Tartışma : İsg Uzmanlarının Bir Üst Sınıfın Yerine Bakma Süreleri 2 Yıl Uzatılması

Uğur AK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar merhaba meclis gündeminde 2 yıl uzatma var mı?

techin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Var mı son gelişmelerden bilgisi olan?

erdal44

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Grup önerisi görüşmeleri devam etmekte. Henüz görüşülmedi.

murat erçevik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Prim gün sayısı için şunları söyleyebilirim;

11 yıldır aynı şirkette teknik kısımda çalışıyorum. 2011 yılında uzmanlık belgemi aldım. Yaklaşık iki sene boyunca çeşitli sebeplerden uzman olarak çalışmayıp sadece mesleğimi yaptım. Şu an itibariyle iki yıl on ay fiili çalışma sürem var iş güvenliği uzmanı olarak.

11 yıldır üretimin, yani fabrikanın kuruluş amacı olan üretimin içindeyim. Dolayısıyla işin tekniğine olduğu kadar kim, nasıl, nerede çalışır kısmına da hakimim.

Vaziyet bu durumdayken şunu iddia etmekte de sakınca görmüyorum hem vardiya amiri hem de iş güvenliği uzmanı görevlerini yürüten biri olarak; hangi A sınıfı ya da B sınıfı uzman gelirse gelsin, benim C sınıfı olarak yaptıklarımı yapamaz. O yüzden konuyu sınıf ayrımının yeterli bir seçme düzlemi olmadığı üzerinden tartışmak daha doğru olacaktır.

Not: Elbetteki birçok uzman arkadaş bu görevi üstlenip layıkıyla yapabilir. Ama işin tekniğine hakim olmadan, afedersiniz ama kaba tabirle işin p.ç. olmadan uzmanlık yapamaz. Çünkü sertifika sınıfı yüksek olan değil, bilen insan kandırılamaz. Beni de yaptığım iş yönünden kimse kandıramaz.

Not 2: Başlığın konusu bu değil ama yazınızı görünce ihtiyaç hissettim. Meclis gündemi hakkında bilgisi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim.

Kazasız, belasız günler dilerim herkese.

Herkes kendi branşında uzmanlık hizmeti vermesi daha sağlıklı olacaktır. Ben bakabiliyorum diye bir maden ocağında çalışmayı hiç düşünmedim mesela, Bu arada uzmanlığı o kadar iyi bilen arkadaşlar ticari olarak işin farklı hilelerine dahi başvurabiliyor. bunları da bur dan açıklamam doğru olmaz. Bu güne kadar edindiğim deneyim de bu iş ya tam yapılacak yada hiç yapılmamasıdır. Ortası yok ,ortası ise yaparmış gibi yapıp aslında yapmayan OSGB lerdir. Ciddi yapanları tenzih ederim ama 8 tane OSGB bile çalışma fırsatında bunu gördüm maalesef. Sonra piyasadaki itibarımız her gecen gün kendini gösteriyor. Bur dan işini layıkı ile yapan değerli uzman arkadaşlarıma saygı duyuyorum.Kendilerinden lütfen işimize sahip çıkarak Dernek başkanı ile hareket ederek sorunlarımızın bakanlık bünyesinde çözümüne yönelik çalışma başlatılması yönünde katkılarını istirham ediyorum. Teşekkürler.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Şuan 33. Madde görüşülüyor (iş güvenliği uzmanlarını ilgilendiren ) her halde sabaha Cumhurbaşkanlığı'na gider

ufukpınar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
33. madde meclis' te kabul edildi.

bundan sonraki süreçte tasarının tümünün geçip resmi gazetede yayımlanması mı beklenecek? bilgisi olan var mı?

Moderatör tarafında düzenlendi:

beratozdemir06

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Şuan 33. Madde görüşülüyor (iş güvenliği uzmanlarını ilgilendiren ) her halde sabaha Cumhurbaşkanlığı'na gider
Açtım ama 34. Maddeye geçildi hocam yetişemedim kabul edildimi birde bu madde c ler için 2019 a b ler için 2020 ye ertelendi şeklinde görüşüldü demi

darkangeleus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
su an 36 madde gorusuluyor ama 33 madde kabul durumunu bılemıyorum

ufukpınar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
38. maddeye verilen önerge kabul edildi. buna göre 38. maddede yer alan maddelere 33. madde de eklenmiştir. bu şekilde meclis' te kabul edilmiştir.

ufukpınar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
446 sıra sayılı kanun tasarısı yapılan oylama sonucu meclis tarafından onaylanmış ve kanunlaşmıştır. hayırlı uğurlu olsun. sanıyorum ki artık sadece resmi gazetede yayımlanması kalmıştır.

ufukpınar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
yukarıda 38. maddeye verilen önerge diye belirtmişim. yanlış yazmışım. 37. maddeye verilen önerge olacaktı. düzeltmek istedim.

rafael

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren
Tasarı tamamı ile kabul edildi. Tbmm internet sitesinde son tutanak diye bir bölüm var. Oradan bugün konuşulan tüm konuları okuyabilirsiniz. 90 ve 95. sayfalar arası.

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Tutanakları okuduğum kadarıyla tasarı kabul edildi arkadaşlar. Artık resmi gazeteyi takip edeceğiz. Ayrıca tasarıda bizi ilgilendiren maddenin 1/1/2017 tarihinden itibaren geçerli olacağı maddesi var. (37.madde) benim aklımda soru işaretleri vardı yani şuan sözleşmesi devam eden arkadaşların, bu süre zarfında geçen çalışmaları bir üst sınıfa geçerken problem yaratır mı diye. Anladığım kadarıyla o da bir sorun teşkil etmeyecek. Hayırlı olsun.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Açtım ama 34. Maddeye geçildi hocam yetişemedim kabul edildimi birde bu madde c ler için 2019 a b ler için 2020 ye ertelendi şeklinde görüşüldü demi
Evet bu şekilde kabul edildi. Şimdi Cumhurbaşkanlığı' na gidecek. Orada takriben bir 10 günlük süresi var, akabinde Başbakanlık' a ve yayınlanacak.

murat erçevik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
hayırlı olsun arkadaşlar keşke uzmanların asıl sorunların çözümü de kabul edilseydi de bur dan hayırlı olsun diyebilseydik, uzman arkadaşlar asıl sorunlar için bu kadar gayret gösterseydi bugün itibarımız maddi manevi daha rahat konumlarda çalışıyor olurduk.

Uğur AK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar hepimize hayırlı olsun. isg konusunda asıl sorun OSGB'lerdir neden diyeceksiniz?
1-En başta OSGB açmak çok kolay bu kadar kolay olmamalı,
2-Sayıları çok fazla,açmak kolay olunca sayıları da otomatikman artıyor.
3- Verdikleri hizmete karşılık, sırf rekabet olsun işi ben alayım diye zararına alınan hizmet bedelleri.
4- Bunların sonucu olarak, asgari ücrete çalışan c sınıfı uzmanların çoğalması ve tüm uzmanların değersizleşmesi.

murat erçevik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
OSGB C sınıfı mühendise 1000 lira maaş getirecekleri iş olursa da %10 vermekde.peki kendileri firmalara ne kadar telif veriyor biliyorsunuzdur.3500-4500+KDV teklif vermekde .siz uzman arkadaşlar firmalarda direk 2500 den daha güven içinde çalışmak istemez misiniz.ha bu arada iş getirmeyen uzmana da OSGB bir süre sonra güle güle deyip tekrar ilan vermekde sürekli,bir de bu uzman arkadaşları tehlikeli iş yerlerinde de kullanmaktadırlar. İş güvenliğine yönelik düzelen bir şey olmadığı gibi giderek güvenim kaybolmaktadır. En sonunda bende o eleştirdiğim OSGB ler gibi OSGB açıp çok düşük maaşlarla uzman çalıştırıp sırtından para kazana cam, kaza falan birşey olursa zaten uzman yanar OSGB bir şey olmaz. İşverenleri de zaten ucuz olsun gerisi önemli değil onlar için, Biz kendimize yakıştırıyoruz bunu.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.