Haber Isg Uzmanlari Sadece Kamuda Çalişacak!

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

İSG UZMANLARI SADECE KAMUDA ÇALIŞACAK!
    İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası işyerlerinin tamamına yakınında uygulanmaya başlandı.

isg_uzmanlari_sadece_kamuda_calisacak_.jpg

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası işyerlerinin tamamına yakınında uygulanmaya başlandı. Yasa gereği işyerlerinde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırılması gerekiyor. Bütün işyerleri için geçerli olan bu zorunluluk, 50'den az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri ile kamu işyerlerinde 1 Temmuz 2016'da başlayacak.

Yasayla birlikte artan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi ihtiyacını karşılamaya dönük kimi adımlar atıldı. En son geçtiğimiz ay yasalaşan yeni Tam Gün Yasası'yla kamuda çalışan hekimlere, ayda 30 saate kadar özel sektöre işyeri hekimliği hizmeti verme hakkı tanındı.

Kamuda çalışan doktorun işyeri hekimliği belgesi varsa bütün işyerlerine bu hizmeti verebilecek. İşyeri hekimliği belgesi olmayanlar ise sadece 10 kişiden az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerine bu hizmeti verebilecek.İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası kapsamında görev yapacak diğer meslek grubunu iş güvenliği uzmanları oluşturuyor.

UZMANLAR SADECE KAMUDA
    Kamuda görevli işyeri hekimlerine özel sektöre hizmet verme hakkı tanınırken, iş güvenliği uzmanlarına aynı imkan tanınmadı.

Bunun yerine iş güvenliği uzmanları, 1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle, kendi kurumlarına veya diğer kamu kurumlarına ayda 80 saate kadar hizmet verebilecekler. Aynı imkan işyeri hekimleri için de geçerli. Yani işyeri hekimleri hem kamu kurumlarına hem de özel sektöre hizmet verebilirken, iş güvenliği uzmanları sadece kamuda görev yapabilecek.

Kamudaki hekimlere özel sektörde çalışma imkanının verilmesi doğru mu yanlış mı tartışılabilir. Fakat böyle bir imkan verilecekse sadece işyeri hekimlerine değil iş güvenliği uzmanlarına da verilmelidir.

Kaynak: http://www.5kitahaber.com/Haber/isg_uzmanlari_sadece_kamuda_calisacak_.html

2. SERKAN BLG

SERKAN BLG TÜİSAG Üyesi

ya bu nekadar ayrımcılıktır

3. Neşe Yazıcı

Neşe Yazıcı TÜİSAG Üyesi

Size katılıyorum hocam,evet bu bir ayrımcılık ama daha da kötüsü bu uygulama anayasadaki '' eşitlik '' ilkesine aykırı.Sanıyorum ki bu durum göz önünde bulundurulacak ve yargıya başvurular olacaktır.657 ' ye tabi bir çalışana özel sektörde çalışma hakkı tanınırken ( amirinin özel izni ile) bir başka kamu çalışanına bu hakkın tanınmaması ne kadar adil olabilir ki? Ve ne kadar yasal?

4. Maden43

Maden43 TÜİSAG Üyesi

Bu bence çifte standarttır

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. bukre isik

bukre isik TÜİSAG Üyesi

Memursun sen memur kal, aman fazla kazanma , aman sesin çıkamasın, büzül dur köşende. Ot gibi kendi sınırların içinde doğ yaşa öl. Doktorlar mı onlar hep imtiyazlı zaten. Hem devlet bünyesinde yeterince doktor yok hastane sıraları bi dünya acil serviste bile sıra olur mu ya . Hem de sen bu halde ayda 80 saat kamu 30 saat özel çalışma izni ver. Anlamadığım şu 80+ 30 mu yani 110 saat mi şimdi doktorların hakkı. Aylık çalışma saatleri zaten en fazla 180 saat?
    Biz demokrasiyle cumhuriyetle yönetiliyorduk değilimi. TC idi değil mi???

kübra deniz, emin uluğ, Delel Nehir ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. Ahmet Orhan ÖZDURAL

Ahmet Orhan ÖZDURAL TÜİSAG Üyesi

En son kısımda yazdığınız demokrasi- cumhuriyet türü yaklaşımınız burada her ne kadar uygun düşmesede dikkatimizden kaçan bir konu yani 110 saat gibi bir rakam ile işyeri hekimlerine yapılan pozitif ayrımcılığı güzel irdelemişsiniz.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. lanope

lanope TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar ben memur olsam hiç bu işlere bulaşmam OSGB si olan biri olarak söylüyorum ve hatta yemin bile ederim mühendisim ve B sınıfı igu yum devlette memur olsam 3500 tl ye yakın para alsam zaten kimse bana iş güvenliği uzmanlığı yaptıramaz zorla bile yaptıramazkendi mesleğimi işimi yaparım birkere KPSS ye girdim 88 puan aldım o sene 100 tam puan alan binlerce hırsız vardı ve hepsi hala kamuda mühendis yada memur olarak çalışıyorlar temiz gerçekten hakkıyla memur olan arkadaşlarımı ellerinden öperim ama hakkımızı çalarak soruları çalarak memur olup birde iş güvenliği uzmanı binlerce işsiz arkadaşların önüne geçip bu işi yapacak olan arsızları da ancak Allaha havale edebilirim
    memur olan arkadaşlar da muhakkak ki geçim sıkıntısı yaşayanlar vardır başka işlere yönelsinler de bu saçma sapan işi yapmasınlar bence tabi bu benim fikrim şimdi biri çıkarda sen OSGB sahibisin şudur budur derse diyeceğim şey şudur ki keşke yer değiştirebilsek sen benim yerimde olsan bende senin yerinde olup memur olsam bir OSGB nin kapısının önünden geçmem...
    bu söylediklerimde art niyet aranmasın başka bir iş sahasına kaymanın peşinde olan birisi olarak söylüyorum ki hakkıyla adam gibi bu işi yapmak istediğimizden para kazanamıyoruz ve bu yüzden gerçekten bu iş yapılacak durumları çoktaaaaaan geçti çakalın hak hukuk bilmeyenlerin para kazandığı yerde adalet de olmuyor mutlulukta

ezgi çevik, sweetheart, deryayran ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. Aras Kocatepe

Aras Kocatepe TÜİSAG Üyesi

Hocam iyi guzel diyorsun da bu bölümde okuyan onca insan var şahsen ben yuksek lisans yapıp uzmanlık sınavına giricem benim başka arkadaslar da vardır geleceğe dair iyi seyler düşünen ders çalışan para harcayan şimdi bizler boşa mı kürek çekiyoruz paramizi çöpe mı atmış oluyoruz ? Umarım senin işlerin düzelir bizim de hayallerimiz bosa çıkmaz hakkımızda hayırlısı olsun

ezgi çevik bu yazıya teşekkür etti.
  9. yileri

yileri TÜİSAG Üyesi

İsg profesyonellerine bakış, zararları önleyen rehber değilde yasak savmak için ücret verilen olduğu sürece gelecek yok bu alanda eğitim için sadece isg ye yatırım yapmayın derim

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica