunmanız gereken süre kadar sigortalı göstersin... tavsiyem sigortanızıda maaşınız üzerinden göstersin.

    Ayrıca firmanın diğer siğorta sicil numaralı şirketleri içinde bunu yapın

    10 iş yerine kadar bunu yapabilirsiniz. yeni yönetmeliklerde de bunun değişmeyeceği yönünde idi bilgi

    böylece fatura, makbuz gibi birşey kesmeniz gerekmez

    kolay gelsin



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. MuratDemir

    MuratDemir TÜİSAG Üyesi

    İş Güvenliği ile Görevli Mühendis veya Teknik Elemanların Görev,
    Yetki ve Sorumlulukları ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında
    Yönetmelik
    Madde 11 - ....... Bir iş güvenliği uzmanı, yukarıda belirtilen sürelere uymak kaydı ile, en fazla on işyeri ile sözleşme yapabilir.......

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica