Haber Istanbul Üniversitesi'nde Skandal Olay!

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Serçin YAPRAK

Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

İstanbul Üniversitesi'nde Skandal Olay!

İstnbul Ünversitesi'nde taşeron işçisi Zafer Açıkgözoğlu'nun ölümünden sonra değişen hiçbir şey değişmedi. İddiaya göre, üniversiteye bağlı hastanelerde risk değerlendirmesi yapılmamış, işçilere eğitim verilmeden sertifika dağıtılmış.

İstanbul Üniversitesi'nde lağım temizlenmeye zorlanan ve ardından hastalanarak yaşamını yitiren taşeron işçisi Zafer Açıkgözoğlu'nun ölümünden ders alınmıyor. Üniversiteye bağlı hastane binalarında risk değerlendirmesi yasal zorunluluk bulunmasına rağmen yapılmamış. Çalışanlara verilen işçi sağlığı ve güvenliği eğitimleri ise göstermelik olarak veriliyor. Hastaneler için yeni kurulan iş sağlığı ve güvenliği kurulunda ise henüz iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bulunmuyor.

İstanbul Üniversitesi'nde taşeron işçisi olarak çalışan Zafer Açıkgözoğlu, görev tanımında olmamasına karşın geçen yıl lağım basan bir katı temizlemeye zorlanmış, enfeksiyon kapmıştı. Enfeksiyonun ilerlemesiyle birlikte karaciğer yetmezliğine yakalanan Açıkgözoğlu, kendisine karaciğer nakli yapılmasına karşın iyileşememiş ve 17 Ağustos'ta yaşamını yitirmişti. Açıkgözoğlu'nun ölümü, gözleri İstanbul Üniversitesi'nde işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin yetersizliğine ve taşeron işçilerinin kötü çalışma koşullarına çevirdi.

RİSK ANALİZİ YAPILMAMIŞ

Birgün'den Gül Gündüz'ün haberine göre, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 4'üncü maddesine göre, 'risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmak' işverenin genel yükümlülükleri arasında. Yasada risk değerlendirmesi, “İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilerek derecelendirmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılması gerekli çalışmalar” olarak tanımlanıyor.

Türkiye'de çok sayıda işyerinde risk değerlendirmesinin yapılmadığı ya da yönetmeliklere aykırı şekilde kağıt üstünde yapıldığı biliniyor. İddiaya göre, Türkiye'nin en eski ve köklü kurumlarından İstanbul Üniversitesi de bu kurumlar arasında.

ANABİLİM DALLARINA YAZI

İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu üyesi Ozan Toraman, üniversite yönetiminin Çapa ve Cerrahpaşa'daki tüm anabilim dallarına yazı göndererek “Kendi risk analizinizi yapın” dediğini, bunun dışında hiçbir adım atmadığını dile getirdi. “Anabilim dallarından yalnızca görüş alınabilir, bu birimler kendi başına risk değerlendirmesi yapamaz” diyen Toraman, üniversite yönetiminin yasal mevzuata uygun hareket etmediğini vurguladı.

KURUL VAR, İSG UZMANI YOK

Toraman, hastaneler bünyesinde iş sağlığı ve güvenliği kurulunun ise yeni kurulduğunu ifade etti. Bu kurulda halen bir iş sağlığı ve güvenliği (İSG) uzmanının olmadığına dikkat çeken Toraman, “Kurulda İSG uzmanı ve beraberinde sendika ve demokratik kitle örgütlerinden konuyla ilgili çalışan uzmanların yer alması gerekir. Risk değerlendirmesi işçilerle görüşülerek yapılmalıdır, işçilerin bu sürece katılımı sağlanmalıdır. Biz İTO olarak 2009 yılında özel ve kamu hastanelerini uyarmıştık, yakın zamanda bununla ilgili bir çalışma daha yapacağız” diye konuştu.

EĞİTİMLER GÖSTERMELİK

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nden Dr. Coşkun Canıvar ise, İÜ'ye bağlı Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nin binasının fiziki yapısının riskli olduğunu vurguladı. Dr. Canıvar, hastanede İSG eğitimlerinin de taşeron firma tarafından göstermelik olarak yapıldığına dikkat çekti. Taşeron firma yetkililerinin yapılan işi az tehlikeli işkolu olarak tanımlayarak eğitim süresini olması gerekenin altında tuttuğunu söyleyen Canıvar, bu durumu tutanak tutarak yönetime bildirdiklerini belirtti.

EĞİTİM YOK SERTİFİKA VAR

Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hasta bakımı ünitesinde çalışan bir taşeron işçisi ise, şirket yetkililerinin kendilerine eğitim vermeden sertifika dağıttıklarını ve ardından eğitim aldıklarına dair kağıt imzalattıklarını söyledi. İşçi, “Diş Hekimliği’ndeki işçilere de önce sertifika verdiler, ardından eğitim yaptılar” dedi.

Üniversitede çalışan İSG uzmanının kendilerine “Nereye elimizi atsak çürük çıkıyor” dediğini aktaran işçi, bu uzmanın daha fazla dayanamayarak istifa ettiğini söyledi.

Kaynak: http://www.ulusalpost.com/istanbul-universitesinde-skandal-olay-23617h.htm

Gülşen ÇETİN bu yazıya teşekkür etti.
  2. Gülşen ÇETİN

Gülşen ÇETİN Site Moderatörü TÜİSAG Çalışma Birimi

Güzel Türkiye'min gerçekleri...

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica